ZigaForm version 5.5.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Jaki system PIM wybrać? SaaS czy open-source?

11 maja 2021

Wdrożenie systemu PIM to operacja, która wymaga od Ciebie podjęcia szeregu rozmaitych decyzji. Jedną z nich jest wybór typu PIM-a. Czy powinien być w wersji SaaS, czy może open-source? W dzisiejszym artykule prezentujemy różnice pomiędzy obydwoma rodzajami oprogramowania do zarządzania informacją produktową.

SaaS a open-source – jaka różnica?

Na początek szybkie przypomnienie dla tych, którzy w tematyce zarządzania sklepem internetowym stawiają swoje pierwsze kroki: czym jest oprogramowanie SaaS i jak różni się ono od open-source?

SaaS i open-source to dwa różne modele dystrybucji oprogramowania. Ten pierwszy (System as a Service) opiera się na udostępnieniu przez twórcę narzędzia, za które płacimy subskrypcyjnie, a które działa na serwerach producenta.

W przypadku oprogramowania open-source kod źródłowy dostępny jest dla każdego i w ramach tworzącej się wokół danej aplikacji społeczności, jest ona rozwijana przez specjalistów na całym świecie.

(Odpowiedzi na powyższe pytanie znajdziesz również w naszym Słowniczku E-commerce Managera!)

Który system PIM lepszy? SaaS czy open-source?

Powyższe informacje prowadzą nas do pewnego dość oczywistego problemu – jaki system PIM wybrać? Czy powinno być to rozwiązanie działające w infrastrukturze producenta, czy może lepiej wybrać wersję, którą jesteś w stanie samodzielnie dostosować do swoich możliwości?

Chcąc ułatwić Ci wybór, zebraliśmy dla Ciebie wszystkie plusy i minusy obydwu modeli oprogramowania.

Zalety i wady SaaS

Do zalet systemów PIM w modelu SaaS należy:

  • działanie systemu na infrastrukturze producenta,
  • regularne aktualizacje naprawiające błędy,
  • rozbudowa systemu o nowe funkcje,
  • niskie opłaty miesięczne za dostęp do pełnej funkcjonalności,
  • łatwe połączenie z Twoim sklepem przez dedykowane API.

Wady systemów PIM w modelu SaaS:

  • funkcje w systemie zależne są od producenta oprogramowania,
  • nie ma możliwości samodzielnego dopasowania systemu do potrzeb sklepu,
  • nie masz kontroli nad jakością infrastruktury, na której stoi system.

Zalety i wady open-source

Zalety systemów PIM w modelu open-source:

  • możesz dostosować system do wszystkich swoich wymagań,
  • w wersji darmowej jest on… zupełnie za darmo,
  • w wersji płatnej (zazwyczaj w formie subskrypcji) otrzymujesz dostęp do zaawansowanego supportu, a także możesz skorzystać z infrastruktury chmurowej producenta,
  • jesteś w stanie dopisać nowe funkcje, których system nie posiada, a które są dla Ciebie niezbędne,
  • łatwo skalowalny przy zwiększającym się asortymencie,
  • masz pełną kontrolę nad każdym elementem systemu.

Wady systemów PIM w modelu open-source:

  • koszt wdrożenia jest znacznie większy, niż w modelu SaaS,
  • musisz posiadać dedykowanych specjalistów do rozwoju i serwisowania systemu PIM,
  • po Twojej stronie jest również koszt infrastruktury,

Który system PIM wybrać?

Jak widzisz, obydwa modele dystrybucji systemów PIM różnią się między sobą zasadniczo. Wybierając SaaS oszczędzamy czas i środki niezbędne do dopasowania PIM-a do naszego sklepu, ale jednocześnie nie mamy możliwości stworzenia systemu “na miarę”, który będzie spełniał całościowo nasze potrzeby.

Koszt wdrożenia systemu open-source jest znacznie wyższy, jednak w tym przypadku otrzymujemy rozwiązanie, które przy odrobinie wiedzy (lub wsparciu dobrej agencji e-commerce) dostosujesz do siebie w każdym, najmniejszym nawet szczególe.

Które systemy PIM polecamy? Jako, że naszym celem jest zapewnienie naszym klientom jak najlepszych narzędzi do pracy, skupiamy się na wdrażaniu systemów open-source. W naszej ofercie znajdziesz dwa rozwiązania: bardzo popularny na zachodzie Pimcore oraz zdobywający coraz większą popularność w Polsce Ergonode. Każdy z nich jesteśmy w stanie zintegrować z Twoim sklepem i zapewnić Ci pełną kontrolę nad zarządzaniem informacją produktową.

 

Chcesz wdrożyć w sklepie system PIM? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Skorzystaj z naszych darmowych konsultacji!

.


.

Zamów bezpłatną konsultację*

.

* Na temat platformy Magento i PimCore oczywiście. Konsultację dedykujemy małym, średnim i dużym firmom, które mają swój sklep internetowy lub system B2B, gdzie generują rocznie minimum 7 mln obrotu. Tam nasze doświadczenie sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Krzysztof Abram

DevOps, Architekt IT i właściciel w Gate-Software. Jest przekonany, że proceduralne podejście do rozmów o wdrożeniach, utrzymaniu i rozwoju systemów e-commerce gwarantuje sukces współpracy. Z wykształcenia informatyk ekonomista. W czasie swojej drogi zawodowej zdobył kompetencje administratora systemów serwerowych Linux oraz Windows Server, programowania w C++, PHP, zarządzania projektami w oparciu o metodyki Scrum, ITIL, Agile. W 2008 otworzył firmę programistyczną współpracując głównie na rynki zagraniczne, aby finalnie w 2015 otworzyć agencję e-commerce. W ocenie naszych klientów – prawdopodobnie najlepszą agencję w utrzymaniu i rozwoju systemów e-commerce Magento w Polsce. Razem ze swoim zespołem pomagają zwiększać sprzedaż w sklepach zapewniając stabilne i bezpieczne środowisko platformy e-commerce uzupełniane o najnowsze nowinki technologiczne. E-commerce którym pomaga wygenerowały ponad 1 mld przychodu.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.