ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Omnichannel w e-commerce – jakie są jego zalety?

28 stycznia 2021by Krzysztof Abram

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym. Można inwestować w reklamy, pozycjonowanie, czy content marketing. Można też skorzystać ze strategii omnichannel. Czym jest i jakie posiada zalety? O tym piszemy w dalszych akapitach.

Czym jest omnichannel?

Zacznijmy od początku, czyli odpowiedzi na pytanie: czym jest omnichannel?. To nic innego jak sprzedaż wielokanałowa, czyli oferowanie swoich produktów w różnych kanałach sprzedaży. Tymi kanałami mogą być:

  • portale aukcyjne, np. Allegro, eBay,
  • serwisy typu marketplace, np. Amazon, Empik a także coraz więcej dużych, znanych sklepów internetowych (Morele.net),
  • serwisy społecznościowe, np. Facebook, Instagram,
  • sklepy stacjonarne.

W każdym z tych miejsc masz możliwość zaprezentowania całości lub części swojej oferty produktowej, a co za tym idzie – możliwość pozyskania kolejnych klientów, często nieświadomych istnienia Twojej marki.

Zalety sprzedaży wielokanałowej

Wdrożenie w sklepie strategii omnichannel na pewnym etapie jego rozwoju jest niezbędne w celu skalowania sprzedaży. Zdecydowanie się na ten krok otwiera przed Tobą zupełnie nowe możliwości.

Dostęp do nowych grup klientów

Jako, że prezentujesz swoje produkty w wielu różnych miejscach, możesz trafić z ofertą do tysięcy nowych konsumentów korzystających z usług danego serwisu. Przez samo Allegro – jeśli wierzyć ich statystykom – każdego dnia przewija się nawet 17 mln internautów, co czyni ten serwis idealnym miejscem na ekspansję.

Lepsze możliwości skalowania sprzedaży

Na terenie Polski działa co najmniej kilka dużych marketplace’ów umożliwiających wystawienie się z własną ofertą. To oznacza, że jesteś w stanie w relatywnie krótkim czasie stworzyć wiele nowych kanałów sprzedaży pozyskując uwagę potencjalnych klientów na nieznaną do tej pory skalę.

Lepsze wyjście na zagranicę

Dzięki Amazon jesteś w stanie dodatkowo szybko zbudować zagraniczny kanał sprzedaży. To z kolei pozwala otworzyć się na zupełnie nowe rynki zbytu.

Podsumowując – główną zaletą strategii omnichannel jest uzyskanie większej ilości tzw. “punktów styku” między Twoją ofertą a potencjalnymi klientami. To oznacza więcej szans na sprzedaż, czyli wyższy zysk.

Jak przygotować się na omnichannel?

Sprzedaż wielokanałowa brzmi zachęcająco, prawda? Zanim jednak zaczniesz ją rozwijać, musisz jak najlepiej przygotować do tego swój sklep. Jest to niezbędne, bowiem zbyt szybko wdrożona strategia omnichannel może spowodować powstanie dwóch konkretnych problemów:

  • wydłużenia czasu realizacji zamówienia, poprzez konieczność obsługi zamówień przez różne panele administracyjne dedykowane konkretnym serwisom,
  • braku kontroli nad stanami magazynowymi, co powoduje rozjeżdżanie się dostępności produktów w poszczególnych kanałach i ryzyko wystąpienia braków.

Jak im przeciwdziałać?

Odpowiedzią jest odpowiedni system, dzięki któremu zintegrujemy wszystkie kanały w jednym miejscu. Świetnie sprawdza się w tej kwestii sklep na Magento.

Decydując się na platformę Magento, zyskujesz element, który staje się niejako sercem działania całej sprzedaży. Dzięki odpowiednim modułom i rozszerzeniom to właśnie do niego trafiają zamówienia z każdego kanału. Za pomocą odpowiednio skonfigurowanego rozszerzenia, Magento wysyła również aktualne stany magazynowe dla wystawionych ofert, pozwalając tym samym kontrolować na bieżąco dostępności produktów na wszystkich kontach.

Dlatego przed podjęciem decyzji odnośnie nowych kanałów sprzedaży, warto przygotować narzędzia pozwalające skutecznie zareagować na skok ilości zamówień.

Omnichannel jako niezbędny krok w rozwoju biznesu e-commerce

Biznes e-commerce nie jest samotną wyspą. Nie można obwiesić sklepu internetowego bannerami i czekać, aż pojawią się w nim odwiedzający. Chcąc osiągnąć sukces trzeba być wszędzie tam, gdzie znajdują się potencjalni klienci. Dlatego strategia omnichannel to logiczny krok, na który warto zdecydować się na odpowiednim poziomie rozwoju sklepu.

 

Chcesz wdrożyć omnichannel w swoim sklepie? Zamów bezpłatną, niezobowiązującą konsultację.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.