ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Ustalanie kamieni milowych w projekcie – jak skutecznie planować rozwój biznesu e-commerce we współpracy z agencją?

5 marca 2021by Krzysztof Abram

Wytyczenie celów nie zawsze gwarantuje ich osiągnięcie. Dlatego jedną z najskuteczniejszych metod realizacji założeń jest wytyczenie tzw. kamieni milowych. Za ich pomocą jesteś w stanie krok po kroku realizować plan rozwoju swojego biznesu e-commerce.

Dlaczego ustalanie kamieni milowych jest kluczowe dla osiągania celów biznesowych?

Nazwa kamienie milowe (ang. milestones, łac. milliarium) wywodzi się jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego. Określenie to odnosiło się do kamiennych znaków umieszczanych wzdłuż dróg prowadzących do ważniejszych miast. Ponad dwa tysiące lat temu znaki te pomagały wędrowcom dotrzeć do celu ich podróży. Dziś w nieco innej wersji pomagają osiągnąć również cele biznesowe.

Jak działają kamienie milowe w projektach?

W zarządzaniu projektami kamieniem milowym nazywamy wydarzenie zawarte w harmonogramie, które jest zwieńczeniem pewnej części prac nad projektem. Jego osiągnięcie wiąże się z zakończeniem pewnego etapu na drodze do ustalonego celu.

Przykładowo – planujesz wraz z agencją e-commerce uruchomić sklep na platformie Magento. Cel jest więc prosty: działający i sprzedający sklep w posiadanej przez Ciebie domenie.

(Chcesz wiedzieć, w jaki sposób skutecznie opisywać cele? Zajrzyj do tego wpisu na naszym blogu)

Chcąc do niego dotrzeć, potrzebujesz swoistego “planu podróży”. Są nim właśnie nasze kamienie milowe. W tym przypadku mogą one wyglądać następująco:

  • określenie wymagań projektowych,
  • określenie warunków technicznych działania sklepu i dobór odpowiednich technologii,
  • skompletowanie zespołu projektowego,
  • stworzenie projektu graficznego dla sklepu,
  • stworzenie wersji testowej sklepu na stagingu*,
  • testy akceptacyjne sklepu i wprowadzenie koniecznych poprawek,
  • uruchomienie sprzedaży na serwerze produkcyjnym.

*w samym tym punkcie możemy stworzyć co najmniej kilkanaście kamieni milowych, m.in. postawienie środowisk testowych, stworzenie procedury developmentu, konfiguracja serwerów etc. Ten temat jest na tyle szeroki, że wrócimy do niego w osobnym, dedykowanym artykule.

Dlaczego ustalanie kamieni milowych jest tak ważne?

Widząc przed oczyma cel, jakim jest uruchomienie sklepu, możesz być nieco zagubiony. W jaki sposób to zrobić? Ile czasu zajmie? O czym należy pamiętać? Przypomina to trochę pytanie zadawane na szkoleniach z produktywności: “Jak zjeść słonia?”. Odpowiedź brzmi oczywiście – “po kawałku”.

Kawałkami w tym przypadku są dobrze określone kamienie milowe – cele pośrednie, których zrealizowanie przybliży nas do celu głównego.

Logiczne wydaje się więc kolejne pytanie: “kto powinien ustalić kamienie milowe w projekcie?”.

kamienie milowe w projekcie

W jaki sposób agencja e-commerce może współpracować przy rozwoju Twojego sklepu?

Jedną z zalet posiadanych przez dobre agencje e-commerce jest kompleksowość oferowanych usług. Oznacza to, że nawiązując współpracę z agencją powinieneś mieć możliwość nie tylko zlecenia im budowy sklepu, ale również (w późniejszym czasie) jego obsługi technicznej, czy też możliwości skorzystania z konsultacji biznesowych.

Agencje e-commerce, zwłaszcza te działające w branży od lat, posiadają bowiem ogromną wiedzę popartą doświadczeniem ze współpracy z innymi klientami. Wiedzą więc dokładnie, jakie mechanizmy i technologie mogą przynieść Twojemu sklepowi mierzalne korzyści. Znają również od podszewki cały proces zarządzania projektami.

Z tego powodu nawiązując współpracę powinieneś wymagać nie tylko dostępu do certyfikowanych developerów, ale również pomocy merytoryczną w wyborze odpowiedniej drogi rozwoju.

Wiedza posiadana przez agencję przydaje się m.in. w określeniu kamieni milowych w prowadzonych dla Ciebie projektach, dzięki którym otrzymasz jasny “drogowskaz” prowadzonych prac, a także będziesz wiedział jakimi etapami przebiegać będzie wdrożenie.

Znajomość kamieni milowych projektu pozwoli Ci również na bieżąco meldować przełożonym o kolejnych krokach podejmowanych w celu osiągnięcia wspólnie określonego celu.

 

Szukasz agencji e-commerce, która będzie Twoim partnerem w rozwoju sklepu internetowego? Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić. Umów się na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.