ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Wycena zadania przez agencję e-commerce – co jest brane pod uwagę?

25 lutego 2021by Krzysztof Abram

Jednym z pytań, które najczęściej słyszymy z ust naszych klientów jest „jak u was wygląda wycena zadania?”. W jaki sposób to robimy? Jakie czynniki bierzemy pod uwagę? Chętnie dzielimy się tą wiedzą – wierzymy, że do prowadzenia owocnej współpracy wskazana jest tego typu transparentność. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy opublikować poniższy artykuł. Artykuł przybliżający nasze procedury wyceny.

Jak agencja e-commerce estymuje czas potrzebny na wykonanie Twojego projektu?

Zacznijmy od początku. A na początku należałoby wyjaśnić, które zadania podlegają wycenie. Jako, że do naszej pracy podchodzimy holistycznie, oferujemy kompleksowy zakres usług dla biznesu e-commerce. Stąd też wycenie podlegają u nas zadania z każdego obszaru:

  • programowania – zadań stricte związanych z tworzeniem nowych rozwiązań w Twoim sklepie,
  • testów działu QA – prac związanych z testowaniem wprowadzanych zmian,
  • obsługi zgłoszeń w Helpdesk, czyli opieki serwisowej nad Twoim sklepem,
  • prac serwerowych – wszelkich zadań związanych z obsługą serwerów, na których działa Twój sklep,
  • koordynacji zadań, czyli opieki Project Managera nad projektem polegającej na kontroli pracy developerów i testerów,
  • analizy – działań pozwalających na przeprowadzenie dogłębnej analizy Twoich potrzeb, dostępnych technologii oraz możliwości rozwoju sklepu,
  • prac graficznych, czyli prac nad graficzną prezentacją Twojego sklepu,
  • dokumentacji – tworzenia dokumentacji zawierającej zastosowane w projekcie technologie i sposoby ich obsługi.

Wiemy już, co jest estymowane. Teraz pora pokazać – w jaki sposób. W Gate-Software posiadamy wypracowany przez lata schemat tworzenia wycen dla poszczególnych zadań i projektów. Zakłada on, że na całość wyceny składa się:

  • w przeważającej ilości czas pracy działu produkcji (tj. programowanie, prace serwerowe, deployment – wszystko z założeniem bufora w wysokości 10-15% na poprawki),
  • czas pracy działu QA (tj. 2 linie testów, testy regresyjne, uzupełnienie dokumentacji, szacowany czas obsługi zgłoszeń w Helpdesk),
  • czas pracy Project Managera (tj. zarządzanie zespołem i zadaniami oraz kontakt z klientem – Tobą).

Proporcje estymowanych czasów w poszczególnych działach dobierane są są na podstawie konkretnego zadania. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i estymację dostosowujemy do jego realnych potrzeb oraz możliwości.

Wycena zadania – jak wygląda procedura?

Przyjmijmy, że zlecasz nam właśnie zadanie (mamy na blogu ciekawy artykuł na ten temat!). Chcesz wiedzieć, jak wygląda jego wycena? Proces prezentuje się następująco:

Krok1 – ticket w Helpdesku

Zgłoszenie w Helpdesku zakładasz samodzielnie lub robimy to w Twoim imieniu, gdy zlecasz zadanie innym kanałem.

Krok 2 – akceptacja czasu trwania estymacji

Na wycenę zadania potrzebujemy zazwyczaj ok. 2-3 godzin, choć czas ten może się różnić w zależności od skali wyzwania. Prosimy Cię o jego zaakceptowanie i po otrzymaniu zielonego światła przystępujemy do spisywania założeń.

Krok 3 – wycena

W następnym kroku wykonujemy dla Ciebie wycenę. Polega ona na zebraniu szczegółowych wytycznych oraz estymacji czasu niezbędnego na wykonanie przez członków poszczególnych działów. Gotową wycenę zadania wraz ze szczegółowym opisem przesyłamy do Ciebie.

Krok 4 – akceptacja

Jeśli zgadzasz się z estymacją, potwierdzasz zlecenie na Helpdesku, a my przystępujemy do pracy.

Co się dzieje, gdy przekroczone zostaną czasy estymacji?

Czasami (bardzo rzadko) zdarza się, że nawet najlepiej przemyślana wycena czasu pracy zaczyna odbiegać od rzeczywistości. Ma to miejsce w różnych przypadkach, zazwyczaj tych związanych z nieprzewidzianymi lub losowymi zdarzeniami.

Co w takiej sytuacji robi dobra agencja e-commerce? Dwie rzeczy:

  • po pierwsze – wstrzymuje prace nad zadaniem oraz zbiera wszystkie informacje dotyczące powodów, jak i dane na temat aktualizacji czasu trwania prac,
  • po drugie – Project Manager natychmiast kontaktuje się z Tobą przekazując aktualizację i prosi o Twoją decyzję dotyczącą dalszych kroków.

Wszystko po to, abyś miał stałą kontrolę nad czasem pracy, a co za tym idzie – budżetem przeznaczonym na dany projekt.

*

Wycena zadania to jeden z najważniejszych elementów współpracy na linii sklep internetowy – agencja e-commerce. Poprawnie wykonana pozwala z największą dozą prawdopodobieństwa ocenić skalę zadania oraz jego szacowany budżet.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi zyskałeś dodatkową wiedzę, dzięki której Twoje relacje z partnerem technologicznym przebiegać będą owocniej. Na koniec pozostaje nam życzyć samych dobrze wycenionych projektów, przynoszących Ci tylko i wyłącznie wymierne korzyści biznesowe.

 

Masz pytania odnośnie wyceny zadań? Chcesz zrealizować z nami projekt e-commerce? Na darmowej, niezobowiązującej konsultacji poznasz wszystkie szczegóły potencjalnej współpracy.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.