Powodem przeniesienia części lub całości własnego biznesu do sieci nie jest tylko stan epidemii i ograniczonych kontaktów między ludźmi. Rynek e-commerce rośnie bardzo szybko i wg prognoz w 2025 roku będzie stanowił 20% całego polskiego obrotu detalicznego. Oznacza to, że:
„W 2025 r. co piąta złotówka w handlu detalicznym zostanie wydana w Internecie”.
Jeszcze jest czas, aby mieć swój udział w najszybciej rozwijającym się biznesie w Polsce, ale musisz zacząć już teraz i zdecydować jaki sklep internetowy wybrać.
Z tego artykułu dowiesz się jak wybrać oprogramowanie do sprzedaży w Internecie, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu rozwiązań a czego unikać. Jeśli prowadzisz już sprzedaż internetową, a Twój sklep internetowy przestał Ci wystarczać i rozglądasz się za innymi ciekawymi rozwiązaniami, ten artykuł również powinien Ciebie zainteresować.
Może prowadzisz sprzedaż dla klientów biznesowych i interesuje Cię możliwość zautomatyzowania sprzedaży i odciążenia handlowców? Potrzebujesz wtedy rozwiązań B2B, o których też opowiem w tym artykule.
3 główne filary sprzedaży internetowej
Sprzedaż internetowa oparta jest na 3 głównych filarach:
- Klienci – to im właśnie oferujesz swoje towary i bez nich nie będzie sprzedaży.
- Platforma sprzedażowa – czyli sposób oferowania towarów, w zależności od rodzaju Twoich klientów. Najczęściej jest to sklep internetowy plus niezbędne elementy jak hosting i domena.
- Logistyka – najlepszy i najszybszy sposób dostarczenia towarów do swoich klientów.
Jeśli chcesz osiągnąć sukces w branży eCommerce, musisz zająć się każdym z wymienionych elementów. Z uwagi na ograniczoną objętość artykułu zajmę się tylko aspektami technicznymi sprzedaży w sieci, czyli punktem 2.
W zależności od wielkości Twojej firmy możesz mieć inne oczekiwania co do funkcjonalności Twojego przyszłego sklepu i przeznaczać inny budżet na jego uruchomienie.
Rodzaje oprogramowania w sklepie internetowym
Na rynku możesz spotkać wiele różnych typów oprogramowania do obsługi sklepów internetowych. Najbardziej prosty podział to:
- Oprogramowanie „open source” – wykorzystujące darmowe oprogramowanie, dostosowywane do Twoich potrzeb.
- Platformy SaaS (software as a service) – rozwiązania abonamentowe, gotowe sklepy z podstawową funkcjonalnością.
Istnieją też rozwiązanie dedykowane, czyli sklepy pisane od podstaw pod Twoje wymagania, ale ze względu na niebotyczne koszty takiego wdrożenia i dalszy kosztowny rozwój, rozwiązanie to jest rzadko stosowane.
Sklepy internetowe open source
Jest to kategoria sklepów, których charakterystyczną cechą jest wykorzystanie otwartego oprogramowania jako podstawy sklepu. W tej klasie sklepów spotkamy rozwiązania bardzo tanie i stosunkowo nieskomplikowane we wdrożeniu, jak np. Wooommerce oparty na WordPresie, poprzez sklepy oparte na Preście czy Magento. Te ostatnie platformy przeznaczone są dla bardziej zaawansowanych rozwiązań, ich wdrożenia są kosztowniejsze i często potrzeba więcej środków do ich utrzymania. Typową praktyką jest outsourcing zewnętrznej firmy IT, służącej jako wsparcie techniczne sklepu.
Przyjrzyjmy się kilku najbardziej popularnym rozwiązaniom zaczynając od najprostszych:
Wooommerce
Jest to e-commercowa wtyczka „open source” dla WordPressa. Jeśli potrafisz samemu zainstalować WordPressa, dasz radę samemu uruchomić sklep internetowy. Do tego sporo funkcjonalności jest dostępne w darmowych, albo dosyć tanich wtyczkach. Wbrew obiegowym mitom, można w nim sprzedawać nawet dużą ilość towarów bez spadków wydajności.
Zalety:
– Sklep właściwie za darmo, potrzebujesz hosting i domenę i działasz… I to właściwie koniec zalet.
Wady:
– Największą wadą tego rozwiązania jest WordPress – system bardzo popularny, ale też mocno narażony na ataki hakerów – niezwykle trudno jest mu zapewnić bezpieczeństwo.
– Musisz poświęcić wiele czasu na uruchomienie i skonfigurowanie systemu, a przecież Twoim zadaniem jest sprzedaż internetowa a nie konfigurowanie oprogramowania, zlecisz uruchomienie na zewnątrz to stracisz podstawową zaletę, czyli tanie wdrożenie. Cena wdrożenia przez Software House może być porównywalna z wdrożeniem „mocniejszych” systemów, czyli Presta lub Magento.
– Jest dużo znanych problemów z kompatybilnością wtyczek, skonfigurowanie podstawowego systemu może nie być takie trywialne.
– Specyficzne funkcjonalności trzeba napisać od podstaw. Istnieją oczywiście firmy, którzy to dla Ciebie zrobią, ale poświęcony na to czas pracy programisty może być duży, co spowoduje spore koszty. Często te funkcjonalności występują jako natywne w innych platformach.
Rafa na którą wpadasz:
Pułapka ceny – tanie wdrożenie daje sklep drogi w utrzymaniu, o słabej funkcjonalności i trudny w przyszłości do zmiany. Rozwiązanie, które wymaga od Ciebie poświęcania dużej uwagi oprogramowaniu, przez co odciąga od ważniejszych zadań.
Jeśli nie zamierzasz zbytnio rozwijać podstawowych funkcjonalności, to rozwiązania Saas będą tańsze i łatwiejsze w eksploatacji.
Presta Shop
Jak mówi o sobie platforma na swojej oficjalnej stronie „PrestaShop: oprogramowanie, które możesz dostosować do każdego projektu e-commerce”. Presta jest darmowa i zupełnie teoretyczne możesz samemu ją sobie zainstalować i skonfigurować. Praktycznie lepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom. Wdrożenie Presty nie jest drogie, wymagania co do jakości hostingu na średnim poziomie. Można znaleźć darmowe lub dosyć tanie wtyczki, które rozszerzają podstawowe funkcjonalności:
Zalety:
– Otrzymujesz nowoczesny, dobrze konfigurowalny sklep.
– Łatwo znajdziesz Software House, który go profesjonalnie wdroży i skonfiguruje.
– Prestę można dostosować do Twoich specyficznych wymagań, często są już to gotowe rozwiązania w postaci niedrogich wtyczek.
– Presta to intuicyjny panel do zarządzania sklepem, możliwość tworzenia kont użytkowników o różnych uprawnieniach.
– Prestę zintegrujesz z istniejącym w firmie oprogramowaniem np. CRM, EPR. Uzyskasz system, który dzięki połączeniu z istniejącymi w firmie rozwiązaniami, pozwoli Ci zautomatyzować realizację zamówień internetowych.
Wady:
– Niektóre podstawowe funkcje nie są dostępne w sklepie i trzeba je dodatkowo wdrażać (jak słynna „płatność za pobraniem”).
– Niektóre funkcje mogą nie być możliwe do implementacji lub bardzo trudne, (np. jeśli potrzebujesz cen wyliczanych dynamicznie na podstawie pewnych parametrów pomyśl raczej o Magento).
– Bardzo trudna edycja szablonów Presty – w większości przypadków potrzebujesz wsparcia specjalistów.
Rafa na którą wpadasz:
– Do utrzymania sklepu w zasadzie potrzebujesz outsourcingu IT, jeśli planujesz ciągły rozwój sklepu nie jest to uciążliwością, bo możesz połączyć usługi utrzymaniowe i rozwoju w jednej firmie. Jesteś zobowiązany jednak to miesięcznej opłaty za sklep, większej niż w modelu abonamentowym
– „My się już nie zajmujemy tym systemem” – możesz też wpaść w pułapkę braku wsparcia; firma oświadcza, że nie rozwija już danej wersji i co im zrobisz? Tak się stało przy przejściu z Presty 1.6 na 1.7 – brak wstecznej kompatybilności powoduje, że właściciele sklepów na Preście 1.6 zmuszeni są praktycznie „stawiać” sklep na nowo, co generuje dodatkowy koszt.
Magento
Platforma Magento jest liderem wśród dostępnych na rynku rozwiązań e-Commerce. Z Magento korzysta obecnie ponad 250 000 sprzedawców na całym świecie. Jest to to w pełni konfigurowalny system, który możesz dostosować do bardzo różnych specyficznych funkcji sprzedażowych. W Polsce znajdziesz wiele profesjonalnych firm, zajmujących się wdrożeniem Magento. Samo wdrożenie w podstawowej wersji nie jest skomplikowane i można to zrobić dosyć szybko.
Zalety:
– Otrzymujesz system e-Commerce o nieograniczonych możliwościach konfiguracji. Istnieją łatwo dostępne wtyczki zaspokajające nawet zaawansowane funkcjonalności. Jeśli nie ma gotowego rozwiązania, wdrożenie przez doświadczony Software House takiego rozwiązania nie jest skomplikowane.
– Istnieje wiele firm programistycznych mających specjalistów odpowiedzialnych za wdrożenia i konfiguracje Twojego sklepu, warto też z taką firmą podpisać powdrożeniową umowę utrzymaniową.
– Nie jesteś przywiązany do jednej firmy, powszechność Magento powoduje, że inna firma szybko może przejąć Twój sklep na etapie utrzymania (a często nawet wdrożenia).
– Magento łatwo integruje się z istniejącym w firmie oprogramowaniem księgowym czy magazynowym.
– Jest to jeden z niewielu systemów sprzedaży, który ma tak duże możliwości optymalizacji kodu pod kątem SEO. Zadbanie o dobrą widoczność sklepu w wyszukiwarkach jest ważnym aspektem sprzedaży internetowej i żadna inna platforma nie pozycjonuje się tak łatwo jak Magento.
Wady:
– Magento na skutek wysokiego stopnia złożoności ma duże zapotrzebowanie na zasoby serwera – oznacza to, że potrzebujesz dedykowanego hostingu o dużej wydajności, a co za tym idzie droższego niż inne rozwiązania. Jest możliwa optymalizacja szybkości działania serwisu przez zastosowanie zaawansowanych funkcji cache i kompresji, ale wymaga to pomocy specjalistów.
– Wdrożenie i utrzymanie Magento jest droższe niż innych systemów e-Commerce. Prace programistyczne bywają znacznie bardziej czasochłonne, a co za tym idzie bardziej kosztowne niż przy innych platformach „open source”. Z uwagi na złożoność systemu, każda zmiana musi być zakończona większą ilością testów, wydłużających i zwiększających koszt wdrożenia.
Rafa na którą wpadasz:
– konieczność zatrudniania pracownika lub wynajmowania firmy, która zajmuje się utrzymaniem platformy Magento oraz wymagający hosting składają się na wysokie koszty utrzymania sklepu. Jeśli jednak ciągły „rozwój” jest Twoją dewizą, nie są to uciążliwe aspekty, ponieważ w zamian dostajesz sklep za pomocą którego bez problemów możesz generować milionową sprzedaż.
Podsumowanie
Wymienione tu systemy nie stanowią wszystkich rozwiązań „open-source”, są natomiast w Polsce najbardziej popularne.
Jak widać „darmowe oprogramowanie” nie do końca jest takie darmowe. Koszt wdrożenia jest tym większy, im system staje się bardziej skomplikowany. Nie wpadnij w pułapkę „niskich kosztów początkowych” bo zapłacisz za to później wysokimi kosztami rozwoju sklepu.
Druga sprawa, Magento to dobry system, ale nie zaczynaj od niego, jeśli właśnie wystartowałeś z biznesem i każda złotówka się liczy…
Jeśli jesteś na początku działalności i po prostu nie masz właściwego budżetu wdrożeniowego zainteresuj się platformą SaaS – czyli sklepami abonamentowymi.
Abonamentowe sklepy internetowe
Sklep w abonamencie czyli SaaS, to gotowe zamknięte oprogramowanie za używanie którego płacisz miesięczny (lub roczny) abonament. Kwoty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, za tą cenę dostajesz kompletny funkcjonalny sklep. Za dodatkową opłatą możesz nabyć potrzebne moduły rozszerzające funkcjonalność i dające możliwość rozmaitych integracji.
Kilka popularnych rozwiązań to np.: Shoper, Sky Shop, Redcart, Shoplo, Sellingo. Istnieją też inne równie dobre rozwiązania, tu nie wymienione. Charakteryzują się one podobną funkcjonalnością i zbliżonymi cenami za abonament. Omówię tu ich główne cechy na przykładzie chyba najbardziej popularnego Shopera.
Shoper firmy Dreamcommerce S.A.
Tak firma prezentuje sklep:
„Oprogramowanie Shoper zawiera wszystkie niezbędne narzędzia i integracje do profesjonalnej sprzedaży online: nowoczesne płatności, dwustronną integrację z Allegro, obsługę kurierów i magazynów, sklep na Facebooku i wiele więcej.”
Za cenę niewielkiego abonamentu dostajemy w pełni wyposażony sklep za pomocą którego nawet w ciągu jednego dnia możemy zacząć sprzedawać w Internecie. Sklep jest w pełni responsywny i dostępny w na każdym urządzeniu (desktop, mobile). W podstawowym pakiecie dostajemy kilka „skórek” definiujących wygląd, możemy też zamówić własny wygląd graficzny.
Panel administracyjny jest czytelny, można definiować użytkowników na różnych poziomach dostępu, a samo zarządzanie sklepem jest intuicyjne. Istniejące (najczęściej dodatkowo płatne) moduły pozwalają na rozszerzanie funkcjonalności (w tym integrację z kurierami i zewnętrznym oprogramowaniem firmy).
Zalety:
– Kompletny funkcjonalny system sprzedaży w Internecie za niewielkie pieniądze. Sklep jest utrzymywany na serwerach firmy, więc odpadają opłaty za hosting, potrzebujesz tylko własnej domeny. Nie ma też potrzeby zajmować się aktualizacjami sklepu, bo to zrobi za ciebie firma.
– Możesz skorzystać z 14 dniowego bezpłatnego okresu próbnego.
– Prostota na etapie zarządzania sklepem, intuicyjny panel administracyjny i możliwość wykonania wszystkich działań „z jednego miejsca”.
– Sporo dodatkowych funkcjonalności znajduje się w dodatkowych wtyczkach, które możesz łatwo konfigurować samemu.
Wady:
– Shoper to system zamknięty, istnieją metody na dostosowanie go w ograniczonym stopniu do własnych wymagań, ale zazwyczaj są bardzo kosztowne. Ze względu na brak dostępu do kodu źródłowego niektóre rzeczy nie są możliwe do wykonania.
– Sklep ma pewne możliwości optymalizacji kodu pod kątem SEO, ale zwykle są one mocno niewystarczające. Shoper ma opinię sklepu, który trudno pozycjonować. Nie ma możliwości wstawiania przekierowań, bo nie ma dostępu do pliku .httaccess.
– Musisz dodatkowo zapłacić poza abonamentem za większość niezbędnych dodatków znajdujących się w opcjonalnych modułach.
Rafa na którą wpadasz:
– Zamknięty system z brakiem dostępu do kodu. Z jednej strony to fajnie, bo wszystko od razu działa, z drugiej strony szybko napotkasz na problem, którego rozwiązać się „nie da”. Niektóre ograniczenia można „obejść”, inne prędzej czy później staną się „hamulcami” Twojego rozwoju. Myśl o tym rozwiązaniu jako „przejściowym” do właściwego sklepu.
Podsumowanie
Sklep w abonamencie wygląda na pierwszy rzut oka jak super-oferta – dodajemy swoje towary i zaczynamy szybko sprzedaż…
Idealny obraz psują statystyki – ponad ¾ takich sklepów zamykane jest po roku. Dlaczego tak się dzieje?
Zanim wyjaśnię tą kwestię – jedna uwaga: Jako autor tego artykułu, absolutnie nie jestem przeciwnikiem sklepów abonamentowych. Wręcz przeciwnie – bardzo je szanuje za jakość i profesjonalizm wykonanej pracy. Sam korzystałem kilkadziesiąt razy z tego typu rozwiązań i uważam, że w pewnych warunkach są one bardzo dobrym wyborem.
Z mojego doświadczenia wynika, że ZAWSZE, prędzej czy później okaże się, że potrzebujemy funkcji, której w takim sklepie nie ma i nie da się jej wprowadzić. Przykład „z życia” – sprzedajemy towar konfekcjonowany, klient kupuje metry bieżące, a my musimy wyliczyć mu cenę za m2 – w żadnym abonamencie nie można tego prosto zrobić!
Twój sklep internetowy powinien być unikalny, tak jak Twój biznes; a trudno jest się wyróżnić jeśli mamy jeden kilku tysięcy praktycznie „takich samych” sklepów. Oczywiście niektóre rozwiązania umożliwiają daleko idącą personalizację wyglądu, co jest pewnym antidotum na „unifikację” sklepów abonamentowych.
Kolejna ważna sprawa – sklepy tego typu trudno się pozycjonują; nie znaczy to, że nie można wejść takim sklepem do top10, ale będzie to zadanie trudniejsze niż dla sklepu z otwartym kodem.
Dlatego też małe e-biznesy, które nie mogą się rozwijać szybko „padają”. Ci, którym udaje się zdobyć pewną pozycję na rynku, szybko zmieniają oprogramowanie na bardziej elastyczne i stają się liderami swojego segmentu.
Hurtownie internetowe i sklepy B2B
Jeśli prowadzisz sprzedaż wyłącznie dla podmiotów gospodarczych i chcesz przenieść swój biznes do Internetu będziesz potrzebował dedykowanych rozwiązań B2B (business to business). Rozwiązania są dwa:
- B2B jako część istniejącego sklepu B2C – wydzielasz pewną grupę klientów, którzy po zalogowaniu się będą widzieli ceny hurtowe.
- Samodzielny sklep internetowy B2B – hurtownia zbudowana od podstaw, oferta dostępna tylko po zalogowaniu do sklepu.
W każdym przypadku klientami są firmy, które wcześniej podpisały z Tobę umowę. Najczęściej mają założone przez Ciebie odpowiednie konto w sklepie i dopiero po autoryzacji mogą korzystać z ustalonych cen hurtowych.
Programowych rozwiązań na sklep B2B jest wiele. Każde z nich raczej będzie oparte o systemu „open source” jak Presta czy Magento ze względu na ich elastyczność. Czyli, jak już masz sklep internetowy oparty na Magento, wydzielenie części hurtowej jest rzeczą dosyć prostą. Zbudowanie samodzielnego sklepu B2B w oparciu o Magento, też nie jest rzeczą bardzo skomplikowaną.
Sklepy B2B mają kilka unikalnych cech, różniących ich od rozwiązań B2C:
– Pełną integrację z oprogramowaniem typu EPR istniejącym w firmie.
– Obsługę wielu magazynów z uwzględnieniem operacji magazynowych i jednostek sprzedażowych.
– W pełni zautomatyzowaną integrację z kurierami.
– Indywidualne cenniki dla klientów, możliwość automatycznego wyliczania cen w oparciu specyficzne parametry związane z klientem i towarem.
Sklepy hurtowe zwykle są graficzne zdecydowanie „uboższe” niż sklepy detaliczne. Na pierwszym planie jest czytelność oferty i właściwa prezentacja towaru. Zwykle klienci hurtowi dokonują zakupów dużej ilości towarów i dokonują powtarzających się zakupów. Dlatego sklepu B2B mają często ułatwienia w postaci prezentacji towarów w postaci „klikalnych” list lub możliwości edycji poprzednich zamówień. Tego typu udogodnienia nie są spotykane w sklepach detalicznych.
Jaki sklep internetowy wybrać?
Internetowe sklepy B2B są sklepami w pewien sposób „podobnymi” do sklepów B2C. Jednak z uwagi na wiele specyficznych cech muszą być oparte na oprogramowaniu, które umożliwi ich implementację. Jaki sklep internetowy będzie najlepszy w tym przypadku?
Niekwestionowanym liderem jest tu Magento, na tym oprogramowaniu oparta jest ogromna większość platform B2B. Magento umożliwia wykonanie integracji z istniejącą w firmie strukturą informatyczną, ma możliwość pracy na wielu magazynach i może wyliczać automatycznie ceny. Łatwo można dopisać do niego specyficzne funkcjonalności właściwe do konkretnego rodzaju biznesu. Dlatego, jeśli poszukujesz rozwiązania B2B, sklep oparty na Magento będzie najlepszym wyborem.
W artykule omówiłem dostępne oprogramowanie do sprzedaży w Internecie zarówno dla sklepów detalicznych jak i hurtowych. Przedstawiłem systemy „open source” jak i rozwiązania abonamentowe, pokazując wady i zalety każdej z opcji.
Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące wyboru platformy do sprzedaży internetowej, napisz do nas.
.
.
Zamów bezpłatną konsultację
.
Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.
.
Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce
.