Przejrzystość procesu zakupowego jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na wielkość i częstość sprzedaży na platformie B2B. Użytkownicy takiego systemu przywiązują ogromną wagę do jakości informacji produktowych i czasu jaki poświęcają na ich odnalezienie. Z tego względu sklep internetowy B2B powinien posiadać odpowiednio przygotowaną wyszukiwarkę zapewniającą kontrahentom łatwe i szybkie odszukanie interesujących ich produktów.  Jaka powinna więc być wyszukiwarka, aby aktywnie wspierać sprzedaż? Jak ją stworzyć i przede wszystkim jakich efektów się spodziewać?

Wyszukiwanie po słowach kluczowych

Głównym zadaniem dla wyszukiwarki jest odnalezienie przez klienta pozycji z asortymentu, o której chciałby dowiedzieć się więcej, a w ostateczności kupić.  Oznacza to, że powinna być narzędziem, które sprawnie przefiltruje towary według słów kluczowych. Przykładowo: po nazwie, asortymencie, producencie, statusie, kodzie EAN, kodzie SKU, numerze katalogowym i opisie. Im więcej możliwości do wyszukiwania jest dostępnych dla klienta tym dokładniejsze wyniki zostaną mu wyświetlone.

 

Wyszukiwanie po cechach produktu

Można dodatkowo wyszukiwać według cech produktu. Jest to bardzo przydatna opcja, dzięki której możliwe jest odnalezienie pozycji według przyporządkowanych jej atrybutów np. materiał, wielkość, kolor, producent. W takim wypadku wyszukiwarka może przybrać formę zespołu filtrów pozwalających na zaznaczenie odpowiednich parametrów lub formularza. To umożliwi określenie wielu atrybutów opisujących produkt. Tym sposobem wyświetlone wyniki będą bardziej precyzyjne i  zgodne z potrzebami klienta.

 

Autouzupełnianie frazy

Kolejną możliwością, która jest niezbędna przy procesie wyszukiwania, jest funkcja autouzupełniania frazy. Klient może nie znać lub nie pamiętać dokładnego określenia dla pozycji, której szuka. W trakcie wpisywania nazwy do wyszukiwarki, już po pierwszych literach wyświetlą się propozycje produktów. Wraz z ilością wpisywanych liter będą one ulegać doprecyzowaniu. W platformie B2B jest to znaczne ułatwienie dla klientów poszukujących produktów po kodach SKU. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba ręcznie wprowadzać długich ciągów liczbowych. Takie autouzupełnianie eliminuje tym samym ryzyko popełnienia błędu przy wpisywaniu i oszczędza cenny czas klientów. Warto w tym miejscu zapewnić również opcję niewymazywania frazy po jej zatwierdzeniu w celu jej dalszego doprecyzowania. Pozwala to szybko otrzymać informację o dostępnych propozycjach, zawężając ich liczbę  do dokładniejszych wyników.

 

Automatyczne poprawianie frazy

Inną ważną opcją jest automatyczne poprawianie frazy. Jest to bardzo użyteczna funkcjonalność, która pozwoli klientowi szybciej odnaleźć szukany produkt mimo niepoprawnego umieszczenia jego nazwy. Poprawianie literówek czy drobnych błędów znacznie oszczędzi czas klienta który nie będzie zmuszony do ponownego wpisywania tych samych wyrażeń na nowo. Dodatkowo dzięki funkcji rozróżniającej synonimy, wyświetlone zostaną takie same wyniki zarówno dla oficjalnej nazwy produktu jak i jego mniej popularnych określeń czy wyrazów bliskoznacznych.   Inteligentna autokorekta to już standard do którego zostaliśmy przyzwyczajeni przy różnego rodzaju innych programach czy wyszukiwarkach internetowych. Dlatego też zastosowanie tego rozwiązania na platformie B2B znacznie wpłynie na poprawę komfortu klientów.

 

Wyszukiwarka kontekstowa

Dużym udogodnieniem jest również wyszukiwanie kontekstowe. Polega ono na tym, że użytkownik wpisując wyrazy otrzymuje od razu rozwijaną listę podpowiedzi produktów związanych z wprowadzoną frazą. Sugerują mu tym samym najbardziej optymalne propozycje i poniekąd przewidują jego intencje. Podpowiedzi mogą powstawać na podstawie danych wyszukiwania wcześniejszych użytkowników, którzy również szukali tego produktu. Wyświetlone zostają aktualnie dostępne przedmioty z oferty, zawierające wpisane przez klienta słowa kluczowe występujące w różnym kontekście. Mogą się wyświetlać wraz z miniaturami lub w bardziej zaawansowanym wariancie, z parametrami technicznymi produktów. Pomoże to klientowi zorientować się w aktualnym asortymencie jeszcze przed jego wyszukaniem. Będzie miał tym samym możliwość lepszego przeglądu adekwatnych opcji produktu, co ułatwi mu ostatecznie podjęcie decyzji o zakupie.

Sklep internetowy B2B z intuicyjną wyszukiwarką – na co zwracać uwagę

Istotną rolę odgrywa sam interfejs wyszukiwarki. Prawidłowy i intuicyjny sposób jej skonstruowania i umiejscowienia stanowi jeden z głównych kluczy do sukcesu sprzedaży na platformie B2B. To pierwsze miejsce do którego kieruje się klient w sklepie. Powinna być więc od razu widoczna i umieszczona w strefie, która nie jest zarezerwowana dla innych modułów czy informacji utrudniając tym samym jej odnalezienie.  Dodatkowo musi jednoznacznie kierować użytkownika do określonej akcji, np. wpisania odpowiedniego produktu do pola tekstowego podpisanego  “wpisz tutaj, czego szukasz” lub “szukaj w sklepie”.

O ogromnej wadze dobrze zbudowanej wyszukiwarki świadczy fakt, że około 50% klientów opuszcza sklep internetowy B2B kiedy nie może odnaleźć produktu po wpisaniu polecenia do wyszukiwarki. Jest ona niezbędnym i strategicznym elementem dla procesu sprzedaży, ponieważ wprowadza klienta na drogę wiodącą do zakupu. Funkcje jakie może oferować wpływają na dalsze działania klienta na sklepie. Brak lub błędny wynik wyszukiwania zniechęca użytkownika i wprowadza frustrację skutkującą przerwaniem działań na stronie, natomiast łatwy i czytelny proces sugerujący klientowi możliwe opcje do wyboru, rozróżniający synonimy i poprawiający drobne pomyłki przy wpisywaniu sprawi, że czas spędzony na platformie będzie kojarzony z łatwą i intuicyjną obsługą. Zapewnijmy więc naszym klientom najlepsze rozwiązania skutkujące lepszą trafnością wyników, które przełożą się na większą sprzedaż na platformie B2B.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie dodatkowe funkcje podniosą sprzedaż na Twoim systemie B2B, to napisz do nas.