ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Dlaczego integracja z ERP jest kluczowa w sklepie internetowym?

5 lutego 2021by Krzysztof Abram

Rozwój sklepu internetowego w dużej mierze uzależniony jest od konkretnych narzędzi. Jednym z najważniejszych są systemy ERP. Jakie zalety przynosi ich integracja ze sklepem? Kiedy należy to zrobić? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym jest system ERP?

Na początku warto odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań: czym jest system ERP? Skrót pochodzi od rozwinięcia Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) i jest to narzędzie, dzięki któremu jesteś w stanie zarządzać całą firmą w każdym jej aspekcie.

System ERP posiada zazwyczaj budowę modułową, gdzie każdy z modułów odpowiedzialny jest za inne zadania. Istnieją moduły magazynowe, sprzedażowe, księgowe, kadrowe, a nawet marketingowe. Obecnie systemy ERP rozbudowuje się również o rozwiązania Business Intelligence zapewniające zaawansowaną, wielopoziomową analitykę biznesową.

Siłą systemów ERP jest współpraca poszczególnych modułów z jedną, centralną bazą danych. Dzięki temu poszczególne działy przedsiębiorstwa są w stanie pracować na generowanych wewnętrznie dokumentach mając dostęp do wszystkich niezbędnych im informacji.

Kiedy sklep internetowy potrzebuje systemu ERP?

Sklep internetowy na pewnym etapie rozwoju potrzebuje systemu ERP. Podobnie, jak każda inna firma wychodząca z pojedynczych narzędzi biznesowych na rzecz scentralizowanej bazy danych przedsiębiorstwa.

Kiedy następuje ten moment? Najczęściej w sytuacji, w której zastanawiasz się nad rozwinięciem innych – poza sklepem – kanałów sprzedaży. Bez względu, czy jest to konto na Allegro, sprzedaż na Amazon, czy pójście w inny marketplace.

Sklep na Magento oczywiście doskonale radzi sobie z obsługą omnichannelu, jednak wdrożenie systemu ERP zapewnia daleko idące dodatkowe korzyści. Jedną z najważniejszych jest dostęp do zaawansowanej automatyzacji procesów sprzedażowych.

Co daje integracja systemu ERP ze sklepem internetowym?

Systemy ERP z punktu widzenia osoby zarządzającej zapewniają dostęp do pełnego spektrum informacji niezbędnych przy podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych. Dla pracownika z kolei stanowią narzędzie ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków.

W przypadku sklepów internetowych, integracja z ERP również niesie ze sobą liczne zalety, m.in.:

  • przyspiesza proces realizacji zamówień: elementy automatyzacji pozwalają systemom ERP np. samodzielnie zmieniać statusy zamówień i generować wszystkie niezbędne dokumenty księgowe, magazynowe i etykiety adresowe dla przesyłek,
  • aktualizacje dane o produktach: wszystkie informacje o produktach aktualizowane są bezpośrednio z systemu ERP zarówno w sklepie Magento, jak i ofertach wystawionych w innych kanałach sprzedaży,
  • lepszą kontrolę stanów magazynowych: dzięki niej w swoim sklepie masz zawsze aktualną ilość dostępnych produktów i zmniejszasz ryzyko sprzedaży większej ilości towaru, niż aktualnie posiadasz,
  • zaawansowaną analizę biznesową: dzięki modułom Business Intelligence jesteś w stanie generować raporty, na podstawie których łatwo podejmiesz kluczowe decyzje biznesowe. Dzięki nim będziesz wiedział m.in. które produkty sprzedają się najlepiej, jaka cena jest atrakcyjna dla klienta, które kanały najlepiej konwertują, gdzie wkrótce wystąpią braki magazynowe i konieczne będzie domówienie artykułów u dystrybutora.

Systemy ERP w sklepie internetowym spełniają niezwykle ważną funkcję. Zapewniają nie tylko scentralizowanie informacji o produktach i sprzedaży, ale również podnoszą efektywność Twoich pracowników dzięki szeroko zakrojonej automatyzacji. To zaś sprawia, że zamiast skupiać się na ręcznej obsłudze zamówień, mogą oni aktywniej działać w innych obszarach sprzedaży: budowaniu relacji z klientami bądź zdobywaniu nowych dzięki przemyślanym akcjom promocyjnym.

 

Chcesz zintegrować posiadany system ERP ze swoim sklepem internetowym? Zapraszamy na bezpłatną, niezobowiązującą konsultację, w czasie której chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.