ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

3 rzeczy, o których najczęściej zapominasz wdrażając sklep B2B na Magento

22 kwietnia 2021by Krzysztof Abram

Sklep B2B na Magento to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz skalować sprzedaż bez konieczności ciągłej rozbudowy działu handlowego. Okazuje się jednak, że wielu managerów przy jego wdrożeniu bardzo często zapomina o trzech niezwykle ważnych elementach. Jakich? Poświęcamy im poniższy wpis.

O czym warto pamiętać wdrażając sklep B2B na Magento w firmie?

Zdecydowałeś się na wdrożenie sklepu B2B? To świetna wiadomość, zwłaszcza biorąc pod uwagę zalety, które da Ci jego posiadanie. Masz rozpisany szczegółowy plan i przy pomocy współpracującej z Tobą agencji e-commerce odznaczasz kolejne zadania przybliżające Cię do zakończenia projektu. Zdarza się (wiemy to z doświadczenia), że w amoku prac nad uruchomieniem sklepu B2B zapomnisz o trzech ważnych rzeczach, które mają niebagatelny wpływ na ostateczny sukces przedsięwzięcia. Z myślą o powodzeniu Twojej inwestycji przygotowaliśmy artykuł przypominający o tym, o czym pamiętać warto.

1. Ściśle współpracuj z działem handlowym

Sklep B2B pozwala sprzedawać na znacznie większą skalę poprzez automatyzację wielu procesów, którymi do tej pory zajmowali się Twoi handlowcy. I tutaj właśnie leży sedno pierwszego problemu. Problemu, na który wiele przedsiębiorstw wdrażających to rozwiązanie nie zwraca dostatecznej uwagi. Jest nim brak współpracy z działem handlowym przy wdrożeniu platformy sprzedażowej.

Twoi handlowcy gotowi są pomyśleć, że sklep B2B sprawi, iż staną się w firmie zbędni i czeka ich niechybne zwolnienie. Twoim zadaniem jest wybić im te myśli z głowy i od razu wyjaśnić ich dalszą rolę w strukturach firmy.

To po pierwsze, po drugie – rozmowa z handlowcami już na etapie planowania pozwoli Ci zebrać pomocny feedback, który może mieć wpływ na ostateczny wygląd projektowanej ścieżki zakupowej. Dział handlowcy zna bowiem swoich klientów – w końcu ma z nimi bardzo bliskie relacje. W związku z tym posiada wiedzę o ich potrzebach oraz przyzwyczajeniach.

Wykorzystanie tych informacji przy tworzeniu sklepu B2B sprawi, że o wiele łatwiej będzie im dostosować się do nowego procesu zamawiania.

2. Zwróć uwagę na UX

Nie wiemy skąd, ale u wielu naszych dotychczasowych klientów panowało przeświadczenie, że nie ważne, jak wygląda sklep B2B, klient i tak będzie robił w nim zakupy.

Jest to oczywiście przeświadczenie mylne. Dlaczego? Do tej pory sposób składania zamówienia był prosty – klient kontaktował się z bezpośrednio z handlowcem i przekazywał mu listę potrzebnych produktów. Złożenie zamówienia przez sklep jest może i wygodniejsze, ale jeśli wygląd strony i rozmieszczenie elementów rozmija się z intuicyjnością, użytkownik najpewniej wróci do dawnego sposobu. Oznacza to, że Twoi handlowcy zamiast pozyskiwać nowych partnerów biznesowych będą znów grzebać się w bieżącej obsłudze spływających zamówień.

Z tego właśnie powodu już na etapie wdrożenia musisz bezwzględnie zadbać o odpowiedni user experience. Sklep B2B to nie miejsce na eksperymenty, jednak musi być funkcjonalny i dawać użytkownikom dostęp do wszystkich potrzebnych im opcji oraz informacji. Tylko w ten sposób będą w stanie przesiąść się na niego, uwalniając tym samym zasoby działu handlowego.

3. Wdrażaj nowoczesne rozwiązania znane ze sklepów B2C

Myślisz, że takie działania, jak up-selling i cross-selling sprawdzają się wyłącznie przy sprzedaży B2C? Nic bardziej mylnego! To doskonałe narzędzia do zastosowania również w B2B!

Dlatego przy wdrażaniu własnej platformy nie bój się dorzucić do niej modułów znanych ze standardowych sklepów internetowych. Dobry system rekomendacji – działający w oparciu o sztuczną inteligencję analizującą dotychczasowe wybory klienta – jest w stanie sprawić, że domówi on dodatkowe towary zwiększając tym samym swoją średnią wartość koszyka.

Podobna sprawa tyczy się narzędzi marketing automation. Pozyskani i korzystający z Twojego sklepu klienci chętniej dokonują kolejnych zakupów, jeśli regularnie przesyłasz im informacje o promocjach, nowościach lub spersonalizujesz newsletter o produkty, które mogą być dla nich atrakcyjne.

Wdrażając tego typu rozwiązania w sklepie B2B ściągasz z handlowców jeszcze więcej codziennych obowiązków, dzięki czemu mocniej skupiają się na pozyskiwaniu kolejnych klientów zainteresowanych Twoją ofertą.

Jak wdrożyć sklep B2B na Magento?

Decydując się na wdrożenie sklepu B2B w swojej firmie musisz pamiętać nie tylko o powyższych elementach. Równie ważne jest znalezienie odpowiedniego partnera technologicznego, który posiada nie tylko doświadczenie, ale również odpowiednie zasoby do wprowadzenia Twoich planów w życie.

Dobra agencja e-commerce jest w dzisiejszych czasach na wagę złota, toteż jej poszukiwania i wybór mogą nie być łatwym zadaniem. Na szczęście w jednym z wcześniejszych artykułów dokładnie opisaliśmy kryteria, jakimi powinieneś się kierować przy wyborze. Zapraszamy do lektury tekstu “Dobra agencja e-commerce – jakie kryteria powinna spełniać?”. Mamy nadzieję, że jego treść ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

 

Myślisz o uruchomieniu własnego sklepu B2B? Skorzystaj z naszej darmowej konsultacji i sprawdź, jak możemy Ci w tym pomóc.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.