Instytut Baymarda podaje, że 46% amerykańskich sklepów internetowych udostępnia niepełne lub źle dobrane informacje na listach produktów. Skutkuje to najczęściej frustracją użytkowników, którzy zostają zmuszeni do balansowania między kartami produktów w poszukiwaniu interesujących ich danych. Aby zapewnić jak najlepszy komfort przeglądania listingu produktów należy umieścić odpowiednie kategorie w sklepie internetowym, aby kupujący z łatwością mógł porównać asortyment i oszacować czy odpowiada on jego osobistym potrzebom.

Jakie więc informacje umieszczać w widoku listy produktów? Przecież to, co jest istotne dla jednego artykułu niekoniecznie będzie odpowiednie dla pozostałych. Istnieje jednak grupa informacji, które obowiązkowo muszą zostać podane do wiadomości klienta. Jest to zbiór podstawowych kategorii, bez których nie będzie możliwe ocenienie przydatności produktu i odróżnienie go od pozostałych. Należą do nich: cena, nazwa, miniatura zdjęcia, dostępne warianty oraz oceny użytkowników.

Cena

Kluczową informacją potrzebną do dokonania zakupu jest bez wątpienia cena. Powinna ona być stale widoczna dla klienta, aby ułatwić mu porównanie podobnych produktów i pierwszą selekcję interesujących go pozycji na liście. Przy jej określaniu trzeba zwrócić szczególną uwagę na towary dostępne w większej ilości. Należy wtedy dokładnie zdefiniować jaką liczbę produktów obejmuje podana cena, ile wynosi koszt całkowity a ile jednostkowy. Pozwoli to użytkownikowi w bardzo prosty sposób oszacować, która z podanych cen jest dla niego najkorzystniejsza.

Miniatury

Klienci przeglądający listy produktów przywiązują dużą wagę do miniaturowych zdjęć artykułów, które stanowią często pierwszą informację o wyglądzie produktu. Dlatego też należy upewnić się, że miniatura posiada odpowiedni rozmiar i przedstawia produkt w korzystnym świetle. Warto również umieścić pomocnicze zdjęcie ukazujące właściwości fizyczne towaru. Przykładowo, dla kosmetyków do makijażu takich jak szminki, cienie do powiek, można dodatkowo ulokować w miniaturze obraz tego, jak w rzeczywistości wybrany kolor prezentuje się na skórze. O dużej istotności miniatur świadczyć może fakt, że produkty nie posiadające zdjęcia wyświetlającego się na liście produktów są zwykle pomijane i uważane za niekompletne.

Nazwa lub typ produktu

Nazwa produktu jest podstawą identyfikacji artykułów, zwłaszcza podczas przeglądania wyników wyszukiwania oraz wtedy, kiedy klient ma do czynienia z nieczytelną miniaturą. Zazwyczaj występujące przy artykułach ich nazwy opisowe wystarczają dla zrozumienia z jakim typem produktu klient ma do czynienia. Jednak w niektórych sklepach internetowych, zwłaszcza w tych należących do producentów, sposoby nadawania nazwy produktom mogą być zupełnie nieadekwatne do ich rodzajów. Może to sprawiać użytkownikowi znaczną trudność w odnalezieniu i zdefiniowaniu tego, czego szuka. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie zarówno nazwy nadanej przez producenta jak i określenie jaki jest to typ produktu. Przykład: w asortymencie IKEA występują nieszablonowe tytuły dla mebli np. sofa KIVIK czy fotel bujany POÄNG. Sama nazwa bez dodania typu, mogłaby być dla klienta myląca.

Dostępność różnych wersji produktu

Kiedy dany produkt posiada więcej niż jeden wariant koloru, rozmiaru czy materiału, warto umieścić taką informację bezpośrednio przy miniaturze. Dzięki temu klienci nie będą musieli tracić czasu na poszukiwanie potrzebnego im modelu. Przy przeglądaniu listy produktów eliminuje się często te produkty, które mogłyby być dla klienta interesujące ale nie posiadają dostępnych innych wariantów do wyboru. Mając wcześniej wiedzę o istniejących alternatywach, klient chętniej dokona zakupu.

Ranking – ocena użytkowników 

Ranking jest istotny szczególnie dla klientów kupujących dany produkt pierwszy raz. Jest on też ważny dla tych, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy w danej dziedzinie i chcą wybrać najlepszą opcję. Polegając na wrażeniach tych, którzy zdecydowali się już zakupić dany produkt, łatwiej jest użytkownikowi przeglądać listing produktów. Klient może skupić się tylko na tych pozycjach, które posiadają dostatecznie dobre recenzje. Ważne jest, aby pamiętać o umieszczeniu zarówno średniej oceny otrzymanej od użytkowników, jak i liczby osób głosujących na dany produkt. Da to kupującemu obiektywny obraz i znacznie ułatwi decyzję o wyborze produktu.

Kategorie w sklepie internetowym są ważne

Wyświetlanie niewystarczających informacji czy nieadekwatnych kategorii w widoku listy produktów, wiąże się często z opuszczeniem sklepu internetowego przez klienta. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy wstępnie selekcjonują pozycje na liście produktów na podstawie informacji jakie zostały im udostępnione przy miniaturach. To, czy kupujący zdecyduje się umieścić artykuł w koszyku zależy w dużej mierze od ilości i jakości dostarczonych mu danych.

Przeglądając listę produktów w poszukiwaniu tego odpowiedniego, użytkownik chciałby szybko porównać między sobą pozycje bez wchodzenia każdorazowo w karty produktów.  Klient, który nie znajdzie interesujących go danych najczęściej całkiem rezygnuje z zakupów w danym sklepie.  Dlatego też podstawowe informacje o asortymencie, jak i odpowiednie kategorie w sklepie internetowym powinny być priorytetem przy tworzeniu list produktów.

 

Jeśli nie wiesz jak dostosować sklep do najnowszych trendów to napisz do nas, doradzimy Ci co zrobić.

 

Źródło:

https://baymard.com/blog/product-listing-information

https://baymard.com/blog/list-item-design-ecommerce

https://baymard.com/blog/secondary-hover-information