ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Rozwój sklepu internetowego – w którą stronę?

9 lutego 2022by Krzysztof Abram

Rynek e-commerce daje nam naprawdę ogromne możliwości działania. Problem w tym, że czasami możemy nie wiedzieć, w którą stronę faktycznie powinniśmy prowadzić rozwój sklepu internetowego. Z pomocą może przyjść poniższy artykuł, w którym podzielimy się z Tobą kilkoma sprawdzonymi trickami.

Zacznijmy od podstaw, czyli czym dysponujemy obecnie?

Budując sklep internetowy może wydawać Ci się, że droga do sukcesu jest prosta. Ot, stawiasz witrynę na jednym z popularnych silników (my osobiście polecamy Magento, zwłaszcza, jeśli myślisz perspektywicznie o rozwoju e-sprzedaży), wypełniasz ją ofertą produktową i robisz kilka reklam mających przyciągnąć klientów.

Może w czasach, gdy sklepy internetowe można było policzyć na palcach jednej ręki, taka strategia (czy raczej „strategia”) miała sens. Teraz, w sytuacji, gdy w dowolnej branży, w której działasz, musisz mierzyć się z tysiącami konkurentów, plany rozwojowe musisz mieć ściśle przemyślane i przeanalizowane. Obecne czasy to nie moment na intuicyjne działanie, to konieczność wykorzystania szczegółowej wiedzy odnośnie rynku i przygotowanie pełnej strategii rozpisanej na pojedyncze kroki. Strategii, która zaczyna się od dokładnej analizy sytuacji obecnej.

Teraz, w sytuacji, gdy w dowolnej branży, w której działasz, musisz mierzyć się z tysiącami konkurentów, plany rozwojowe musisz mieć ściśle przemyślane i przeanalizowane.

Bez względu, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś liderem w swoim segmencie rynku – analiza taka pozwoli Ci poznać swoje mocne i słabe strony, możliwości, a także zacząć budować profil idealnego konsumenta, do którego chcesz trafić z przekazem. Podzielić ją możemy na kilka kroków:

  • analiza klienta: na podstawie danych, jakie już posiadasz (np. w swoim systemie sklepowym, ERP oraz Google Analytics) jesteś w stanie stworzyć wstępny obraz klienta. Skąd pochodzi, jakimi kanałami się do Ciebie dostaje, ile ma lat, jakie produkty kupuje – to podstawowe dane, dzięki którym określisz tzw. Personę – idealny profil potrzebny do jeszcze lepszego targetowania treści pod potrzeby Twojej grupy docelowej,
  • analiza produktu: jej wykonanie pozwoli Ci określić, czy Twoja oferta jest konkurencyjna i czy jest na nią popyt na rynku. Z analizy danych dowiesz się również, jakie towary cieszą się największą popularnością, co da Ci pełną wiedzę o preferencjach zakupowych klientów,
  • analiza dotychczasowych działań: najprościej mówiąc, analiza taka pozwoli Ci spojrzeć na dotychczasowe działania promocyjne i rozwojowe sklepu z dystansu, ocenić ich skutki, wpływ na sprzedaż i inne kluczowe dla Ciebie statystyki.

Rozwój sklepu internetowego – w poszukiwaniu ścieżki idealnej

Ktoś mądry powiedział kiedyś, żeby nie skupiać się na celu, lecz cieszyć drogą. Aby móc to robić (z tym, że nasz cel zawsze powinien być gdzieś w zasięgu wzroku!), musimy sobie tę drogę wytyczyć.

Droga, czyli ścieżka rozwoju sklepu internetowego to wypadkowa informacji zebranych na podstawie opisanych przez nas wyżej działań, a także analiz, które powinieneś wykonać w dalszej kolejności. Należą do nich:

  • analiza trendów rynkowych: z niej dowiesz się, co jest obecnie na topie, a co może być wkrótce popularne. Dotyczy to zarówno działań promocyjnych (np. konta na modnych serwisach społecznościowych, nowe miejsca do umieszczenia swojej oferty) jak i pojawiających się na rynku technologii (m.in. PWA, PIM, czy headless e-commerce). Zbierając w całość wszystkie te informacje otrzymasz swego rodzaju drogowskazy, dzięki którym masz możliwość wytyczenia wstępnego kierunku działania,
  • analiza konkurencji: w celu osiągnięcia pełnego sukcesu musisz również wiedzieć, co w tym momencie robi Twoja konkurencja. Warto więc, abyś przeprowadził stosowne badanie sprawdzające. Z jakich technologii korzystają, jaka agencja e-commerce ich obsługuje, co oferują swoim klientom – im więcej informacji wyciągniesz, tym lepiej będziesz w stanie przygotować się do zbudowania własnej strategii rozwoju.

Mam już dane. I co teraz?

Posiadać szczegółową analizę przeprowadzoną zgodnie z poprzednimi krokami, masz już konkretne informacje, na podstawie których jesteś w stanie stworzyć strategię rozwoju. Zakładać ona powinna m.in.

  • ewentualne zmiany w ofercie produktowej pozwalające sprzedawać jeszcze więcej towarów dopasowanych do potrzeb zakupowych Twoich klientów,
  • strategię marketingową i komunikacyjną, czyli sposób mówienia o produkcie oraz sposób przekazywania tych informacji zgodny z założeniami grupy docelowej,
  • strategię technologiczną wyszczególniającą wszystkie niezbędne zmiany w warstwie technologii sklepu, mające usprawnić jego działanie, a w następstwie umożliwiające skuteczne zwiększenie sprzedaży na interesujących nas polach.

Strategia rozwoju nie jest dokumentem szybkim, ani tym bardziej łatwym do przygotowania. Aby stworzyć ją w poprawny sposób, musisz posiadać przynajmniej podstawową wiedzę analityczną pozwalającą z zakresów danych wyciągać określone wnioski i formułować je w potencjalne zadania do wykonania.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz w tym pomocy specjalistów, zawsze możesz skorzystać z oferty konsultingu e-commerce.

Konsulting e-commerce – szansa na rozwój sklepu internetowego

Konsulting e-commerce to współpraca z zewnętrznym konsultantem, który posiada odpowiednie doświadczenie w budowie i rozwoju sklepów internetowych. To sprawia, że jest on w stanie skutecznie przeprowadzić wszystkie wyszczególnione wyżej analizy, wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, a następnie przedstawić je Tobie wraz z proponowanymi dalszymi działaniami.

Współpraca z konsultantem e-commerce zapewni nie tylko dostęp do specjalistycznej wiedzy, ale również możliwość spojrzenia na Twój biznes z zewnątrz, z punktu widzenia osoby niezwiązanej emocjonalnie z jego działaniem.

Przede wszystkim jednak konsulting e-commerce zapewni Ci twardą wiedzę i gotową strategię rozwojową, dzięki której o wiele skuteczniej zaczniesz realizować zakładane cele.

 

Nie masz pomysłu na rozwój sklepu? Chcesz prześcignąć konkurencję? Skorzystaj z niezobowiązującej, darmowej konsultacji e-commerce!

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.