ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Jak stworzyć sklep internetowy na zasadzie MVP?

23 marca 2018by admin0

Jak stworzyć sklep internetowy w Magento? Wydaje mi się, że świadomość tego, w jakich krokach może powstać sklep internetowy jest coraz większa, ale widzę też, że w umysłach wielu właścicieli firm, takie wdrożenie przebiega w prosty sposób: spisanie wszystkich funkcji, pomysłów i życzeń -> wycena -> programowanie wszystkiego -> uruchomienie. A co jeśli mamy ograniczony budżet a chcemy dobrą platformę z wieloma funkcjami? Co jeśli startujemy z nowym sklepem i nie wiemy, czy potrzebujemy wszystkich funkcji? Czy istnieje inny sposób na wdrożenie sklepu online?

Na pomoc przychodzi wdrożenie na zasadzie MVP. Jest to skrót od Minimum Viable Product, który oznacza produkt o minimalnej potrzebnej funkcjonalności. Sklep internetowy w kształcie MVP ma wszystkie najpotrzebniejsze funkcje, które pozwalają klientom dokonać zakupu. Wdrożenie na zasadzie MVP daje pewne korzyści. Dlatego należy się zastanowić, kiedy w ogóle taki sposób wdrożenia projektu IT należy zastosować.

Kiedy używać MVP?

Budowa sklepu w modelu MVP może przynieść bardzo dużo korzyści w kilku konkretnych sytuacjach. Wdrożenie MVP może być dobrym wyborem, kiedy mamy nowy projekt, projekt z ograniczonym budżetem, ale chcemy posiadać sklep na Magento, lub dokonujemy migracji z innej platformy. Dla każdego z tych projektów wdrożenie MVP umożliwia większą elastyczność niż wdrożenie całościowe. MPV zwiększy szanse na sukces bez inwestowania całego budżetu we wdrożenie.

Korzyści z wdrożenia MVP

Zajmiemy się teraz trzema wspomnianymi scenariuszami i pokażemy, jakie korzyści płyną z wdrożenia w modelu MVP. Jeśli mamy nowy projekt sklepu internetowego wchodzący na rynek, wdrożenie MVP pozwoli ograniczyć początkowe koszty oraz przyspieszy wdrożenie. Dzięki podejściu MVP możemy rozdzielić wszystkie funkcje sklepu na priorytety – co musimy mieć na początku, a co możemy wdrożyć później. Obcinamy wdrożenie do najpotrzebniejszych funkcji, dzięki czemu kwota początkowej inwestycji się zmniejsza, a czas na otrzymanie gotowego sklepu się skraca. Jeśli mamy nowy projekt to dzięki podejściu MVP możemy ograniczyć ilość pieniędzy, którą na początku trzeba w ten projekt włożyć.

Oszczędność  budżetu

Wdrożenie MVP będzie korzystne, kiedy posiadamy ograniczony budżet na uruchomienie sklepu internetowego, ale planujemy zaawansowane wdrożenie na Magento. Koszty kompleksowego wdrożenia Magento często przekraczają szacunki firm, które decydują się na tą platformę. Wdrożenie MVP może pozwolić takim firmom na uruchomienie sklepu na Magento, mimo że nie mają całego budżetu na pełną budowę sklepu. Biorąc budżet firmy, można go łatwo przekonwertować na ilość roboczogodzin, którą trzeba spędzić przy pracach nad Magento. Następnie biorąc wszystkie funkcje sklepu, które chcemy, możemy nadać im priorytety od najważniejszej do najmniej ważnej, i obliczyć ile godzin zejdzie nam na każdą funkcję. Listę funkcji obcinamy w momencie, kiedy wykorzystaliśmy godziny z naszej puli (+ bufor bezpieczeństwa), i w efekcie dostajemy Magento z najistotniejszymi funkcjami. W momencie kiedy sklep zaczyna sprzedawać, mamy uzasadnienie do kolejnych rozbudów i inwestycji w kolejne funkcje.

Testowanie

Migrowanie sklepów między platformami jest także idealną sytuacją na wdrożenie MVP. Migracja z jakiegokolwiek systemu e-commerce na Magento jest momentem, w którym powinniśmy zrobić dogłębną analizę naszej sprzedaży internetowej. Co mamy, jakie moduły się sprawdzają, których funkcji nie potrzebujemy, co jeszcze musimy dobudować, żeby sklep był aktualny z naszymi procesami sprzedażowymi. Dzięki temu ponownie możemy określić priorytety funkcji i ustalić w jakiej kolejności mają być wdrażane. Tak uruchomiona platforma MVP może być udostępniona klientom w celu testów pod inną domeną (lub subdomeną), dzięki czemu nasz sklep otrzyma pierwsze opinie prawdziwych użytkowników i zobaczymy, czy nasze założenia się sprawdziły. Klienci przyzwyczajają się także do tego, że sklep jest zmieniany i nie będzie to dla nich zaskoczeniem. Po uruchomieniu nowego sklepu, podobnie jak w przypadku z poprzedniego akapitu, możemy planować kolejne prace i rozwijać naszą sprzedaż internetową.

Jak stworzyć sklep internetowy MVP – przykład

Przykładem dobrego myślenia MVP w e-commerce jest sklep Zappos. Przy tworzeniu pomysłu na swój sklep internetowy, właściciel NIck Swinmurn chciał przetestować to, czy ludzie w ogóle będą chcieli zamówić buty online.  Nie inwestował więc w infrastrukturę magazynową i kupowanie produktów na sprzedaż (według idei MVP były to funkcje o niższym priorytecie). Nick zaczął chodzić do sklepów i robił zdjęcia butów, które później sprzedawał na sklepie online. Kiedy but się sprzedał, kupował go w danym sklepie osobiście i wysyłał klientowi. Sklep w wersji MVP dał jego klientom to co potrzebne do zamawiania produktów. Tymczasem Nick otrzymał potwierdzenie swojej tezy (ludzie chcieli kupować obuwie online). Dzięki temu zainwestował w sklep i rozwijał go, do momentu wykupienia przez Amazon za 1.2 miliarda dolarów w 2009 roku. Obecnie Zappos jest jednym z najpopularniejszych sklepów online w USA.

Podsumowanie

Budowa sklepu internetowego MVP staje się coraz popularniejszą alternatywą dla wdrożenia całościowego. Wtedy ryzykujemy dużą inwestycję, na rezultaty której także przyjdzie nam poczekać. Jeśli wchodzimy na rynek z nowym sklepem, mamy ograniczony budżet lub dokonujemy migracji z innej platformy na Magento, wdrożenie MVP może nam dać większą elastyczność. Jak przy każdym projekcie IT, sytuacja każdej firmy jest unikalna i należy całą strategię wdrożenia dostosować tylko do naszej firmy.

Jeśli macie pytania jak stworzyć sklep internetowy w modelu MVP pomoże Wam osiągnąć założone cele w sprzedaży online, zapraszam do kontaktu.


.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.