ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Rynek e-commerce w Polsce i na świecie w 2021 roku

22 listopada 2021by Krzysztof Abram

Pandemia koronawirusa stanowi wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Nikt nie był przygotowany na tak drastyczne zmiany, a przede wszystkim nie byliśmy świadomi tego, jak diametralnie Covid może wpłynąć na otaczającą nas rzeczywistość. Ten rok okazał się przełomowy dla branży e-commerce, dlatego warto pochylić się nad zestawieniem informacji dotyczących jej rozwoju. Coroczny raport “E-commerce w Polsce 2020 Gemius dla e-Commerce Polska” odkrywa przed nami dane, które ułatwią zrozumienie skutków wywołanych przez pandemię.

Rynek e-commerce rok temu a dzisiaj

Przyrównując rok 2020 i 2021 można zauważyć wzrosty w niemalże każdym aspekcie rynku. Dodatkowo nie są to małe wartości, co dokładnie pokazuje skalę przemian zachodzących przez ostatnie 12 miesięcy.

Porównując dane z 2020 i 2021 roku widzimy, że:

  • przybyło nam 0,6 mln nowych internautów,
  • wskaźnik internautów kupujących w polskich e-sklepach wzrósł o 3%, 
  • o 2% wzrosła również ilość internautów dokonujących zakupów w sklepach zagranicznych,
  • współczynnik internautów, którzy dokonali kiedykolwiek zakupów online zwiększył się o 4%.

Jaki jest konsument w 2021 roku?

Okazuje się, że Covid wpłynął na preferencje zakupowe konsumentów do tego stopnia, że nie zamierzają wracać do nawyków sprzed pandemii. Jednakże jednocześnie zmianie uległy także ich oczekiwania, co do procesu zakupowego.

Mówiąc o  podejmowanych aktywnościach online, badani najczęściej wskazywali na korzystanie z Facebooka, kupowanie oraz porównywanie cen produktów lub usług, czy też płacenie rachunków. Internet nie jest już tylko miejscem rozrywki, jest też nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. Branie aktywnego udziału w rozwoju przestrzeni online staje się koniecznością.

Jednym z powodów powyższej sytuacji są ciągłe zmiany spowodowane dynamicznym rozwojem rynku e-commerce. Konsumenci wskazują na kilka kluczowych czynników, które zachęcają ich do zakupów online. Są to: 

  • dostępność oferty sklepu przez całą dobę,
  • brak konieczności jechania do sklepu stacjonarnego (oszczędność czasu),
  • nieograniczony czas wyboru konkretnych produktów.

Polski rynek e-commerce mocno rozwinął się od marca 2020 roku. Powodem takiego stanu rzeczy był m.in. fakt, że wiele sklepów działających do tej pory stacjonarnie uruchomiło również sprzedaż internetową. Jednocześnie zmieniły się również oczekiwania konsumentów. Istotne są dla nich takie wskaźniki, jak cena, forma płatności oraz sposób dostawy.

Duże znaczenie ma zwłaszcza różnorodność jeśli chodzi o wybór w powyższych kategoriach. Brak ulubionej metody płatności lub preferowanej formy dostawy może skutkować całkowitą rezygnacją z zakupów. Dlatego tak ważne jest, aby dostosować się do konsumenta i maksymalnie spersonalizować jego ścieżkę zakupową. 

E-commerce w Europie

2021 European e-commerce report wskazuje, że w Europie Środkowej nieustannie zwiększa się ilość użytkowników oraz ich aktywność w sieci. Kraje znajdujące się w europejskiej czołówce – w kontekście częstotliwości dokonywania zakupów online – to Wielka Brytania, Holandia, Dania, Szwajcaria, Niemcy. Liczba e-konsumentów w Europie stale rośnie. W 2020 roku stanowili oni 71%, natomiast w 2021 roku już 73% społeczeństwa.

E-commerce w USA

Po dynamicznym wzroście w 2020 roku, z przewidywań wynika, że wartość rynku e-commerce w USA wzrośnie o 131,8 bilionów do 2025 roku. To oznacza coraz więcej konkurencyjnych firm w środowisku online, a co za tym idzie podwojenie starań o uwagę konsumenta. Czynnikami, które okażą się istotne w walce o klienta będą – zdaniem analityków – programy lojalnościowe, desktop user experience oraz seamless mobile expierence.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z raportów?

Zmiany wywołane pandemią są nieodwracalne. Z biegiem czasu będziemy obserwować zwiększające się zainteresowanie, jak i zapotrzebowanie, dotyczące strefy online. Ilość użytkowników oraz ich aktywność w internecie są wartościami, które będą cały czas wzrastać. Dlatego ważne jest to, aby firma, również w sieci, była transparentna i podążała za opcjami, które ułatwią użytkownikom dokonanie zakupu. Rezygnacja z niektórych rozwiązań oraz systemów, zniechęca lub wzbudza wątpliwości – użytkownicy przyzwyczajają się do tych, z których korzystają najczęściej. W obecnym środowisku online bardzo trudno pozostać na powierzchni nie podążając za trendami.

Trendy e-commerce, czyli co czeka nas w najbliższej przyszłości?

Wypunktowanie oraz konkretna charakterystyka trendów mogących zaistnieć w najbliższej przyszłości, jest o tyle istotne, że szybko tracą na aktualności. Na ich miejsce pojawiają się nowe, lepsze, ciekawsze rozwiązania. Dlatego znajomość bieżących kierunków rozwoju rynku e-commerce ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania sklepu.

Wśród trendów, które z pewnością będą miały znaczenie w najbliższej przyszłości, wyróżnić możemy m.in.:

Mobile commerce

M-commerce od kilku lat jest bardzo istotnym zagadnieniem, gdyż wzrasta znaczenie i częstotliwość używania smartfonów oraz tabletów zamiast komputerów. Stąd też pojawia się potrzeba dostosowania sklepów do nowych potrzeb użytkowników. Strony przystosowane do urządzeń przenośnych lub dedykowane aplikacje stają się koniecznością, która zapewni zwiększenie obrotów uzyskiwanych przez sklep.

Headless commerce

Headless daje nam wiele możliwości m.in: dostosowanie wyglądu witryny na różnych urządzeniach, mniejsze obciążenie serwera bazy danych, przyspieszenie działania serwisu oraz zwiększenie jego bezpieczeństwa. Headless eCommerce jest inwestycją w przyszłość i rozwój biznesu pozwalając budować sprzedaż online.

Voice shopping

Dla e-klientów wyszukiwanie głosowe jest znacznie wygodniejsze niż wprowadzanie fraz z klawiatury. Technologia ta będzie doskonałym elementem uzupełniającym dla sklepu celującego w nowoczesnego, mobilnego klienta. Praktyki wykorzystujące głos będą zyskiwać na popularności wraz z rozwojem e-commerce. Zakłada się, że w voice commerce dużą rolę będą odgrywać zdobywający coraz większą popularność asystenci głosowi: Asystent Google, Siri czy Alexa.

PWA

PWA, czyli aplikacja internetowa, której zadaniem jest dostarczenie użytkownikowi wrażenia jak podczas korzystania z aplikacji mobilnej to kolejny trend, wobec którego nie da się przejść obojętnie. Zwłaszcza, że jest szybsze niż mobilna wersja sklepu w przeglądarce oraz może pracować w trybie offline, co jest istotne dla osób, które np. przeglądają ofertę sklepu w czasie podróży.

Praktyki przyjazne dla środowiska

Zachowania proekologiczne stają się coraz powszechniejsze. Z tego powodu klienci wymagają od sklepów m.in. dostawy z możliwością zmniejszenia śladu węglowego, biodegradowalnych opakowań lub takich, które będzie można poddać recyklingowi. Chcąc osiągnąć sukces w e-commerce, należy wyznawać podobne wartości jak klient i dostosowywać się do jego potrzeb. Działanie pro-eko wpływa również na sposób postrzegania marki, która będzie kojarzyć się z troską o środowisko naturalne.

Artificial Intelligence w e-commerce

Sztuczna inteligencja na dobre zagościła w wirtualnej rzeczywistości. Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo przyzwyczailiśmy się do personalizowanych propozycji, proponowanych wyszukiwań oraz automatycznych podpowiedzi a to tylko kilka zastosowań AI. Wdrożenie nowych AI do sklepu będzie wiązało się z lepszą personalizacją oferty oraz bardziej trafionymi podpowiedziami cross-sellingowymi.

AI jest w stanie również zautomatyzować komunikację marketingowo-sprzedażową, np. podczas dokonywania  zakupów spożywczych online. AI w takim przypadku jest w stanie obliczyć, na ile wystarczą klientowi dane produkty i po określonym czasie może wysłać przypomnienie, o konieczności zaktualizowania zapasów.

Visualize purchases

Sporą przeszkodą dla e-sklepów jest brak możliwości obejrzenia artykułu na żywo. Z raportów wynika, że według 16% respondentów możliwość zobaczenia produktów skłoniłoby ich do częstszego robienia zakupów przez internet. Rozwiązaniem jest ich wizualizacja w konkretnej przestrzeni. Za pomocą aplikacji sklepowej możemy sprawdzić m.in.: jak nowa sofa będzie wyglądała w naszym mieszkaniu lub wręcz wirtualnie ubrać wybraną sukienkę, okulary etc. 

Personalizacja doświadczenia zakupowego

Użytkownik internetu z każdą godziną bodźcowany jest tak dużą ilością przekazów promocyjnych, że oferta sklepu musi być skrojona na miarę, aby nie zginęła w gąszczu konkurencyjnych reklam. Z tego powodu należy na bieżąco poznawać swoich konsumentów i dostosowywać się do ich preferencji. Bardzo często jest to kwestia spersonalizowanego zamówienia lub wiadomości dostosowanych do zainteresowań użytkownika.

Czy e-commerce jest rynkiem, w który warto inwestować?

Sprzedaż internetowa zyskuje nowych zwolenników z każdym kolejnym rokiem. Prognozy wskazują również, iż trend ten utrzyma się przez kolejne lata. Tym samym oczekiwania e-konsumentów wzrastają, co jest czynnikiem odpowiedzialnym za nasilającą się ekspansję internetu w kolejne dziedziny życia oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań i ulepszeń. Środowisko zakupów online według użytkowników zyskuje przewagę ze względu na to, że są wygodne i nieskomplikowane, dają większe możliwości wyboru, są dostępne przez całą dobę, zapewniają nieograniczony czas wyboru kupowanych produktów oraz oferują niższe koszty dostawy i niższe ceny.

Powyższe dane jasno wskazują, że warto rozwijać swój sklep lub rozważyć uruchomienie kanału e-commerce. Jest to bowiem inwestycja, która także w przyszłości zapewni rozwój twojej firmie.

Planujesz wejść w e-commerce? Szukasz informacji na ten temat? Skorzystaj z darmowych, niezobowiązujących konsultacji z naszymi specjalistami!

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.