ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

#1 Pojedynek platform e-commerce! Sylius vs Magento

5 stycznia 2022by Krzysztof Abram

Sprzedaż online przeżywa prawdziwy rozkwit. Pandemia jeszcze bardziej przyspieszyła tempo rozwoju e-commerce, zmuszając tysiące ludzi do pozostania w domu i wybrania bezpieczniejszej opcji zakupów – zakupów online. Można zauważyć, że konsumenci stali się bardziej wymagający, jeśli chodzi o wygląd i funkcje, jakie powinien posiadać sklep internetowy. Układ dostosowany do urządzeń mobilnych, różnorodność metod płatności i gwarancja bezpiecznych zakupów online to tylko kilka przykładów „must have” w każdym e-sklepie.

Nic dziwnego, że rośnie też liczba platform przeznaczonych do prowadzenia sklepów internetowych. Według danych G2 aktualnie jest ich ponad 370! Magento, PrestaShop, Shopify, Woocommerce, IdoSell to tylko niewielki wycinek tych najpopularniejszych.

Aktualnie istnieje ponad 370 platform e-commerce.

Przed uruchomieniem własnego sklepu internetowego, każdy przedsiębiorca musi więc podjąć jedną ważną decyzję: jaką platformę e-commerce wybrać?

Chcemy pomóc Ci w podjęciu tej decyzji, przedstawiając szczegółowe porównanie różnych platform e-commerce. Poniższe porównanie zawiera słownictwo specjalistyczne, w związku z czym jest to lektura dla osób znających e-commerce od strony technicznej.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o innych platformach, zachęcamy do przeczytania artykułu Jaki sklep internetowy wybrać aby odpowiadał Twoim potrzebom?

Sylius vs. Magento — wstęp

Sylius to platforma e-commerce typu Open-Source oraz Headless, posiadająca otwarty kod źródłowy. Według producenta, przeznaczona jest dla średnich i dużych sklepów internetowych, które potrzebują niestandardowych rozwiązań. Platforma oparta jest na frameworku Symphony (jeden z najlepszych i najpopularniejszych frameworków PHP) oraz REST Api, dzięki czemu można łatwo dostosować ją do własnych potrzeb. Sylius Behavior Driven Development skupia się na wartości biznesowej, a nie tylko na kodzie. Mimo, że platforma ma tylko 2500+ sprzedawców, możemy zauważyć jej szybki rozwój. Zresztą, tylko w ciągu ostatnich 30 dni została pobrana ponad 65 000 razy!

Magento jest platformą e-commerce typu Open Source, która została napisana w języku PHP i rozwinięta na frameworku Zend. Jest bardzo elastyczna i konfigurowalna – oprogramowanie Adobe zapewnia pełną kontrolę nad tym, jak wygląda i działa sklep internetowy. Magento posiada wysoką skalowalność i umożliwia wiele integracji (m.in. z systemami typu ERP, PIM), dzięki czemu jest idealną platformą dla firm, które stawiają na wzrost oraz szybkość rozwoju. Na świecie istnieje około 250 000 sklepów internetowych na platformie Magento, co czyni ją jedną z najpopularniejszych platform e-commerce na świecie. A liczba ta wciąż rośnie!

Sylius vs. Magento — szczegółowe porównanie platform

Przejdźmy więc do szczegółowego porównania obu platform. Jest kilka podobieństw jak i różnic, które warto znać zanim zdecydujemy się na wybór jednej z nich.

Sylius vs. Magento: najważniejsze funkcje oraz przegląd wersji obu platform.

Na początek przyjrzyjmy się Platformie Sylius i jej wersjom dostępnym na rynku:

  • Sylius 1.0 — to pierwsza wersja tej platformy wydana 13 września 2017 roku. 
  • Sylius 1.9 — najnowsza wersja wydana 14 września 2020 roku. 
  • Sylius Standard — darmowa wersja platformy. Zawiera podstawowe funkcje oraz licencję MIT. Ten typ licencji zalicza się do licencji wolnego oprogramowania. Oznacza to, że możesz korzystać z platformy i wprowadzać do niej nowe funkcje pod warunkiem, że w każdej kopii systemu e-commerce umieścisz oryginalną informację o prawach autorskich i licencji.
  • Sylius Plus — ta zaawansowana wersja oferuje wsparcie SLA oraz tzw. enterprise-grade features, czyli funkcje do których należą m.in. program lojalnościowy, możliwość stworzenia osobnego admina dla każdego kanału sprzedaży czy tzw. Multi-source Inventory, który wspomaga zarządzanie magazynem towarów w licznych lokalizacjach sklepu. Sylius Plus dostarczany jest z licencją komercyjną, co oznacza, że jeśli zakupisz wersję Plus, każda osoba w Twojej firmie ma prawo do korzystania z niej. Należy pamiętać, że nie można samodzielnie modyfikować i wdrażać nowych funkcji, ale można zaproponować swoje rozwiązania właścicielowi platformy. 

Przejdźmy teraz do omówienia dostępnych wersji Magento oraz funkcji jakie posiadają:

  • Magento Open Source (Magento Community Edition) — jest to darmowa wersja platformy, na której można zbudować podstawową wersję sklepu internetowego (MVP) z podstawowymi funkcjami.
  • Magento Commerce (zwane również Magento Enterprise Edition) — płatna wersja oferująca zaawansowane funkcje, dodatkowe narzędzia oraz lepszą architekturę. Magento Commerce to świetny wybór dla bardzo dużych sklepów internetowych, które stawiają na szybki rozwój.
  • Magento 1 i jego zaktualizowane wersje (np. Magento 1.7, 1.8, 1.9) — pierwsza wersja platformy oficjalnie wspierana przez Adobe do czerwca 2020 roku.
  • Magento 2 — najnowsza wersja tej platformy e-commerce. Ostatnia aktualizacja do wersji Magento Commerce 2.4.2 miała miejsce w lutym 2021. Działa ona szybciej, zawiera ulepszony panel administracyjny, ścieżkę zakupową, lepiej wspiera urządzenia mobilne, łatwiej się skaluje oraz zapewnia integrację z zewnętrznymi systemami takimi jak ERP czy PIM.

Sylius vs. Magento: marketing i SEO

Na tak konkurencyjnym rynku jakim jest rynek e-commerce niezbędne są rozwiązania, które pozwolą Ci stworzyć skuteczny marketing i reklamę dla Twojego sklepu internetowego. Jak to wygląda w przypadku omawianych tutaj platform?

Okazuje się, że Sylius w porównaniu z Magento jest uboższy o wiele ciekawych funkcji marketingowych.

Sylius Plus pozwala na tworzenie kampanii mailowych, umożliwia zarządzanie treścią i recenzjami oraz contentem na podstronach sklepu. Funkcje te dostępne są jednak tylko w zaawansowanej, płatnej wersji, podczas gdy Magento Open Source oferuje rozwiązania marketingowe za darmo. Co więcej, Magento posiada wbudowane narzędzia do up i cross-sellingu, dostosowywanie landing pages do kategorii, tworzenie kuponów i zniżek dla konkretnych grup klientów, kategorii produktów etc..

Poniżej prezentujemy panel marketingowy Magento oraz dodatkowe funkcje, które posiada:

Największą wadą platformy Sylius jest brak możliwości zarządzania SEO, zarówno w wersji Standard jak i Plus. Aby poprawić widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania należałoby poszukać dedykowanych rozszerzeń SEO dla tej platformy.

Z kolei Magento zawiera zaawansowane funkcje SEO, takie jak: meta description oraz meta titles dla produktów i kategorii, tworzenie mapy strony, wyszukiwanie terminów i synonimów, możliwość tworzenia przekierowań 301 oraz własnych adresów URL. Co ważne, wszystkie funkcje SEO są dostępne zarówno w płatnej, jak i darmowej wersji Magento.

Sylius vs. Magento: porównanie cen

Jak wspomnieliśmy na początku tego wpisu, standardowa wersja Syliusa jest bezpłatna i pozwala na zbudowanie jedynie prostego sklepu internetowego z podstawowymi funkcjami. Platforma Sylius Plus sprzedawana jest w modelu Gross Merchandise Volume. Oznacza to, że musisz skontaktować się z zespołem Syliusa, aby poznać dokładną cenę dostosowaną do wielkości Twojego biznesu. Ceny w wersji Plus zaczynają się od 14 900 euro rocznie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę Magento Open Source to jest to darmowa, standardowa wersja, choć zapewnia więcej funkcji niż standardowa wersja Syliusa. Płatna wersja platformy Magento jest uzależniona od rocznego przychodu brutto Twojego sklepu. Podczas gdy Magento Commerce w licencji lokalnej kosztuje od 22 000 dolarów rocznie, za wersję w chmurze trzeba zapłacić od 40 000 dolarów rocznie. Cenę możesz też negocjować z przedstawicielem Adobe.

Źródło: magestore.com

Należy pamiętać, że powyższe widełki uwzględniają tylko ceny licencji. Istnieją jeszcze dodatkowe koszty utrzymania sklepu na Magento takie jak hosting, wsparcie, usługi rozwojowe itp. Choć koszty Magento są wyższe od Syliusa, to platforma jest zdecydowanie warta inwestycji.

Kliknij tutaj i dowiedz się ile kosztuje sklep na Magento.

Skalowalność

Skalowalność jest jednym z kluczowych wyznaczników dobrej platformy e-commerce, zwłaszcza gdy Twój sklep internetowy zaczyna się rozwijać i wkraczać na nowe rynki. Skalowalność to zdolność do utrzymania wysokiego wskaźnika wydajności sklepu podczas wprowadzania wielu nowych elementów i pozyskiwania coraz większej liczby klientów. Ponieważ jest to bardzo ważny element, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej parametrom skalowalności Syliusa i Magento.

Skalowalność w przypadku Syliusa utrzymuje bardzo wysoki poziom. Jak wspomniano w jednym z case studies tej platformy, Sylius może przetwarzać jednocześnie 500 zamówień przy zwiększeniu wskaźnika wydajności do 30%. W jednym z przykładów platforma ta umożliwia również zwiększenie liczby pozycji w sklepie internetowym, z około 40 000 do ponad 62 000 w około 6 miesięcy od uruchomienia sklepu.

Choć skalowalność Syliusa jest jedną z jego mocnych stron, Magento przewyższa wspomnianą platformę. Potrafi utrzymać do 50 000 odwiedzin na godzinę i wiele produktów jednocześnie, dzięki zaawansowanemu zarządzaniu magazynem.

Poniżej przedstawiamy wyniki testu wydajności i skalowalności platformy Magento:

Profil Sprzedawcy

Oba scenariusze zakładały następujący profil sklepu Magento:

Deployment Małego Sprzedawcy ($1-$5M) liczba zamówień na godzinę

Deployment Dużego Sprzedawcy ( $50-$100M) liczba zamówień na godzinę

Źródło: Magento 2.0 Site Performance and Scalability Optimizations (pdf)

Testowi poddane zostały dwie wersje platformy Magento: Magento Enterprise 1.14.2 oraz Magento Enterprise 2.0. Test został przeprowadzony w dwóch przypadkach: wdrożenie u małego sprzedawcy oraz wdrożenie u dużego sprzedawcy.

Z powyższego zestawienia wynika, że liczba zamówień na godzinę w Magento 1 nie odbiega znacząco od platformy Sylius. Co więcej, w Magento 2 zarówno w małym jak i dużym wdrożeniu liczba zamówień wzrosła znacznie bardziej w porównaniu z wynikami Syliusa. (Należy pamiętać, że powyższe wyniki testów pochodzą ze sklepu posiadającego około 17 000 produktów oraz 200 klientów. Niestety Sylius nie podał szczegółów dotyczących sklepu internetowego z ich case study).

Szybkość działania oraz wydajność

Czas ładowania strony sklepu internetowego bezpośrednio wpływa na zatrzymanie Twoich klientów oraz finalnie – na dokonanie zakupu. Ogólna zasada mówi, że powinien wynosić maksymalnie 3 sekundy. Jeśli będzie on trwał dłużej, klienci najprawdopodobniej zamkną zakładkę z Twoim sklepem i kupią potrzebne produkty u konkurencji.

Źródło danych: cloudflare.com

Ogólnie rzecz biorąc, Sylius w porównaniu do Magento wypada lepiej pod względem szybkości działania. Jego strony ładują się 3 razy szybciej niż strony Magento. Istnieje jednak kilka szczegółów, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru tej platformy.

Przede wszystkim, na szybkość działania wpływa wiele czynników, takich jak: rozmiar obrazów i innych plików w sklepie, nieodpowiedni hosting, ilość widżetów i wtyczek czy niskie standardy kodowania. Ponieważ Magento jest zaawansowaną i wysoce konfigurowalną platformą e-commerce z wieloma funkcjami, dłuższy czas ładowania jest w jej przypadku normalny. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, dzięki którym możesz przyspieszyć działanie sklepu Magento.

Co więcej, jeśli nie potrafisz samodzielnie wprowadzić pożądanych zmian, możesz rozważyć wynajęcie doświadczonej agencji e-commerce specjalizującej się w Magento, która zapewni wsparcie i stały rozwój Twojego sklepu.

Bezpieczeństwo sklepu internetowego

Aby uchronić e-biznes przed cyberatakami musisz mieć pewność, że Twój sklep i wszystkie przechowywane w nim dane są bezpieczne. Dlatego, każda platforma e-commerce powinna zapewniać najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa.

W tej kwestii zarówno Sylius jak i Magento mają kilka wspólnych cech.

Sylius opiera się głównie na łatkach bezpieczeństwa. W przypadku niektórych problemów udostępniane są również rozwiązania, które nie wymagają pobierania łatek. Ostatnia aktualizacja łatek bezpieczeństwa dla Syliusa odbyła się w sierpniu 2020 roku.

Podobnie jak Sylius, Magento Open Source również dostarcza łatki bezpieczeństwa. Magento Commerce z kolei oferuje domyślne zabezpieczenia. Dodatkowo w obu wersjach Magento istnieją dodatkowo pewne sposoby na poprawę bezpieczeństwa poza powyższymi łatkami. Kilka z nich znajdziesz w dedykowanym artykule na naszym blogu.

Łatki bezpieczeństwa dla Magento 2 są aktualizowane regularnie (ostatnia aktualizacja miała miejsce w październiku 2021). Z kolei Magento 1, mimo braku oficjalnego wsparcia, nadal może być zabezpieczana przez doświadczonych developerów.

Łatwość obsługi

Cóż, Sylius zdecydowanie wygrywa tę bitwę. Jest to stosunkowo młoda platforma z podstawowym, mało skomplikowanym kodem. To zaś pozwala na zaprojektowanie strony nawet przez początkujących w branży e-commerce. Nie musisz się więc martwić o znalezienie odpowiedniego eksperta do wdrożenia i utrzymania Twojego sklepu, przynajmniej na początku Twojej przygody z e-commerce.

Magento z kolei wymaga doświadczonego zespołu ekspertów z branży e-commerce i programistów, którzy będą wspierać, utrzymywać i rozwijać Twój sklep internetowy. Ponieważ platforma ta charakteryzuje się złożonością kodu, posiada wiele dodatkowych funkcji oraz integracji z systemami zewnętrznymi, do jej utrzymania najlepiej zatrudnić profesjonalną agencję e-commerce, która specjalizuje się w usługach Magento.

Usługi wsparcia i profesjonalna pomoc ekspertów

Porównajmy jeden z podstawowych aspektów platform e-commerce, jakim jest support oraz dostępność ekspertów, którzy pomogą Ci w rozwoju Twojego e-biznesu.

Platforma Sylius jest na rynku dopiero od około 5 lat i nie zdobyła jeszcze tak dużej popularności jak Magento. Oznacza to, że możliwości wsparcia są tu ograniczone. Na szczęście, Sylius udostępnia własną bazę wiedzy w postaci dokumentacji, wideo instrukcji oraz for dyskusyjnych. Platforma ta jest również mocno wspierana przez społeczność Symfony, ponieważ została oparta na tym frameworku. Jednak liczba profesjonalistów specjalizujących się w Syliusie jest nieporównywalnie niska w porównaniu do Magento, a w branży trudno szukać agencji e-commerce specjalizującej się w supporcie tej platformy.

Magento zajmuje miejsce wśród topowych platform e-commerce takich jak Woocommerce, Shopware czy BigCommerce. Obecnie istnieje około 250 000 sklepów internetowych Magento i 150 000 wyszkolonych programistów Magento. Korzystając z edycji Magento Open Source możesz uczyć się z wielu tutoriali dostępnych w Magento Help Center lub Magento Stack Exchange. W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów dostępne są również Magento Forums, gdzie możesz uzyskać pomoc od licznego grona doświadczonych specjalistów.

Dostępność wtyczek oraz rozszerzeń

Liczba oraz rodzaje dostępnych wtyczek i rozszerzeń to kolejna, niezbędna część sklepu internetowego pomagająca w jego rozwoju. Dzięki nim można m.in. wdrażać nowe funkcje oraz poprawiać parametry wydajnościowe. Przejdźmy zatem do porównania.

Wiesz już, że Sylius jest młodszą i mniej zaawansowaną platformą e-commerce niż Magento. Oczywistym jest, że liczba dostępnych rozszerzeń i wtyczek jest również mniejsza. Sylius Store posiada w swoim asortymencie 65 rozszerzeń do pobrania. Tylko 3 z nich nie są darmowe i trzeba za nie zapłacić od 350 do 2 950 euro. Rozszerzenia i wtyczki dedykowane dla Syliusa zapewnią Ci podstawowe funkcje potrzebne do prowadzenia sklepu internetowego.

Magento, jako zaawansowana oraz będąca dłużej na rynku platforma, posiada ponad 4000 rozszerzeń i wtyczek w poszczególnych działach. Są one pogrupowane w różne kategorie, edycje platformy (Open Source, Commerce on prem, Commerce on Cloud) i wersje (2.4, 2.3, 2.2 oraz wcześniejsze). Oprócz tego, w oficjalnym sklepie Magento (Magento Marketplace) dostępnych jest 5 motywów (themes) dla sklepów internetowych. Zarówno rozszerzenia jak i motywy występują w wersji darmowej i płatnej.

Sylius vs. Magento — którą platformę wybrać?

Niestety nie możemy udzielić Ci jednoznacznej odpowiedzi, (choć bardzo tego chcemy!), ponieważ decyzja zależy od Ciebie i od Twoich potrzeb. Powyżej przedstawiliśmy dokładny opis oraz porównanie najważniejszych funkcji, które powinna posiadać każda platforma e-commerce. Teraz nadeszła Twoja kolej, aby usiąść, dogłębnie zastanowić się oraz dokonać wyboru. Takiego, który będzie jak najlepiej dostosowany do potrzeb Twojego biznesu.

(Gorąco zachęcamy do stworzenia biznesplanu, w którym umieścisz swoje kamienie milowe, wskazujące najważniejsze cele do osiągnięcia na drodze do rozwoju i sukcesu w e-commerce).

Sylius będzie lepszym wyborem dla osób początkujących, które chcą samodzielnie uruchomić swój pierwszy sklep internetowy, nie mając dużego doświadczenia w branży e-commerce. Będzie to również dobry wybór dla małych e-sklepów z ograniczonym budżetem, w sytuacji, gdy nie przewidujesz szybkiego rozwoju w najbliższej przyszłości.

Sylius będzie lepszym wyborem dla osób początkujących z małym doświadczeniem w branży e-commerce.

Magento z kolei może być odpowiednie zarówno dla małych, średnich, jak i dużych sklepów internetowych. Wymaga jednak większego doświadczenia w pisaniu kodu lub skorzystania z pomocy doświadczonej agencji. Edycja Magento Open Source byłaby najbardziej odpowiednia dla małych sklepów internetowych, które chcą się szybko rozwijać, podczas gdy Magento Commerce to dobry wybór dla dużych sklepów, z dużą ilością produktów, zaawansowanymi funkcjami oraz wysoką motywacją do dalszego rozwoju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Magento, jego wsparciu i rozwoju w Twoim sklepie? Kliknij poniżej, aby zarezerwować 15 minut na bezpłatną konsultację.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.