ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Jakich informacji dostarcza dobra agencja e-commerce?

11 lutego 2021by Krzysztof Abram

Nieraz w poprzednich artykułach zwracaliśmy uwagę na dobrą współpracę na linii Twój sklep – agencja e-commerce. Dziś, kontynuując tematykę, skupimy się na obowiązkach agencji względem Twojego sklepu. Dowiesz się, jakich informacji powinieneś wymagać od agencji w ramach waszej współpracy.

Jak dobra agencja e-commerce współpracuje ze swoimi partnerami?

Współczesny biznes w coraz mniejszym stopniu polega na szukaniu jednorazowych klientów. Teraz poszukuje się firm, z którymi można wejść w długotrwałą współpracę i na owej współpracy budować niesamowite rzeczy. Trend ten jest obecny również w branży internetowej. Dziś agencji e-commerce nie interesują proste, jednorazowe zlecenia. Chcą one nawiązywać stabilne relacje dostarczając nie tylko szeroki zakres usług, ale również wiedzę i doświadczenie. Wszystko po to, aby Twój sklep rozwijał się jeszcze szybciej.

Każda współpraca opiera się jednak na pewnych założeniach. Tym komunikacyjnym poświęciliśmy już na naszym blogu jeden z wpisów (przeczytaj koniecznie: Agencja e-commerce – jak z nią rozmawiać, aby osiągać zakładane cele). Dzisiejszy artykuł poświęcamy rozbudowie tego zagadnienia. Opiszemy w nim, jakich informacji powinieneś wymagać od agencji e-commerce, z którą współpracujesz.

Jakie informacje przekazuje swoim klientom dobra agencja e-commerce?

Budowanie dobrej współpracy biznesowej wymaga aktywnego udziału obydwu stron. Ty, jako przedstawiciel sklepu internetowego oraz Project Manager z ramienia agencji e-commerce musicie działać w zgodzie, zmierzając razem do ustalonych wcześniej celów. Aby droga ta była możliwie najprostsza, powinieneś wiedzieć, jakich informacji oczekiwać od agencji. Poniżej przygotowaliśmy listę stworzoną na podstawie własnych doświadczeń.

Informacje o przekroczonych deadline’ach

Deadline jest rzeczą świętą, ale nawet najlepszy plan (jak zwykł mawiać generał von Moltke) nie przetrwa pierwszego kontaktu z wrogiem. Czasami zdarza się, że z wielu różnych powodów pewne zadania nie są dowożone na czas. Obowiązkiem agencji e-commerce jest poinformowanie Cię o tym najszybciej, jak to tylko możliwe. Powinna również podać nowy, realny termin ukończenia zadań.

Informacje o przekroczonych estymacjach

Estymacja z łacińskiego oznacza “oszacowanie”, czyli podanie prawdopodobnych wartości bazując np. na doświadczeniu lub warunkach rynkowych. Oznacza to, że wartość ta nie zawsze bywa zgodna ze stanem faktycznym.

W przypadku współpracy na linii sklep internetowy – agencja e-commerce estymowany jest czas kompleksowego wykonania danego zadania (podawany w roboczogodzinach). Jest to czynność wykonywana pomiędzy otrzymaniem od Ciebie szczegółów zadania, a rozpoczęciem prac nad jego wykonaniem.

Problemy z niewłaściwą estymacją dotyczą zarówno czasu, jak i budżetów przeznaczonych na wykonanie konkretnych prac. Z tego też powodu Project Manager działający po stronie agencji ma obowiązek przekazać Ci wszelkie informacje na temat przekroczenia estymacji w momencie, gdy pojawi się ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

Przekroczenie pakietu godzinowego przy umowie utrzymaniowej

Obsługa techniczna to jedna z najważniejszych usług, jakie agencja e-commerce świadczy sklepom internetowym. Na podstawie umowy utrzymaniowej zobowiązuje się ona do wykonywania konkretnych prac utrzymaniowych oraz rozwojowych w ramach określonego pakietu godzinowego.

Może zdarzyć się więc, że ilość zlecanych przez Ciebie zadań po wykonanej estymacji czasu, przekracza ilość godzin zapisanych w umowie. Dobra agencja e-commerce w takim przypadku skontaktuje się z Tobą i przedstawi propozycję rozwiązania (np. przenosząc część prac na kolejne miesiące lub proponując dodatkowe pakiety godzinowe).

Podsumowanie ustaleń ze spotkań projektowych

Omawiając poszczególne zadania zlecane agencji e-commerce chcesz mieć pewność, że zostałeś dobrze zrozumiany. W tej kwestii zapraszamy Cię do lektury jednego z naszych wcześniejszych tekstów na blogu (Artykuł: Współpraca z agencją e-commerce – jak dobrze delegować zadania?). Dobrze opisane zadanie to połowa sukcesu, drugą połowę stanowi omówienie Twoich wymagań z PM-em. Po takim spotkaniu spotkania, dobra agencja e-commerce wysyła maila, w którym podsumowuje wszystkie ustalane kwestie.

Dzięki temu możesz ponownie zweryfikować, czy zostałeś odpowiednio zrozumiany, a także mieć potwierdzenie “na piśmie” wszystkich ustaleń poczynionych podczas rozmowy.

Raporty z przeprowadzanych wdrożeń/aktualizacji/testów

Celem agencji e-commerce jest sprawienie, że Twój sklep internetowy będzie działał stabilnie, a także podążał za najlepszymi trendami w sprzedaży online. W tym celu agencja powinna przesyłać Ci szczegółowe raporty ze wszystkich prac podejmowanych zarówno na wersji testowej sklepu, jak i produkcyjnej.

Raporty z przeprowadzanych wdrożeń, aktualizacji kodu, naprawy błędów czy też przeprowadzanych testów są dokumentem, którego powinieneś wymagać przy współpracy. Zapewni Ci do dostęp do aktualnych informacji dotyczących wszystkich działań podejmowanych przez agencję w Twoim biznesie.

Agencja e-commerce powinna prowadzić transparentną komunikację

Wymiana informacji pozwala być na bieżąco w każdym aspekcie współpracy, dlatego do pełnego zadowolenia obydwu stron kluczowym elementem staje się dobra komunikacja. Komunikacja, dodajmy, prowadzona przez obie strony. Jeśli jako przedstawiciel sklepu będziesz jasno formułował swoje oczekiwania a agencja e-commerce regularnie prześle informacje o postępie prowadzonych prac – możecie być pewni, że razem stworzycie coś naprawdę wspaniałego.

Z korzyścią, rzecz jasna, dla Twoich klientów.

 

Porozmawiaj z nami o tym, co możemy zrobić dla Twojego biznesu. Zamów bezpłatną, niezobowiązującą konsultację i wprowadź swój sklep na wyższy poziom rozwoju.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.