Prowadzenie i rozwój sklepu internetowego to sport drużynowy. W drużynie jesteś Ty, Twoi pracownicy oraz agencja e-commerce, z którą współpracujesz. Pytanie, czy wszyscy gracie do tej samej bramki? W przygotowanym przez nas teście sprawdzisz, jak układa się Twoja współpraca z agencją e-commerce. Otrzymasz również odpowiedź na pytanie: czy warto dalej grać w niezmienionym składzie, czy na miejsce obecnej agencji lepiej znaleźć nowego, lepszego zawodnika.
Weź udział w teście i sprawdź, czy współpraca z agencją e-commerce układa się w odpowiedni sposób
Jak często agencja e-commerce kontaktuje się z Tobą ws. prowadzonych projektów?
- (5 pkt.) Mam dobry kontakt z Project Managerem. Jest stale po mailem i telefonem. Dodatkowo mamy regularne cotygodniowe statusy, na których omawiamy kwestie projektowe.
- (3 pkt.) Nasz kontakt mailowy jest poprawny – wymieniamy się mailami, ustawiamy w razie potrzeby rozmowy telefoniczne lub spotkania na komunikatorach. Czasami czekam dłużej na odpowiedź, ale zawsze ją dostaję.
- (1 pkt.) Project Manager nie odbiera moich telefonów a na maile odpowiada z dużym opóźnieniem lub nie odpowiada wcale. Praktycznie muszę się prosić o jakikolwiek kontakt ze strony agencji.
Czy agencja e-commerce przesyła na czas raporty z wykonywanych prac?
- (5 pkt.) Raporty dostaję zgodnie z umową. Są starannie przygotowane i posiadają wszystkie interesujące mnie informacje.
- (3 pkt.) Zdarzają się mniejsze lub większe opóźnienia w przesyłaniu raportów. Same raporty mogłyby być dokładniejsze.
- (1 pkt.) Agencja nie przesyła do mnie żadnych raportów. Muszę samodzielnie prosić o dane dotyczące toczących się projektów.
Czy agencja często przekracza ustalane deadline’y w zadaniach?
- (5 pkt.) Jeśli zdarza się przekroczenie deadline’u to jest to bardzo rzadkie zjawisko. Przed każdą taką sytuacją agencja Project Manager kontaktuje się ze mną i informuje o przyczynach opóźnienia.
- (3 pkt.) Przekroczenia terminów się zdarzają, agencja czasami informuje o nich dopiero po przekroczeniu deadline’u.
- (1 pkt.) Praktycznie żadne zadanie zlecone agencji nie zostało wykonane na czas. Przedłużanie terminów to stała praktyka, zazwyczaj muszę też samodzielnie dopytywać o nowe terminy.
Jak szybko agencja naprawia zgłaszane przez Ciebie błędy?
(zgodnie z SLA, wolniej, zdarzają się jakieś opóźnienia?)
- (5 pkt.) Agencja działa zgodnie z zapisami w SLA i nie przekracza terminów.
- (3 pkt.) Zdarzają się przekroczenia terminów zapisanych w SLA.
- (1 pkt.) Zarówno czas reakcji na zgłoszenia i czas naprawy błędów są regularnie przekraczane.
Czy agencja udostępniła Ci narzędzia do zgłaszania problemów z Twoim sklepem?
- (5 pkt.) Tak, od razu na początku współpracy zostałem zaznajomiony z odpowiednim narzędziem. Za jego pomocą zgłaszam błędy i poprawki bezpośrednio do serwisantów. Mogę też na bieżąco sprawdzać status moich zgłoszeń.
- (3 pkt.) Agencja nie posiada dedykowanego narzędzia, więc wszelkie błędy zgłaszam Project Managerowi, a on przekazuje temat odpowiednim osobom. informuje mnie również na bieżąco o stanie moich zgłoszeń.
- (1 pkt.) Agencja nie posiada dedykowanego narzędzia. Problemy ze sklepem muszę zgłaszać na ogólny adres firmy, nie mam dostępu do statusów zgłoszeń.
W jaki sposób agencja kontaktuje się z Tobą, gdy pojawiają się opóźnienia w zadaniach?
- (5 pkt.) Gdy istnieje możliwość przekroczenia terminu oddania zadania, Project Manager kontaktuje się ze mną z wyprzedzeniem i uprzedza o takiej sytuacji podając powody i możliwe rozwiązania.
- (3 pkt.) Project Manager kontaktuje się ze mną często w dniu oddania zadania informując o wydłużonym czasie jego trwania.
- (1 pkt.) Nie mam kontaktu ze strony agencji i w momencie, gdy termin oddania zadania mija, muszę samodzielnie dopytywać o jego status i możliwe opóźnienie.
Czy agencja wychodzi z własnymi pomysłami na rozwój Twojego sklepu?
- (5 pkt.) Tak, Project Manager ma pomysły i rozwiązania, które przedstawia mi podczas naszych statusów.
- (3 pkt.) Agencja e-commerce nie wychodzi z własnymi pomysłami, ale opiniuje moje pomysły i np. proponuje inne rozwiązania.
- (1 pkt.) Agencja e-commerce przyjmuje zadanie i wykonuje je zgodnie z moimi założeniami.
Czy możesz liczyć na wsparcie swojej agencji e-commerce w budowaniu strategii rozwoju?
- (5 pkt.) Tak, jestem w stałym kontakcie z agencją i otrzymuję od niej realną pomoc w zakresie budowy strategii.
- (3 pkt.) Agencja e-commerce jest w stanie pomóc mi w przypadku budowania strategii rozwoju, jednak robi to tylko na moją wyraźną prośbę.
- (1 pkt.) Współpraca z agencją ogranicza się wyłącznie do zlecania zadań i rozliczania ich wykonania.
Czy Twoja agencja e-commerce świadczy kompleksowe usługi e-commerce, czy musisz szukać niektórych rozwiązań na zewnątrz?
- (5 pkt.) Agencja e-commerce, z którą współpracuję posiada kompleksowy zakres usług dla mojego sklepu. Dzięki temu wszystko, co związane z rozwojem technologicznym zapewnione mam w jednym miejscu.
- (3 pkt.) Agencja e-commerce, z którą współpracuję skupia się na części prac nad sklepem. Wykonawców dodatkowych usług (np. audytu UX, integracji z systemami ERP) muszę szukać w innych firmach lub agencja poleca partnerów, z którymi współpracuje przy innych klientach.
- (1 pkt.) Agencja e-commerce posiada ograniczone portfolio usług skupiające się na niewielkim wycinku moich potrzeb. To sprawia, że zmuszony jestem szukać dodatkowych usług w innych miejscach.
Czy agencja proponuje Ci dodatkowe usługi, które świadczy w ramach e-commerce?
- (5 pkt.) Moja agencja e-commerce sama wychodzi z propozycjami wykonania dodatkowych usług dla mojego biznesu.
- (3 pkt.) Agencja e-commerce samodzielnie nie zaproponuje dodatkowych usług, jednak gdy zachodzi potrzeba ich wykonania, jest w stanie się tym zająć.
- (1 pkt.) Agencja e-commerce nie wykonuje żadnych dodatkowych usług, nawet, jeśli istnieje taka potrzeba ze strony mojej, czy innych jej klientów.
Czy agencja dysponuje stałym zespołem specjalistów przypisanych do Twojego sklepu?
- (5 pkt.) Tak, skład teamu przypisanego do mojego sklepu przez agencję e-commerce jest stały, czasami pojawiają się delikatne zmiany osobowe.
- (3 pkt.) Skład teamu zmienia się dość często, ale wszyscy nowi członkowie wdrażani są sprawnie przez Project Managera.
- (1 pkt.) Rotacja w zespole jest bardzo duża. Często zmieniają się zarówno developerzy, jak i Project Manager, co powoduje przestoje w realizacjach zadań lub wydłużenie czasu ich trwania.
Czy agencja testuje rozwiązania, które przygotowuje dla Twojego sklepu?
- (5 pkt.) Tak, agencja posiada dedykowany dział QA, który robi przynajmniej dwie serie testów na serwerze testowym oraz przeprowadza testy po wgraniu aktualizacji na sklepie.
- (3 pkt.) Agencja nie ma dedykowanego działu QA, deweloperzy pracujący przy moim sklepie sami testują tworzone rozwiązania.
- (1 pkt.) Nie wiem, czy agencja prowadzi jakiekolwiek testy.
Czy agencja stworzyła dedykowany serwer testowy Twojego sklepu, na którym możesz samodzielnie sprawdzać nowe funkcje sklepu?
- (5 pkt.) Tak, mam dostęp do aktualnego serwera testowego i aktywnie uczestniczę w testach nowych funkcji.
- (3 pkt.) Dostęp do serwera testowego ma wyłącznie agencja. Ja zgłaszam im błędy dopiero do aktualizacji na sklepie.
- (1 pkt.) Agencja nie stworzyła serwera testowego i zmiany wdraża od razu na sklepie.
Ile punktów zdobyłeś w teście?
Policz punkty dla wybranych przez Ciebie odpowiedzi. Jeśli ich suma wynosi:
- 60 – 65: agencja e-commerce, z którą współpracujesz jest dobrym, sprawdzonym partnerem, z którym osiągniesz wiele. Trzymaj się jej i pracuj nad dalszą owocną współpracą.
- 50 – 59: współpraca z agencją e-commerce może nie zawsze idzie zgodnie z planem, ale drobne niedociągnięcia da się poprawić. Kilku porad na ten temat dostarczamy w artykule: Agencja e-commerce – jak rozmawiać, aby wspólnie osiągać zakładane cele.
- 40 – 49: Twoja współpraca z agencją e-commerce chyba nie wygląda zbyt różowo. Elementów do poprawy jest sporo i warto o tym porozmawiać. Jeśli agencja nie wdroży żadnych rozwiązań poprawiających współpracę, powinieneś rozważyć zmianę partnera technologicznego. Tutaj przeczytasz o tym, jak zrobić to z głową.
- poniżej 40: agencja e-commerce, z którą współpracujesz to kompletne przeciwieństwo profesjonalizmu. Prawdopodobnie popełnia co najmniej jeden z kluczowych “grzechów głównych” stanowiących pretekst do zakończenia współpracy. Jeśli chcesz, aby Twój sklep działał sprawnie i rozwijał się, najlepiej rozpocznij współpracę z kimś innym. I to jak najszybciej!
Szukasz doświadczonej agencji e-commerce, której możesz bez przeszkód powierzyć opiekę nad swoim sklepem? Zamów darmową konsultację i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!
.
.
Zamów bezpłatną konsultację
.
Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.
.
Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce
.