ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

#2 Pojedynek platform e-commerce – Prestashop vs Magento

3 lutego 2022by Krzysztof Abram

Duża ilość platform sklepowych sprawia, że właściciele biznesów e-commerce mają naprawdę ciężki orzech do zgryzienia w kwestii wyboru tej idealnej. Z myślą o usprawnieniu tego procesu, zapraszamy do drugiego odcinka pojedynku platform e-commerce. Dziś przeciwnikiem Magento będzie popularny Prestashop.

Pierwszy pojedynek, gdzie porównywaliśmy ze sobą Magento i Sylius znajdzicie w tym miejscu.

Prestashop vs Magento – wstęp

Jeśli chodzi o Prestashop, jest to obecnie jedna z najpopularniejszych platform sklepowych na świecie. Obecnie korzysta z niej ponad 309 000 biznesów na całym świecie. Jej zaletami są m.in. łatwość obsługi oraz konfiguracji oraz niski koszt wdrożenia i utrzymania. Do niewątpliwych minusów zaliczyć możemy duże ograniczenia w skalowaniu biznesu.

Z kolei Magento obsługuje w tej chwili ok. 180 000 sklepów, zapewniając odpowiednie technologie dla biznesów chcących skalować swoją sprzedaż (obsługuje nawet do 50 000 użytkowników na godzinę) i szukających rozwiązań pozwalających na dokładne dostosowanie systemu do potrzeb konkretnego biznesu. Jeśli chodzi o minusy Magento – tutaj zdecydowanie jest nim koszt wdrożenia i utrzymania, jak i wysoki poziom skomplikowania, co może być utrudnieniem dla nietechnicznych użytkowników.

Prestashop vs Magento – koszty

Pierwszym elementem, jaki będziemy brali pod uwagę jest koszt działania obydwu platform. W przypadku Prestashop sprawa jest prosta – cały system dostępny jest w wersji open source i nie w przypadku standardowego zastosowania nie wymaga nakładów finansowych. Po naszej stronie jest jedynie zakup i utrzymanie odpowiedniego serwera i dodanie ewentualnych skórek graficznych (koszt od ok. 60 do 300 EUR) i płatnych wtyczek (koszt zwykle zaczyna się od ok. 30 EUR, choć zdarzają się również i takie za ponad 5000 EUR).

W przypadku Magento do wyboru mamy kilka różnych wersji oprogramowania. Podstawową – darmową – jest Magento Open Source zawierająca podstawowe funkcje sprzedażowe. Kolejna – Magento Commerce w licencji lokalnej kosztuje od 22 000 USD rocznie (za wersję w chmurze zapłacimy od 40 000 USD rocznie). Dokładne koszty pokazuje poniższa tabela:

źródło: magestore.com

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wdrożenie sklepu Magento? Na naszym blogu opublikowaliśmy dedykowany artykuł na ten temat.

Do „czystego” sklepu Magento doliczyć należy również (podobnie, jak w przypadku Prestashop) – skórkę graficzną (koszt od 30 do 499 USD lub wyższy, jeśli jest przygotowywana specjalnie na potrzeby naszego sklepu), a także zestaw odpowiednich modułów. W tym przypadku koszty pojedynczego modułu wahają się od 25 do nawet ponad 28 000 USD. Możliwe jest również przygotowanie rozszerzeń dostosowanych do indywidualnych wymagań biznesowych, ich koszt jest w stanie oszacować dobra agencja e-commerce.

Prestashop vs Magento – możliwości

Prestashop jest systemem, który świeżo po instalacji i krótkiej konfiguracji umożliwia wprowadzenie pierwszych produktów oraz rozpoczęcie sprzedaży. W jego podstawowej wersji znajdziemy wszystkie niezbędne ku temu funkcje. „Czysta” instalacja zapewnia również wsparcie wielojęzykowości, wielu różnych walut oraz rozwiązania wpływające na zmniejszenie współczynnika porzuconych koszyków. Zapewnia ona również dostęp do podstawowych statystyk sprzedażowych umożliwiających analizę pierwszych kroków na rynku e-commerce.

Wbudowane funkcje tuż po instalacji Magento również pozwalają na sprawne wejście w biznes i rozpoczęcie sprzedaży. Takie opcje, jak dodawanie produktów, drzewo kategorii i statusy zamówień są wstępnie zdefiniowane, dlatego często wystarczy jedynie wprowadzić pierwsze dane, aby móc cieszyć się w pełni działającym sklepem.

To, co wyróżnia Magento od konkurencji to bardzo dobre wbudowane opcje statystyczne, pozwalające na prowadzenie szeroko zakrojonych analiz sprzedażowych, w tym również forecastów.

Musimy jednak pamiętać, że pełna funkcjonalność podstawowej wersji dostępna jest dopiero w Magento Commerce. Magento Open-Source posiada swoje ograniczenia, widoczne dla tych użytkowników, którzy planują korzystać z zaawansowanych opcji sklepowych. W Magento Commerce (w porównaniu do darmowej wersji) dodano m.in.:

  • segmentację klientów, pozwalającą tworzyć dla poszczególnych grup dedykowane doświadczenia sprzedażowe, oferty, cenniki etc.,
  • dynamiczne powiązania produktowe tworzone na bazie zachowań klienta, z uwzględnieniem opcji cross-sellingowych i up-sellingowych,
  • elastyczną wyszukiwarkę sprawnie radzącą sobie nawet z rozbudowanym katalogiem produktów.

Prestashop vs Magento – obsługa

Magento jest systemem dedykowanym dużym sklepom nastawionym na skalowanie sprzedaży i mającym ambicje być liderem w swojej niszy. Ma to również przełożenie na ilość opcji i obsługę panelu administracyjnego. Ich mnogość może na pierwszy rzut oka przerażać osoby nietechniczne, jednakże każdy element został bardzo dokładnie podpisany i krótkie szkolenie pozwala już w ciągu kilkudziesięciu minut rozpocząć obsługę sprzedaży na poziomie podstawowym.

magento admin

W przypadku Prestashop również zdecydowano się na intuicyjne podejście do interfejsu administracyjnego. Również w tym przypadku krótki kurs obsługi jest w stanie wdrożyć nawet nietechniczną osobę w podstawowe funkcje pozwalające na dodawanie produktów, obsługę spływających zamówień i niewielkie zmiany konfiguracyjne.

Prestashop vs Magento – moduły

Moduły dostępne na rynku pozwalają rozbudowywać funkcjonalność sklepów na Magento i Prestashop o nowe rozwiązania. Każda z opisywanych tutaj platform może poszczycić się dużą biblioteką dodatków (odpowiednio Prestashop – niemalże 4000, Magento – ponad 3000), co sprawia, że przy ich pomocy możemy stworzyć rozwiązanie niemalże szyte na miarę. Obydwie platformy umożliwiają również tworzenie i dodawanie dedykowanych rozszerzeń tworzonych na podstawie konkretnych wytycznych klienta.

Prestashop vs Magento – support

Jako, że zarówno Magento jak i Prestashop są platformami typu open-source, w poszukiwaniu rozwiązań technologicznych i pomocy jesteśmy w stanie przeszukać dedykowane centra danych dla każdego z opisywanych tutaj systemów. Pomocą służyć może również rozbudowana społeczność każdej z platform, zapewniająca fora dyskusyjne, na których znajdziemy szereg pomocnych informacji.

Oficjalne forum Magento posiada w tej chwili ponad 460 000 członków, w przypadku forum Prestashop możemy liczyć na pomoc ponad 1 292 000 osób.

Support Magento świadczony jest również przez doświadczone agencje e-commerce. W jego ramach zapewniają one utrzymanie sklepu (naprawę błędów) oraz rozwój poprzez aktualizację platformy, instalację nowych modułów, czy też poprawę performance. Więcej o Supporcie Magento przeczytasz na naszej stronie.

Prestashom vs Magento – bezpieczeństwo

Jak obydwie platformy sklepowe wyglądają w temacie bezpieczeństwa zakupów? Okazuje się, że obydwa systemy do kwestii bezpieczeństwa podchodzą bardzo poważnie.

W przypadku Prestashop istnieje szereg dedykowanych modułów bezpieczeństwa pozwalających na skuteczne zabezpieczenie sklepu i transakcji przeprowadzanych za jego pomocą. Moduły te są regularnie aktualizowane przez autorów zapewniając ochronę przed znanymi typami ataków.

W przypadku Magento, firma Adobe regularnie wypuszcza łatki bezpieczeństwa aktualizując zabezpieczenia w podstawowej wersji sklepu. Odbywa się to średnio co 10-15 dni, dlatego prowadzenie regularnych aktualizacji najlepiej zabezpiecza system i znajdujące się w nim dane przed nieuprawnionym dostępem.

Prestashop vs Magento – SEO

SEO to jeden z najważniejszych elementów, na których opiera się dzisiaj działanie sklepów internetowym. Z tego też powodu niezbędne staje się znalezienie takiej platformy, która będzie w stanie skutecznie pozycjonować się w internecie zwiększając ruch z organicznych wyników wyszukiwania.

Porównując ze sobą możliwości Prestashop i Magento w tej kwestii widzimy, że obydwie platformy są SEO-friendly, zapewniając dostęp do niemalże wszystkich niezbędnych przy odpowiednim pozycjonowaniu opcji.
Niemalże, bowiem o ile w Magento wszystkie one dostępne są standardzie, Prestashop wymaga instalacji dodatkowych modułów m.in. do obsługi mapy strony, czy też narzędzi Google.

Prestashop vs Magento – którą platformę wybrać?

Porównując ze sobą Prestashop i Magento możemy dojść do wniosku, że są to bardzo zbliżone systemy e-commerce. W pewnych kwestiach praktycznie rzecz biorąc różnią się od siebie jedynie nazwą. W innych zaś posiadane przez nie funkcje pozycjonują je na zupełnie innym poziomie.

Duża dostępność modułów i skórek sprawia, że zarówno Prestashop jak i Magento możemy dopasować wizualnie i funkcjonalnie do potrzeb naszego biznesu. W obydwu przypadkach możliwe jest również tworzenie dedykowanych rozszerzeń dla poszczególnych sklepów.

Podobnie w kwestii bezpieczeństwa i SEO – tutaj również jesteśmy w stanie prowadzić sprzedaż na obydwu platformach z podobnym efektem. Dokonując regularnych aktualizacji łatek bezpieczeństwa mamy pewność, że dane w sklepie, jak i transakcje przeprowadzane przez klientów są chronione możliwie najlepiej.

To, co przesądza o wyborze jednego z tych systemów, to strategia rozwoju i posiadany budżet.

Prestashop to platforma o zdecydowanie niższym koszcie wejścia, umożliwiająca przy relatywnie niskim budżecie stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy. Z kolei w przypadku Magento budżet niezbędny do wdrożenia i utrzymania sklepu jest znacznie większy, co więcej, do jego rozwoju często niezbędna jest współpraca z doświadczoną agencją e-commerce. Z drugiej strony to właśnie Magento zapewnia znacznie lepsze efekty przy skalowaniu biznesu. Możliwości personalizacji niemalże każdego elementu systemu oraz lepsze możliwości utrzymania dużego ruchu internetowego sprawiają, że jest to platforma dedykowana większym, rozwojowym biznesom e-commerce.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.