ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Sklep B2B – 4 systemy z którymi warto go zintegrować

30 kwietnia 2021by Krzysztof Abram

Wdrożenie sklepu B2B w Twojej firmie to zdecydowanie duży krok naprzód. Ale nie ostatni. Platforma do sprzedaży biznesowej może bowiem być zintegrowana z kilkoma ciekawymi narzędziami, dzięki którym będziesz w stanie sprzedawać więcej i lepiej. Jakie to narzędzia? W poniższym artykule prezentujemy cztery, naszym zdaniem, najciekawsze.

Z czym warto zintegrować swój sklep B2B?

Nie ma na świecie narzędzia uniwersalnego. Nawet słynny szwajcarski scyzoryk posiada swoje ograniczenia. Podobnie jest w biznesie – uruchomienie sklepu B2B nie rozwiąże wszystkich Twoich wyzwań w sprzedaży. Owszem, będzie to rozwiązanie ułatwiające w dużym stopniu proces składania zamówień przez klientów, ale zawsze pozostawi pole do kolejnych usprawnień. To właśnie sprawia, że sklep B2B jesteś w stanie wzbogacić o kilka rozwiązań, dzięki którym sprzedaż będzie jeszcze prostsza, szybsza, a także wygeneruje większe profity.

Poniżej prezentujemy 4 najlepsze rozwiązania, z którymi warto zintegrować sklep.

System ERP

Sklep B2B ściąga z Twoich handlowców dużą część obowiązków. Ale odpowiednio wdrożony może ściągnąć je również z pracowników odpowiedzialnych za realizację zamówień. Dzięki integracji z systemami ERP jesteś w stanie skutecznie automatyzować m.in. takie działania, jak zmiany statusów, rezerwacje stanów magazynowych, wydruk etykiet adresowych czy generowanie i przesyłanie faktur.

Nietrudno domyślić się, że automatyzacja w sprzedaży na platformie B2B jest w stanie uwolnić dodatkowe zasoby, dzięki którym będziesz w stanie zwiększyć ilość realizowanych przesyłek bez konieczności zatrudniania dodatkowych osób do pomocy.

Więcej o automatyzacji w e-commerce przeczytasz w naszym artykule pt.: Co daje automatyzacja sprzedaży w e-commerce? Zapraszamy również do lektury artykułu dedykowanego automatyzacji w sklepie B2B rozwijającego poruszane w powyższych akapitach zagadnienia.

System PIM

Sklep B2B wymaga od Ciebie utrzymywania porządku w informacjach produktowych. Do tego celu doskonale nadaje się inne narzędzie, z którym warto go zintegrować. Mówimy o systemach PIM, czyli rozwiązaniu pozwalającemu zarządzać danymi związanymi bezpośrednio ze sprzedawanymi przez Ciebie towarami, m.in. zdjęciami, opisami, atrybutami.

Dzięki wdrożeniu systemu PIM w sklepie B2B otrzymujesz możliwość uporządkowania wszystkich informacji związanych z Twoją ofertą produktową. Jaki ma to wpływ na prowadzenie biznesu? Niesie to ze sobą kilka możliwości, m.in.:

  • na stronie Twojego sklepu każdy produkt opisany jest w wyczerpujący sposób,
  • dzięki możliwości edycji opisów w wielu językach możesz łatwo przygotować niezbędne informacje do uruchomienia zagranicznych kanałów sprzedaży,
  • Twoi klienci mogą pobierać kompletne informacje produktowe w celu wykorzystania ich we własnych sklepach,
  • w momencie, gdy zechcesz rozpocząć sprzedaż na Allegro, czy Amazonie, będziesz posiadał gotowy zestaw danych do błyskawicznego wystawiania ofert produktowych.

Chcesz lepiej zarządzać informacją produktową? Sprawdź, kiedy warto wdrożyć system PIM w swoim sklepie.

System CRM

Prowadzenie sprzedaży towarów w modelu B2B to nie tylko zarządzanie stanami magazynowymi. To również zarządzanie klientami. A takie czynności najlepiej wykonywać w oparciu o dedykowane narzędzia CRM (Customer Relationship Management). Dzięki nim posiadasz kompletną bazę informacji o swoich kontrahentach, ich płatnościach, a także najczęściej wybieranych produktach.

Dobrze skonfigurowany CRM w połączeniu ze sklepem pozwoli Ci m.in.:

  • zbierać szczegółowe informacje o Twoich klientach i wykorzystywać je do organizowania akcji promocyjnych,
  • wyszukiwać klientów, którzy przestali składać regularne zamówienia, co pozwala podjąć próby ich aktywizacji przez handlowców,
  • posiadać w jednym miejscu pełną wiedzę o warunkach handlowych oraz prowadzonych rozmowach z każdym z kontrahentów.

Systemy do marketing automation

Ostatnim typem narzędzia, dzięki którym możesz wznieść swój sklep B2B na wyżyny są systemy do automatyzacji marketingu. Spytasz – po co mi działania marketingowe w sklepie B2B? Odpowiedź jest prosta – dzięki nim jesteś w stanie o wiele prościej poinformować o promocjach i nowościach, a także stworzyć spersonalizowane wiadomości uwzględniające najczęściej kupowane przez daną firmę produkty.

Narzędzia do marketing automation pozwalają stworzyć skuteczny, działający samodzielnie system newsletterów przesyłający w regularnych odstępach czasu informacje na temat zmian w ofercie oraz akcji promocyjnych. Na podstawie zakupów klienta są w stanie również rekomendować mu konkretne produkty podobne (up-selling) czy dodatkowe akcesoria (cross-selling) bezpośrednio w koszyku, co w większości przypadków zwiększa wartość zamówień i przynosi Ci wyższy zysk.

Jak dalej rozwijać sklep B2B?

Cztery narzędzia, o których wspominamy powyżej są dobrym początkiem, dzięki któremu Twój sklep B2B będzie w stanie działać względnie automatycznie. Istnieją jednak rozwiązania, nad którymi możesz pomyśleć w dalszych krokach rozwoju. Są to m.in. systemy BI, dzięki którym zyskasz dostęp do potężnych narzędzi analitycznych (z analizą predykcyjną, czyli swoistą biznesową szklaną kulą włącznie). Dla zwiększenia wygody możesz pójść również w PWA, czyli aplikacje webowe dostosowane do urządzeń mobilnych.

Posiadanie sklepu B2B nie oznacza ograniczonych możliwości rozwoju. Większość działań, jakie podejmują w swoich biznesach właściciele sklepów B2C bez problemu da się przełożyć na skuteczniejszą sprzedaż dla firm.

Wystarczy wdrożyć opisywane przez nas powyżej narzędzia, aby otworzyć sobie nowe możliwości rozwoju.

 

Jesteś zainteresowany rozwojem sklepu B2B? Porozmawiajmy o Twoim biznesie w ramach darmowych konsultacji e-commerce. Zapisz się, klikając w poniższy przycisk.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.