ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

7 sytuacji, gdy powinieneś zastanowić się nad zmianą agencji e-commerce

26 marca 2021by Krzysztof Abram

Dobra agencja e-commerce to prawdziwy skarb. Nie tylko dba o poprawne działanie Twojego sklepu, ale również wspiera swoim doświadczeniem we wdrażaniu kolejnych funkcji. Zła agencja tego nie robi. Nie robi również kilku innych rzeczy. Siedem największych opisaliśmy w poniższym artykule.

7 grzechów głównych agencji e-commerce, po których tracą klientów

Głównym celem współpracy z agencją  e-commerce jest osiąganie Twoich i tylko Twoich celów. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają. Dlatego bardzo ważne jest, aby opiekę nad Twoim biznesem e-commerce sprawował profesjonalny, doświadczony zespół.

Umówmy się, nie ma agencji idealnych. Nawet najlepszym zdarzają się czasami potknięcia. Jeśli jednak potknięć tych jest w Twojej opinii zdecydowanie zbyt dużo, może warto rozejrzeć się za supportem biznesowym, który prezentuje wyższy poziom profesjonalizmu? Kiedy powinieneś zacząć zastanawiać się nad zmianą agencji? Poniżej prezentujemy 7 sytuacji – 7 grzechów głównych agencji e-commerce. Jeśli któryś z nich występuje w Twoim odczuciu zbyt często, to jest właśnie ten moment.

1. Agencja nie stara się utrzymywać z Tobą kontaktu

Na odpowiedź na maile czekasz dniami, jeśli nie tygodniami. Project Manager opiekujący się sklepem nie odbiera Twoich telefonów. To znak, że dzieje się coś niedobrego.

Sprawny kontakt to podstawa udanej współpracy. O tym, jak powinien on wyglądać pisaliśmy w artykule “Agencja e-commerce – jak z nią rozmawiać, aby osiągać zakładane cele”.

Z kolei w artykule “Jakich informacji dostarcza dobra agencja e-commerce” wyszczególniliśmy informacje, które agencja sama z siebie powinna Ci przekazywać. Jeśli tego nie robi, lepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu będzie znalezienie kogoś, kto nie będzie unikał kontaktu. I będzie informował Cię na bieżąco o postępie prac.

2. Agencja regularnie przekracza deadline’y i ustalenia z SLA

Deadline rzecz święta. To naturalne prawo biznesu, z którym nie zamierzamy się spierać. Może się zdarzyć, że w wyniku nieprzewidzianych sytuacji termin oddania zadania musi zostać przesunięty. Jeśli jednak agencja poinformuje o tym odpowiednio wcześniej, jest to zdarzenie jak najbardziej do przyjęcia.

Gorzej, gdy terminy są regularnie przekraczane. Jeszcze gorzej, gdy agencja popełnia dwa grzechy naraz i w żaden sposób nie informuje o opóźnieniach. Takie działania sprawiają, że czujesz się bezsilny. Nie jesteś w stanie zaplanować działań rozwojowych, bowiem nie wiesz do końca, kiedy zostaną wdrożone w sklepie.

Z najgorszą sytuacją mamy do czynienia w momencie, gdy agencja nie dotrzymuje ustaleń zawartych w SLA. Czas reakcji na błędy (zwłaszcza te krytyczne, uniemożliwiające sprzedaż) to sprawa kluczowa dla zachowania ciągłości sprzedaży. Gdy jest on zbyt długi to Ty ponosisz straty. Dlatego takie działanie ze strony partnera technologicznego uprawnia Cię do szukania pomocy gdzieś, gdzie zatroszczą się o Ciebie lepiej.

3. Agencja nie testuje przygotowywanych aktualizacji

Działy Quality Assurance to standard w każdej dobrej agencji e-commerce. Wykwalifikowani testerzy sprawdzający każdą aktualizację wgrywaną do Twojego sklepu są na wagę złota. Zwłaszcza, że przeoczone błędy mogą powodować wiele problemów i przyczyniać się bezpośrednio do spadków obrotów Twojego biznesu.

Dlatego jednym z grzechów agencji e-commerce dyskwalifikującym dalszą współpracę jest brak testów lub testy wykonywane pobieżnie, przez osoby niemające w tej materii żadnego doświadczenia.

O ile na stagingu* takie działanie jeszcze mogą przejść (w końcu po to jest, aby wykrywać błędy w aktualizacjach), to przenoszenie poważnych usterek na sklep oznacza, że dział QA nie wykonuje należycie swoich obowiązków.

*nie wiesz, czym jest staging? Zapraszamy do naszego Słowniczka E-commerce Managera. Znajdziesz tam również wiele innych haseł, dzięki którym rozmowa z agencją e-commerce będzie dla Ciebie znacznie prostsza.

dobra agencja e-commerce

4. Agencja wprowadza w projektach zmiany bez konsultacji z Tobą

Ostateczne założenia zawarte w projekcie często wypracowuje się podczas wielogodzinnych spotkań z agencją. Dlatego chcesz mieć pewność, że gdy następuje jego zakończenie, otrzymasz dokładnie to, co w najmniejszych szczegółach omówiliście.

Problem zaczyna się w momencie, gdy gotowy produkt odbiega od tego, co widniało na zamówieniu. Agencja e-commerce w trakcie prac doszła do wniosku, że zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie nie zadziała i samodzielnie (bez konsultacji) postanowiła nanieść swoje poprawki.

Takie działanie nie powinno mieć miejsca. Jeśli agencja ma swój pomysł na funkcję, którą zamawiasz, powinna uwzględnić go jeszcze na etapie ustalania szczegółów projektu. Gdyby okazało się, że w trakcie pracy znajdą inną koncepcję, również powinni wszelkie zmiany przedyskutować najpierw z Tobą.

5. W teamie przypisanym do Twojego sklepu występuje duża rotacja pracowników

Każdy, kto przyjmował nowych pracowników wie, ile czasu zajmuje wdrożenie ich w codzienne obowiązki. Podobnie jest z teamem developerów, testerów i Project Managerem przypisanym do Twojego sklepu. Jeśli skład zespołu projektowego agencji często się zmienia, nie dość, że mogą pojawiać się przestoje w pracy nad zadaniami, to jeszcze tracony jest cenny czas, w którym nowy członek musi poznać dotychczasowe rozwiązania.

Duża rotacja w zespole może oznaczać m.in. wewnętrzne problemy w agencji. A to nie wpływa pozytywnie na stabilność współpracy.

6. Agencja nie ma pomysłu na dalszy rozwój Twojego sklepu

Rolą agencji e-commerce jest nie tylko obsługa techniczna Twojego sklepu. To również doradztwo w zakresie kolejnych funkcji zwiększających sprzedaż.

Istnieją jednak agencje, dla których liczy się tylko utrzymanie zlecenia. Nie wychodzą z inicjatywą, nie proponują nowych rozwiązań ani technologii. Ograniczają się wyłącznie do robienia tego, co im zlecasz. Bez względu na to, jakie będzie to miało efekty i czy faktycznie wpłynie na zwiększenie obrotów.

Współpraca z agencją e-commerce powinna mieć wpływ również na Twoją strategię rozwoju sklepu. Dlatego znacznie lepiej do opieki technicznej wybrać kogoś, kto posiada duża wiedzę w zakresie e-commerce i jest w stanie wspomóc Cię w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych.

7. Jakość usług agencji zdecydowanie zmalała w porównaniu z początkiem waszej współpracy

Na początku jest pięknie, ale z czasem zaczynasz zauważać spadek jakości usług. Co to znaczy? Powody są różne, ale jednym z najczęściej wymienianych przez nasz klientów jest to, że ich dawna agencja nie była w stanie sprostać rosnącym potrzebom ich biznesów.

Choć może to świadczyć o wysokiej jakości pracy agencji (w końcu Twój sklep rozwija się szybciej, niż to sobie założyła), to koniec końców niemożność utrzymania jakości staje się czynnikiem dyskwalifikującym dalszą współpracę.

Zwłaszcza w zakresie supportu Magento, gdzie czas reakcji spisany w SLA musi być bezwzględnie dotrzymywany aby zapewnić ciągłość sprzedaży w sklepie.

Jak wybrać agencję e-commerce do długotrwałej współpracy?

Rozwiązanie umowy z obecną agencją i nawiązanie współpracy z kolejną to często jedyny sposób na poprawienie stabilności działania sklepu oraz jego dalszy rozwój. Możesz mieć jednak pytanie, w jaki sposób wybrać agencję, której nie trzeba będzie znów zmieniać na następną? W tej materii chcielibyśmy zaprosić Cię do przeczytania artykułu z naszego bloga: “Dobra agencja e-commerce – jakie kryteria powinna spełniać?”.

Znajdziesz tam szereg przydatnych informacji dotyczących elementów, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy przed podjęciem współpracy.

 

Masz pomysł na rozwój swojego sklepu, ale nie wiesz, czy sprawdzi się w praktyce? Skorzystaj z naszych darmowych konsultacji, na których doradzimy Ci konkretne, sprawdzone rozwiązania.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.