ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Czy Twoja agencja rozumie potrzeby Twojego klienta?

2 kwietnia 2021by Krzysztof Abram

We współpracy z agencją e-commerce nie do końca chodzi o to, aby realizowała Twoje pomysły. Jej zadaniem jest wdrażanie rozwiązań przyczyniających się do zwiększenia sprzedaży w sklepie. A to oznacza, że musi znać odpowiedź na jedno, ważne pytanie. Brzmi ono “Czego potrzebuje Twój klient?”.

Czyje zdanie jest najważniejsze?

Pomysłów na rozwój biznesu e-commerce masz pewnie sporo. Część z nich pewnie podpatrzyłeś u konkurencji, część wyciągnąłeś z mądrych branżowych artykułów. Nas zastanawia coś innego – ile z tych wszystkich rewolucyjnych zmian, jakie masz zamiar wprowadzić faktycznie jest w stanie sprostać wymaganiom Twoich klientów? Czy w ogóle wiesz, czego szukają w Twoim sklepie? Na co zwracają uwagę? Co im przeszkadza, a co zachęca do zakupów?

Wiedza o kliencie i jego potrzebach – o czym wielu E-commerce Managerów czasami zapomina – to podstawa udanych decyzji biznesowych i to właśnie analiza jego zachowań powinna być podstawą do ustawienia strategii rozwoju Twojego sklepu. Mając dostęp do tego typu informacji możesz skuteczniej ustalić kolejność projektów, które następnie zlecisz agencji. Ale nie tylko Ty musisz wiedzieć, czego klient chce. Musi to wiedzieć również agencja e-commerce, z którą współpracujesz.

Dlaczego Twoja agencja e-commerce powinna rozumieć potrzeby Twojego klienta?

Mówi się, że każdy człowiek jest inny. Prawdą jednak jest, że jako społeczeństwo podążamy pewnymi schematami. Schematami, które można opisać, sklasyfikować, rozbić na mniejsze elementy składowe.

W zależności od branży, schemat ten może się delikatnie różnić, jednak wszędzie jesteśmy w stanie wyznaczyć pewne punkty wspólne. Ich dostrzeżenie i zrozumienie jest ważne nie tylko z Twojej perspektywy (jako E-commerce Managera rozwijającego sklep), ale również agencji e-commerce, z którą współpracujesz. Dlaczego? Bowiem znajomość i zrozumienie potrzeb klienta sprawia, że jesteście w stanie o znacznie lepiej wyznaczyć konkretne cele owej współpracy.

Patrzycie w tym samym kierunku

Znajomość potrzeb twoich klientów sprawia, że już na etapie ustalania strategii zarówno Ty, jak i agencja e-commerce macie wspólny punkt widzenia. Wiecie, na jakich problemach należy się skupić, w jaki sposób działać i jak poukładać poszczególne zadania, aby w ostatecznym rozrachunku Twoi klienci otrzymali to, czego poszukują.

Przykładowo: jeśli problemem jest zbyt duża ilość porzucanych koszyków, agencja będzie wiedziała, że absolutnym priorytetem powinno być zbadanie procesu zakupowego i przeorganizowanie go w taki sposób, aby zmniejszyła się ilość wyjść ze strony na etapie składania zamówienia.

Znajdujecie rozwiązanie zadowalające Twoich klientów

Mając obraz potrzeb klientów sklepu internetowego, agencja e-commerce o wiele dokładniej może dobrać konkretne narzędzia, dzięki którym owe potrzeby zostaną najlepiej zaspokojone.

Przykładowo: gdy klienci opuszczają Twój sklep z powodu zbyt długich czasów ładowania, optymalizacja szybkości działania strony będzie jednym z pierwszych zadań, jakich należy się podjąć. Agencja mając wiedzę problemową będzie w stanie wybrać odpowiednie wtyczki cashe’ujące oraz wdrożyć zmiany skracające czas wczytywania się elementów witryny.

Wdrażacie rozwiązania zgodnie z potrzebami klientów

Zamiast myśleć o rewolucyjnych rozwiązaniach, które będą pięknie wyglądać w case study (i tylko tam, jeśli nie będą niosły ze sobą żadnej mierzalnej zmiany), skupiacie się na rozwiązywaniu istniejących problemów. To sprawia, że klienci chętniej dokonują u Ciebie zakupu, a Twoje zyski rosną.

Przykładowo: gdy klienci narzekają na zbyt długi czas realizacji zamówienia, wdrożenie automatyzacji procesów sprzedaży poprzez integrację z systemami ERP jest w stanie znacznie skrócić ten proces.

Przekaż agencji niezbędne informacje o Twoich klientach

Agencja e-commerce może i zna rynek sprzedaży internetowej od podszewki, ale to Ty masz najpełniejszą i najbardziej aktualną wiedzę na temat swoich klientów. Dlatego przekazanie wszystkich kluczowych informacji Project Managerowi powinno być Twoim obowiązkiem.

Dzięki temu efekty współpracy między Twoim sklepem a agencją będą lepiej widoczne. A cele dokładniej sprecyzowane.

Co, jeśli agencja “wie lepiej”?

Jeśli w momencie, gdy ustalacie strategię działania, agencja daje do zrozumienia, że lepiej wie, jakie potrzeby mają Twoi klienci to istnieją dwie możliwości:

  1. dałeś jej wcześniej dostęp do Analyticsa i innych narzędzi, którymi mierzysz działania użytkowników, a agencja przeprowadziła drobiazgową analizę i określiła faktyczne potrzeby Twoich klientów,
  2. agencja nie ma racji (żeby nie powiedzieć tego ostrzej).

Jeśli w Twojej sytuacji występuje pkt. 1 – możesz w pełni zdać się na doświadczenie agencji i pozwolić jej działać zgodnie z wypracowanym planem. Jeśli bliżej jej do pkt. 2, tutaj sytuacja jest jasna – powinieneś rozejrzeć się za kimś bardziej profesjonalnym.

Stawianie na swoim i usilne forsowanie własnych propozycji jest jednym z podstawowych błędów, jakie popełniają agencje tracące klientów. Pisaliśmy o tym w jednym z ostatnich artykułów. Dobra agencja e-commerce wie, że to Ty dysponujesz pełną wiedzą i jej zadaniem jest znaleźć odpowiednie rozwiązanie aktualnych problemów sklepu.

 

Szukasz agencji, która wdroży w Twoim sklepie zmiany zgodne z potrzebami Twoich klientów? Sprawdź, jak możemy Ci pomóc dzięki niezobowiązującej konsultacji. Umów dogodny dla siebie termin.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.