ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Pozycjonowanie sklepu na Magento – o czym pamiętać przy działaniach SEO?

17 sierpnia 2021by Krzysztof Abram

Każdy przedsiębiorca, który działa w internecie chciałby pojawiać się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania Google. W tym celu musi skupić się na pozycjonowaniu swojej strony. Jak robić to dobrze prowadząc sklep na Magento? Poniżej prezentujemy kilka propozycji przygotowanych przez naszych specjalistów.

Dlaczego pozycjonowanie jest ważne?

Pozycjonowanie, czyli tzw. SEO to jeden z najważniejszych kanałów pozyskiwania nowych klientów. Dlaczego? Ponieważ wiąże się on z obecnością Twojego sklepu w wyszukiwarce Google, która jest w tym momencie jedną z najczęściej uruchamianych stron w światowym internecie.

To właśnie tutaj internauci kierują swoje pierwsze kroki w poszukiwaniu odpowiedzi na swoje pytania. Tutaj też zaczynają poszukiwania miejsca, gdzie będą mogli kupić potrzebne im produkty. W związku z tym prowadząc sklep internetowy musisz zwrócić szczególną uwagę na to, którą pozycję w wynikach zajmują linki do Twojego sklepu. Jest to bowiem jeden z najtańszych sposobów na przyciągnięcie nowych klientów do Twojej oferty.

Najtańszych, bowiem wiele rzeczy jesteś w stanie zrobić samodzielnie. Gdzie więc tkwi haczyk? Pozycjonowanie jest procesem długotrwałym, a to oznacza, że pierwsze efekty pracy włożonej w działania optymalizacyjne dojrzysz dopiero po ok. 3 miesiącach.

Pozycjonowanie sklepu na Magento – jak to zrobić?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pozycjonowanie w dużej części możesz zrobić samodzielnie. Panel administracyjny Magento posiada bowiem dostęp do niezbędnych ustawień, które poprawią pozycję Twoich produktów w wynikach wyszukiwania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Poniżej lista najważniejszych kroków, które bez problemu wykonasz we własnym zakresie.

Przyjazne adresy URL

Zacznijmy od podstaw, czyli przyjaznych adresów URL. Jakie to adresy? Takie, które zawierają w sobie frazy kluczowe odnoszące się do produktów i kategorii, do których prowadzą. URL powinien być zaciągany z nazwy produktu lub kategorii, dlatego warto sprawdzić, czy każdy z nich posiada odpowiednio wypełnione pole. Za wygląd URL-a odpowiada wartość wyrażona w polu “klucz URL” znajdującym się w sekcji  „Search Engine Optimization” (optymalizacja dla wyszukiwarek)”.

Przyjazny URL w sklepie Magento powinien wyglądać następująco: nazwatwojegosklepu.pl/nazwaproduktulubkategorii.

Nagłówki

Nagłówki (H1–H6) mają duży wpływ na SEO, dlatego powinieneś postarać się, aby wszystkie one były w odpowiedni sposób zoptymalizowane. W odpowiedni, czyli jaki?

Nagłówki H1 powinny być nazwami produktów i kategorii. Nagłówki niższego rzędu (od H2 do H6) mogą dotyczyć innych ważnych elementów na poszczególnych stronach sklepu. W kwestii nagłówków platforma Magento radzi sobie dobrze, jednak powinieneś dopilnować, aby każda podstrona posiadała tylko jeden nagłówek H1. Ich większa ilość nie tylko nie wpłynie pozytywnie na wynik pozycjonowania, ale co gorsza może przyczynić się do spadku Twoich pozycji.

Mapa strony

Aby podstrony produktowe Twojego sklepu pojawiały się w wynikach wyszukiwania, Google musi wiedzieć, że istnieją. I robi to za pomocą specjalnych robotów – skryptów, których zadaniem jest przeczesywanie internetu i przechodzenie po wszystkich ścieżkach URL-i, jakie znajdą. Chcąc ułatwić im pracę i szybciej indeksować nowe strony, powinieneś stworzyć dla nich podpowiedzi.

Najlepszą podpowiedzią jest właśnie mapa strony – plik XML prezentujący w swojej strukturze odnośniki do każdej podstrony w sklepie. Każdy produkt, kategoria, strona statyczna i wpis blogowy powinny się znaleźć na takiej mapie, aby Google mogło odnaleźć je w sieci, a następnie zacząć pozycjonować zgodnie z wprowadzonym przez Ciebie opisem.

Meta title, meta description

Jak dokładnie działa algorytm odpowiedzialny za pozycjonowanie stron w Google? To chyba jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic. Wiadomo tylko tyle, ile Google podaje w oficjalnych wytycznych. A wytyczne mówią, aby pola meta title i meta description dla każdej podstrony były uzupełnione.

Czym je uzupełnić? Oczywiście – frazami, na które masz zamiar się pozycjonować. Musisz to zrobić jednak w taki sposób, aby całość wyglądała logicznie. Pamiętaj, że meta title i meta description to pola, które odpowiadają za widok linku do Twojego sklepu w wyszukiwarce.

W polu meta title proponujemy zawrzeć nazwę produktu/kategorii oraz sklepu. Meta description niech posłuży za krótki opis tego, czym jest produkt lub kategoria, do której kieruje odnośnik.

Wpisy blogowe

Content is king! Tak się mówi od kilku lat i w tej materii nic się nie zmienia. Obecnie w internecie króluje content. Jest on również niezwykle ważny w kwestii SEO. Prowadząc sklepowy blog, na którym będziesz umieszczał ciekawe treści sprawisz, że poprzez kolejne artykuły do Twojego sklepu trafiać będą kolejni klienci zainteresowani ofertą. Co więcej, duża ilość odnośników do konkretnych produktów i nasycenie wpisów odpowiednimi słowami kluczowymi również ma wpływ na pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Wewnętrzne linkowanie

Jeśli jesteśmy przy blogu – oprócz regularnej publikacji artykułów związanych z Twoim asortymentem, zadbaj również o tzw. wewnętrzne linkowanie. Ważne, żeby odnośniki z wpisów prowadziły do konkretnych produktów, kategorii lub innych powiązanych treści. Działanie to sprawi, że roboty odwiedzające Twój sklep będą znacznie sprawniej indeksować poszczególne podstrony.

Dodatkowo, internauci trafiający na Twoje artykuły będą mogli od razu przejść do opisywanych w nich produktów, dzięki czemu masz znacznie większe szanse na złożenie przez nich zamówienia.

Przekierowanie 301

Wycofujesz jakiś produkt ze sprzedaży? Zadbaj o to, żeby przekierować jego podstronę na inny produkt (podobny) lub kategorię, w której się znajdował. Zrobisz to przy pomocy przekierowania 301 (co oznacza przekierowanie stałe nieaktywnego url-a na aktywny).

Jest to bardzo ważne, ponieważ pozycja Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania zależy m.in. od błędów pojawiających się na stronie. Błąd 404 (czyli nieistniejąca strona) to jeden z poważniejszych problemów, na które natkniesz się w czasie prowadzenia działań SEO. Dbaj o to, aby było ich jak najmniej, m.in. właśnie włączając przekierowanie 301 bezpośrednio w panelu administracyjnym na karcie wycofywanego produktu.

Inaczej Google uzna, że linki na Twojej stronie prowadzą do nieistniejących miejsc i jej pozycja w wynikach wyszukiwania ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Audyt SEO – kto go wykona?

Elementy przedstawione przez nas powyżej są jedynie niewielką częścią szerokiej tematyki, jaką jest pozycjonowanie sklepu na Magento. Musisz bowiem wiedzieć, że temat SEO w e-commerce jest niezwykle szeroki i przejście przezeń wymagałoby długiej serii szczegółowych artykułów.

Najważniejsza w działaniach pozycjonerskich jest optymalizacja strony pod wyszukiwarki. Oprócz wspomnianych wyżej kwestii, jest ona również powiązana typowo z technikaliami. Aby przebiegła możliwie szybko, potrzebujesz specjalistów, którzy wykonają dla Ciebie audyt SEO.

Dobra agencja e-commerce jest w stanie zaoferować Ci taką usługę, której efektem będzie szczegółowy raport na temat stanu Twojego sklepu, elementów już zoptymalizowanych oraz tych, które należy zoptymalizować w najbliższej przyszłości. Agencja e-commerce bardzo często chętnie weźmie na siebie część prac optymalizacyjnych, zwłaszcza tych związanych z techniczną stroną pozycjonowania.

Jeśli jesteś ciekaw, w jaki sposób pozycjonowanie może przynieść Twojemu biznesowi wymierne korzyści, skontaktuj się z nami. Chętnie wykonamy dla Ciebie audyt SEO i przekażemy wiedzę niezbędną do walki o pierwsze pozycje w wyszukiwarce.

 

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz rozwinąć swój sklep na Magento? Skontaktuj się z nami i skorzystaj z darmowych konsultacji.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.