Działający i sprzedający biznes e-commerce to składowa wielu mniejszych elementów. Jednym z najważniejszych jest bez wątpienia odpowiednia obsługa techniczna sklepu, która zapewnia stabilność działania oraz szybką pomoc w razie wystąpienia jakichkolwiek awarii. Czym jest owa obsługa techniczna i co wchodzi w jej skład? Tymi informacjami dzielimy się w poniższym artykule.
Dlaczego potrzebuję obsługi technicznej sklepu?
Jesteśmy pewni, że gdyby istniały studia dedykowane E-commerce Managerom, już na pierwszych zajęciach poznałbyś najważniejszą zasadę jeśli chodzi o sklepy internetowe. Brzmiałaby ona: “Ciągłość sprzedaży musi zostać zachowana!”. To niezaprzeczalna podstawa działania w branży e-commerce. Sklep, który przynosi zyski działa przez całą dobę. A jeśli zdarzy mu się jakakolwiek awaria – zostaje ona szybko naprawiona przez doświadczonych serwisantów.
Dlatego też obsługa techniczna sklepu – inaczej support Magento – to jeden z kluczowych elementów, na jakie musisz zwrócić uwagę przy strategii rozwoju biznesu e-commerce. Inwestycja w budowanie świadomości marki, poszerzanie oferty produktowej, optymalizowanie kampanii reklamowych czy doskonałe promocje – to wszystko nie ma znaczenia, gdy nikt nie jest w stanie złożyć zamówienia na Twojej witrynie.
Oczywiście w tym miejscu możemy zadać sobie kolejne pytanie: “kto powinien zająć się obsługą techniczną mojego sklepu?” Czy ma to robić agencja e-commerce? Niekoniecznie. Możesz zająć się tym samodzielnie, pod warunkiem, że masz odpowiednią wiedzę, a także czas niezbędny na monitorowanie sklepu i usuwanie awarii.
Możesz również zatrudnić specjalistę, który w Twoim imieniu będzie dbał o działanie sklepu. Specjalista taki dostępny będzie jednak wyłącznie w godzinach swojej pracy (nie licząc urlopów, chorobowego etc.), więc gdy awaria sklepu wystąpi poza godzinami jego obecności w biurze, czas reakcji i naprawy może się znacznie przedłużyć.
W przypadku, gdy nie dysponujesz dodatkowymi godzinami i nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie działu technicznego, najrozsądniejszym rozwiązaniem okazuje się wybór dobrej agencji e-commerce.
Obsługa techniczna sklepu – jak wygląda po stronie agencji e-commerce?
Agencja e-commerce obsługę techniczną sklepu realizuje poprzez umowę utrzymaniową. Jest to specjalna umowa zawierana między sklepem a agencją, w której określa się m.in.:
- ilość godzin w każdym miesiącu przeznaczonych na pracę nad Twoim sklepem,
- stawkę godzinową za prace programistyczne i testy działu QA,
- czas reakcji (SLA), czyli ilość czasu, jaka upływa od zgłoszenia przez Ciebie błędu do momentu, w którym agencja e-commerce potwierdzi rozpoczęcie prac nad jego usunięciem.
W ramach umowy utrzymania agencja e-commerce podejmuje szereg działań zabezpieczających ciągłość sprzedaży sklepu. Są to m.in.:
- dbałość o bezpieczeństwo sklepu, tj. ochronę przed atakami hakerów, kradzieżą danych wrażliwych etc.,
- naprawa błędów i awarii utrudniających lub uniemożliwiających prowadzenie sprzedaży w sklepie internetowych,
- dbanie o wysoką jakość działania sklepu przez cały tydzień, również w weekendy oraz w okresach wzmożonego ruchu internetowego na witrynie,
- wsparcie serwerowe w zakresie konfiguracji i aktualizacji aplikacji uruchamianych na serwerze sklepu.
Na tym jednak obsługa techniczna sklepu się nie kończy. Utrzymanie ciągłości sprzedaży to jedno, ale chcąc rozwijać sklep, jako dobry E-commerce Manager musisz inwestować również w coraz to nowe rozwiązania.
W tej kwestii agencja e-commerce również jest Ci w stanie pomóc.
W ramach umowy utrzymania otrzymujesz możliwość zlecania zadań polegających na modyfikacji szablonu graficznego, dodawaniu modułów czy tworzeniu nowych funkcji ułatwiających użytkownikom dokonywanie zamówień.
O tym, w jaki sposób zlecać zadania do agencji e-commerce pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, zachęcamy do jego lektury.
Obsługa techniczna sklepu internetowego – jak znaleźć dobrą agencję?
Obsługa techniczna Twojego sklepu internetowego będzie tak dobra, jak dobra będzie odpowiedzialna za nią agencja e-commerce. Informacje o tym, jak ją wybrać znajdziesz na naszym blogu, poniżej przypominamy kilka najważniejszych punktów.
Dobra agencja e-commerce powinna:
- posiadać doświadczony, certyfikowany zespół specjalizujący się w technologiach wykorzystywanych w Twoim sklepie (my specjalizujemy się w Magento 1/2),
- posiadać gotowe realizacje w podobnych branżach do tej, w której działa Twój sklep,
- oferować kompleksowość świadczonych usług, dzięki czemu będzie w stanie zająć się nie tylko programistyczną częścią
- działania sklepu, ale wesprze Cię również w kwestiach UX oraz doradztwa e-commerce,
- posiadać zespół Quality Assurance, który odpowiada za testowanie wprowadzanych zmian w sklepie.
Wybierając odpowiednią agencję e-commerce na partnera technologicznego zapewnisz twojemu sklepowi odpowiednią ochronę przed losowymi zdarzeniami oraz możliwość rozwoju przy wsparciu doświadczonych developerów.