ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Przygotowania do wdrożenia e-commerce B2B2C w firmie produkcyjnej - część 1

19 lutego 2021by Krzysztof Abram

Sprzedawać w internecie można dziś praktycznie wszystko. Z tego właśnie powodu wiele firm produkcyjnych zaczyna wprowadzać wdrożenia e-commerce do swojej strategii rozwoju. Myślisz o tym samym? W poniższym artykule pokażemy Ci, w jaki sposób się do tego przygotować.

Dlaczego firma produkcyjna potrzebuje wdrożenia e-commerce?

Każda branża prędzej czy później zaczyna kierować nieśmiałe spojrzenia w stronę e-commerce. Rozwój technologii związanych ze sprzedażą internetową sprawia, że w sieci jesteśmy w stanie kupić produkty, których jeszcze kilka lat temu próżno było szukać online.

E-zakupy to już nie tylko książki, kosmetyki i akcesoria komputerowe. Coraz częściej przez internet zaopatrzymy się nawet w takie rzeczy jak kostka brukowa, materiały budowlane.

Przykład wdrożenia e-commerce w firmie produkcyjnej na przykładzie marki Libet – zapraszamy do lektury naszego case studies.

Tak, dla firm produkcyjnych również jest miejsce w e-commerce i jak pokazują case studies, możliwe jest skuteczne wejście w online również przy trudnych – przynajmniej z pierwszego punktu widzenia – towarach własnej produkcji.

Wdrożenie e-commerce w firmie produkcyjnej daje trzy ważne zalety:

  1. wdrożenie nowego kanału kontaktu z klientami w postaci systemu B2B który będzie pełnił rolę agregatora zapytań oraz usprawni proces obsługi zamówień dla klientów  np. hurtowych,
  2. producent otrzyma możliwość przygotowania interfejsów komunikacyjnych przez które obecni oraz nowi klienci mogą pobierać aktualne produkty do sprzedaży i sprawdzać stany magazynowe.
  3. poukładanie produktów w kategorie, uzupełnienie cech i atrybutów po których produkty można udostępniać dla różnych kanałów dystrybucji.

Podsumowując powyższe – firma produkcyjna wchodząc w e-commerce otrzymuje dostęp do nowych grup klientów i jest w stanie uniezależnić sprzedaż od partnerów zewnętrznych i warunków gospodarczych.

Teraz następuje pytanie, w jaki sposób przygotować się do wdrożenia, aby przebiegło możliwie w najlepszy sposób? Dalszy ciąg artykułu poświęcimy pierwszej części – przygotowaniom.

Przedstawimy wszystkie kroki, jakie należy podjąć, aby przygotować firmę do wejścia na rynek e-commerce.

Jak przygotować firmę produkcyjną do wdrożenia e-commerce?

Pierwsza część przygotowań do wdrożenia e-commerce w firmie produkcyjnej dzieli się na cztery etapy. Ich celem jest przeanalizowanie sytuacji firmy i stworzenie na tej podstawie strategii marketingowej niezbędnej do podjęcia działań w e-commerce.

Etap I – analiza biznesowa

Przeprowadzenie analizy biznesowej pozwala ustalić kierunek, w którym powinna podążać firma wraz z wyznaczeniem celów strategicznych w perspektywie roku, trzeci i pięciu kolejnych lat. Na tym etapie przeprowadzana jest również analiza SWOT mająca określić mocne i słabe strony przedsiębiorstwa.

Etap II – analiza klienta

Kolejnym etapem na drodze do wdrożenia e-commerce w firmie produkcyjnej jest przygotowanie analizy klienta.

Zapewni ona odpowiedź na pytanie, kim jest klient firmy, czego od niej oczekuje i jak ją postrzega. Co więcej, analiza klienta i poznanie jego procesu decyzyjnego pozwala określić sposoby, w jakie najlepiej przedstawić mu propozycję wartości firmy.

Etap III – analiza produktu, dotychczasowych działań oraz rynku

W skład etapu III wchodzą aż trzy analizy skupione na rynku, produkcie i dotychczasowych działaniach:

  • analiza produktu pozwoli ustalić docelową strukturę jej asortymentu, logikę kategoryzacji, sposób filtrowania oraz najważniejsze atrybuty niezbędne w sklepie internetowym. Na tym etapie możliwe jest również ustalenie, jakich marek i produktów oczekuje “idealny klient”,
  • analiza dotychczasowych działań zapewni m.in. informacje o skuteczności wykorzystywanych do tej pory narzędzi, zasobów i kompetencji w celu komunikacji z klientem,
  • analiza rynku pozwala z kolei odpowiedzieć na pytanie o aktualne trendy rynkowe związane z produktami firmy. Daje ona również wgląd w potencjalne przewagi nad konkurentami, na podstawie których w kolejnym etapie będziemy formować odpowiednią strategię marketingową.

Etap IV – strategia marketingowa

Etap budowania strategii marketingowej możemy podzielić na cztery kroki. Poniżej opisujemy każdy z nich:

  • krok 1: zbudowanie ram strategii marketingowej – na podstawie uzyskanych w poprzednich etapach informacji:
    • określona zostaje grupa docelowa dla produktów firmy,
    • persona, czyli wizualizacja typowego klienta przynależnego do danej grupy docelowej,
    • propozycja wartości stanowiąca podstawowy element zachęcający do zakupu,
    • komunikacja produktu, czyli sposoby mówienia o produkcie,
    • osobowość marki – jej pozycjonowanie się na rynku i archetypy, jakie sobą reprezentuje.
  • krok 2: KPI, czyli najważniejsze cele z biznesowego punktu widzenia. Tutaj definiujemy metodę ich pomiaru, częstotliwość pomiaru, czas realizacji oraz ewentualne cele pośrednie,
  • krok 3: taktyki, czyli określenie taktyk i narzędzi niezbędnych do realizacji budowanej strategii marketingowej. W tym kroku definiowany jest cały tzw. Marketing-mix, czyli polityka asortymentowa (product), cena (price), kanały promocji (place) oraz sposoby budowania relacji poprzez promocję (promotion),
  • krok 4: działania – ten krok skupia się na detalingu ustalonych wcześniej taktyk. Tworzone są działania operacyjne niezbędne do wdrożenia całej strategii w życie.

Na tym kończy się pierwsza część artykułu odnosząca się do działań przedwdrożeniowych które realizujemy w ramach naszej usługi konsultingu wdrożenia ecommerce, w kolejnej przybliżymy dalsze etapy na drodze do wprowadzenia firmy produkcyjnej w świat e-commerce.

Jak skutecznie przeprowadzić powyższe etapy?

Wdrożenie e-commerce w firmie produkcyjnej to duże przedsięwzięcie, które wymaga starannego zaplanowania. W tym celu każdy etap wdrożenia (od początkowych analiz, poprzez budowanie strategii i dalsze kroki opisane w kolejnych artykułach) najlepiej przeprowadzić z doświadczonym konsultantem.

Zapewni on nie tylko świeże, zewnętrzne spojrzenie na firmę, ale również pomoże przygotować rzetelne analizy i przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki przedwdrożeniowe.

 

Zarządzasz firmą produkcyjną i chcesz wejść w e-commerce? Umów się na darmową, niezobowiązującą konsultację z naszym specjalistą.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.