ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

5 sposobów na przyspieszenie sklepu na Magento

17 czerwca 2021by Krzysztof Abram

W momencie, gdy jakaś strona ładuje się wolno, tracisz nią zainteresowanie, prawda? Podobny mechanizm działa w wypadku sklepów internetowych. Im są one wolniejsze, tym mniej chętnie klienci będą dokonywać w nich zakupów. Czy jesteś w stanie przyspieszyć działanie swojego sklepu na Magento? W poniższym artykule prezentujemy 5 naszym zdaniem najskuteczniejszych sposobów.

Zalety szybkiego sklepu

Badanie Kissmetrics “How loading time affects your bottomline” pokazuje, że wydłużenie czasu ładowania strony ledwie o 1 sekundę powoduje spadek współczynnika konwersji aż o 7%! Co więcej, przy takim opóźnieniu w dół o 16% spada również poziom satysfakcji klienta.

Łatwo możesz przewidzieć, że każda dodatkowa sekunda, w czasie której Twój sklep ładuje się w oknie przeglądarki, pozbawia Cię pewnej części przychodów.

Szybki sklep na Magento staje się więc jednym z kluczowych elementów w strategii rozwoju biznesu. Dopilnowanie krótkich czasów ładowania stron produktowych pozwoli Ci rozwijać sprzedaż znacznie szybciej, niż konkurencja.

W jaki sposób możesz przyspieszyć sklep na Magento? Poniżej pokazujemy Ci 5 skutecznych i sprawdzonych przez nas sposobów.

szybki sklep na magento

Jak przyspieszyć sklep na Magento?

Kissmetrics w swoim raporcie podaje, że optymalny czas ładowania strony powinien wynieść maksymalnie 2 sekundy. Tak przynajmniej uważa niemal połowa (47%) badanych. W jaki sposób zbliżyć się do tego wyniku?

1. Zadbaj o dobry serwer i jego odpowiednią konfigurację

Szybki hosting to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na działanie sklepu na Magento. I nie warto na nim oszczędzać, jeśli myślisz o prowadzeniu biznesu e-commerce na poważnie.

Bez względu, czy wybierzesz serwer dedykowany, VPS, czy też popularny serwer w chmurze musisz dodatkowo pamiętać o jego odpowiedniej konfiguracji. Platforma Magento daje ogromne możliwości sprzedażowe, jednakże wymaga doświadczonego administratora, który będzie w stanie ustawić wszystkie parametry w najbardziej optymalny sposób.

W przypadku chęci utrzymania sklepu w jak najlepszej kondycji zalecamy skorzystanie z usług wyspecjalizowanej agencji e-commerce, która będzie w stanie supportować sklep i rozwijać go w wybranych przez Ciebie kierunkach.

2. Regularnie aktualizuj Magento do najwyższej dostępnej wersji

W czerwcu 2020 roku Adobe oficjalnie przestało wspierać rozwój Magento 1, skupiając się wyłącznie na Magento 2. W związku z tym, jeśli posiadasz sklep na wcześniejsze wersji platformy, dobrym pomysłem może być migracja.

Ile kosztuje migracja do Magento 2? Sprawdź nasz artykuł na blogu: Migracja Magento – ile kosztuje?

Jeśli już działasz na Magento 2, kluczowe będzie regularne aktualizowanie sklepu do najwyższej dostępnej wersji. W każdej takiej aktualizacji otrzymasz bowiem nie tylko kolejne zabezpieczenia i poprawki do wykrytych błędów, ale również wiele zmian optymalizujących działanie platformy. To zaś pozwoli Ci zwiększyć szybkość wczytywania stron i poprawiać współczynnik konwersji.

3. Wykorzystaj możliwości CDN i pamięci cache

W celu przyspieszenia działania sklepu internetowego warto skorzystać również z technologii dedykowanych temu zagadnieniu. Do dyspozycji masz tutaj CDN (Content Delivery Network) oraz opcji cashe’owania stron.

CDN pozwala na rozdzielenie plików sklepu (np. obrazów, skryptów, css) na wiele fizycznych lokalizacji porozrzucanych po całym świecie. Dzięki temu w momencie, gdy potencjalny klient będzie łączył się z Twoją witryną, otrzyma niezbędne dane z miejsca, z którego najszybciej do niego dotrą. A sam sklep zaczyta się do okna przeglądarki się w krótszym czasie, niż gdyby miał pobierać informacje tylko z jednego serwera.

Pamięć podręczna przeglądarki (cache przeglądarki) również odgrywa dużą rolę w szybkości działania sklepu. Dobrze skonfigurowany moduł sprawi, że dzięki zapisywaniu po stronie klienta niektórych elementów witryny, wczyta się ona znacznie szybciej, niż w wypadku każdorazowej konieczności pobierania ich bezpośrednio z serwera.

4. Zoptymalizuj pliki graficzne na sklepie

Sklep na Magento w dużej części składa się z elementów graficznych. Mowa tu nie tylko o zdjęciach produktów, ale również innych dodatkowych grafikach ściąganych z serwera za każdym razem, gdy ktoś wpisze w pasku adresu nazwę Twojej domeny.

Co więcej, pliki graficzne są zazwyczaj jednymi z najcięższych elementów, więc ich duża ilość sprawia, że wczytywanie całej strony może trwać nieznośnie długo.

Na szczęście istnieją sposoby, aby przyspieszyć ten proces. Jednym z najskuteczniejszych jest odpowiednia optymalizacja zdjęć. Zmiana standardowych rozszerzeń grafik w te dedykowane przesyłaniu przez internet sprawia, że każda strona, nawet ta z dużą ilością obrazów, ładuje się zauważalnie szybciej.

5. Usuń niepotrzebne moduły

Na szybkość działania sklepu wpływają nie tylko obrazy, ale również ilość niezbędnego do wczytania kodu.

Dlatego jednym z najskuteczniejszych sposobów na ucięcie dodatkowych ułamków sekundy przy pobieraniu strony z serwera jest zrobienie porządku w katalogu modułów. Tutaj sprawa w teorii wygląda prosto – jeśli z któregoś z nich już nie korzystasz, powinieneś go usunąć.

Takie działanie ma również inną zaletę – nieużywane lub długo nieaktualizowane moduły mogą być furtką do Twojego sklepu, wykorzystywaną przez cyberprzestępców. Usunięcie ich z serwera uniemożliwi osobom nieuprawnionym wykorzystanie luk w oprogramowaniu w celu np. kradzieży ważnych danych.

Kto pomoże Ci zadbać o szybkość działania sklepu na Magento?

Optymalizacja szybkości ładowania sklepu na Magento nie jest łatwym zadaniem. Aby zrobić to samodzielnie, potrzebujesz dużej wiedzy programistycznej i doświadczenia w pracy na tej konkretnej platformie.

Domyślamy się, że jako E-commerce Manager nie jesteś w stanie działać jednocześnie nad rozwojem sklepu i pilnować warstwy technicznej. Dlatego bardzo dobrym pomysłem w pracach optymalizacyjnych jest zlecenie ich dobrej agencji e-commerce. Agencji, która posiada odpowiednie zasoby oraz wiedzę niezbędną do przyspieszenia Twojego sklepu.

 

Twój sklep działa zbyt wolno? Chcesz to poprawić? Skorzystaj z naszych darmowych konsultacji i dowiedz się, jak możemy Ci w tym pomóc!

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.