ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Dochodowy biznes e-commerce wymaga inwestycji. Nie tylko w reklamę, ale również usprawnienia technologiczne i organizacyjne, dzięki którym Twój sklep internetowy będzie generował jeszcze wyższe obroty. Jakie inwestycje należy wykonać i w którym momencie? Warto dokładnie przemyśleć etapy rozwoju sklepu internetowego.

Rozwój sklepu internetowego – etapy

Bez względu na to, czy prowadzisz już sklep internetowy (np. sklep na Magento), czy dopiero się do tego przymierzasz – strategia rozwoju to najważniejsza rzecz decydująca o sukcesie. W związku z tym warto wiedzieć, jakie etapy musisz przejść, aby osiągać coraz wyższe zyski.

W które technologie warto inwestować w pierwszej kolejności? Kiedy otwierać się na nowe rynki? W poniższym artykule odpowiadamy na powyższe pytania i przedstawiamy gotową ścieżkę podzieloną na etapy rozwoju sklepu internetowego.

Etap 1: dropshipping

Dzięki dropshippingowi rozpoczęcie sprzedaży w internecie jest dziś dziecinnie proste. Dlaczego? Ponieważ nie musisz od samego początku budować własnego magazynu. Wystarczy wybrać ofertę produktową hurtownika, podpisać z nim umowę i zintegrować jego bazę z witryną Twojego sklepu.

Otrzymasz dostęp do produktów, ich opisów, zdjęć oraz stanów magazynowych bez potrzeby samodzielnego dbania o zatowarowanie i (przede wszystkim!) bez konieczności organizowania miejsca na magazyn. Oszczędzasz w ten sposób nie tylko pieniądze, ale również czas potrzebny na działania logistyczne.

Działając w modelu dropshippingowym, kompletowaniem zamówienia, jego wysyłką, a nawet zwrotami i reklamacjami zajmie się w Twoim imieniu firma, z którą podpisałeś umowę. Ty ograniczasz się do promowania wybranej oferty w swoich kanałach marketingowych.

Etap 2: własny magazyn

Dla wielu biznesów e-commerce jest to pierwszy etap działalności. Etap, na którym posiadają własną bazę produktową i mogą oferować je swoim klientom. Dla sklepów działających do tej pory w modelu dropshippingowym, własny magazyn daje możliwość m.in. poszerzenia oferty o towary niedostępne u dystrybutorów, a także przejęcia pełnej kontroli nad procesem logistycznym.

Na tym etapie warto pomyśleć również o najlepszym możliwym zoptymalizowaniu witryny sklepowej zgodnie z obecnymi trendami. Pomocny w tym może być artykuł z naszego bloga PWA – czym jest i jakie daje możliwości w e-commerce?

Budowanie sklepu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii już na wstępie da Ci lepszą optymalizację i szybkość jego działania, niż klasyczne rozwiązania, np. popularne wśród początkujących sprzedawców gotowe e-sklepy w modelu abonamentowym.

Etap 3: integracja z ERP

Coraz wyższe wyniki sprzedażowe oznaczają nie tylko większe zyski, ale również więcej problemów związanych z obsługą zamówień. Dlatego kolejnym etapem w rozwoju sklepu staje się jego integracja z systemami klasy ERP.

Systemy ERP (np. Comarch Optima, Subiekt GT, enova365) to rozbudowane narzędzia pozwalające zarządzać wieloma aspektami działania przedsiębiorstwa. W sklepie internetowym wykorzystywane są m.in. do zarządzania magazynem i bazą produktową oraz wystawiania dokumentów sprzedaży.

Wdrożenie systemu ERP na tym etapie jest kluczowe z jednego, niezwykle ważnego powodu: przygotowuje Twój sklep do dalszych etapów rozwoju, które bez odpowiednio wdrożonego systemu ERP byłyby o wiele trudniejsze do przeprowadzenia.

Etap 4: omnichannel

W poprzednim etapie silny nacisk położyliśmy na integrację sklepu z systemami ERP. Wszystko po to, aby przygotować Twój biznes na kolejny ważny krok – omnichannel.

Jeśli jeszcze nie wiesz, co to oznacza – krótko tłumaczymy. Omnichannel to strategia sprzedaży wielokanałowej, w której oferujesz produkty nie tylko przez swój sklep, ale również inne kanały dotarcia do klienta. Do takich kanałów należą m.in. Allegro, Amazon, eBay, Empik i inne działające w Polsce tzw. marketplace’y.

Podstawową zaletą sprzedaży wielokanałowej jest otwarcie się z ofertą na zupełnie nowe miejsca, w których przebywają inni konsumenci. To z kolei oznacza możliwość pokazania swojej oferty większej liczbie potencjalnych klientów, zwiększając jednocześnie szansę na jeszcze więcej zamówień.

I tutaj do głosu dochodzą plusy wcześniejszej integracji z systemami ERP:

  • zamówienia ze wszystkich kanałów jesteś w stanie obsługiwać z poziomu systemu ERP, bez potrzeby przełączania się między poszczególnymi panelami sprzedażowymi, co skraca czas ich realizacji,
  • wszystkie kanały sprzedaży zintegrowane z Twoim magazynem pokazują aktualne stany magazynowe, co znacznie zmniejsza ryzyko, że klienci zakupią więcej produktów, niż masz na stanie,
  • wystawianie nowych ofert, gdy wszystkie potrzebne dane masz już w systemie ERP, jest bardzo proste i nie wymaga żmudnego uzupełniania długich i skomplikowanych formularzy.

Etap 5: automatyzacja sprzedaży

Sprzedaż w wielu kanałach otwiera przed Tobą nowe szanse. Jednak wraz z nimi idą równie konkretne zagrożenia. Wzmożony ruch klientów i wzrastająca ilość zamówień mogą doprowadzić do wydłużenia czasu realizacji poszczególnych przesyłek.

Kolejny etap w rozwoju sklepu internetowego polega więc na zautomatyzowaniu tego procesu.

Specjalne narzędzia służące do automatyzacji są w stanie wykonać za Ciebie większość prac związanych z wystawianiem faktur i paragonów, wysyłką wiadomości do klientów, a nawet zamówieniem dostaw u dystrybutorów.

Dobrze ustawiona automatyzacja oszczędza czas zarówno Twój jak i Twoich pracowników pozwalając wam skupić się na zadaniach mających większe przełożenie na dalszy rozwój sklepu.

Więcej o automatyzacji przeczytasz w artykule: Co daje automatyzacja sprzedaży w e-commerce?

Etap 6: sprzedaż międzynarodowa

Mając przygotowany i rozbudowany sklep działający z powodzeniem na terenie Polski, jesteś w stanie podbić kolejne rynki.

W jaki sposób? Istnieją tutaj dwie drogi.

Pierwszą z nich jest skorzystanie z zagranicznych serwisów Marketplace (wspomniane już wcześniej Amazon i eBay). Drugi to postawienie własnego sklepu w domenie i języku kraju, którym jesteśmy zainteresowani.

W szybkiej ekspansji na kolejne rynki pomoże Ci już przygotowana zgodnie z wcześniejszymi poradami infrastruktura technologiczna oraz dobra agencja e-commerce zapewniająca stałą obsługę techniczną.

Etap 7: rozwijanie sklepu w oparciu o nowoczesne technologie

Ten etap jest etapem umownym. Stworzyliśmy go tylko dlatego, aby pokazać, że branża e-commerce nie lubi stagnacji. Każdego roku pojawiają się w niej nowe, ciekawe rozwiązania. Rozwiązania, których użycie w sklepach internetowych wpływa pozytywnie na popularność e-sprzedaży.

Czy będzie to składanie zamówień przy pomocy głosu? A może wykorzystanie na większą skalę wirtualnej rzeczywistości? Czy też nowa, bezpieczniejsza forma dokonywania płatności internetowych? Nie wiem, jak Ty, ale my jesteśmy bardzo ciekawi tego, co przyniesie przyszłość.

Etapy rozwoju sklepu internetowego – na którym znajduje się Twój biznes e-commerce?

Bez względu na to, czy prowadzisz swój biznes e-commerce wiele lat, czy dopiero myślisz o jego rozpoczęciu – dobra strategia rozwoju to niezwykle cenny dokument określający wszystkie mniejsze i większe cele prowadzące do sukcesu.

Mamy nadzieję, że powyższy podział pozwoli Ci jasno określić, na którym z etapów jesteś i co powinieneś zrobić w kolejnym kroku w celu maksymalizowania zysków Twojego biznesu.

 

Chcesz porozmawiać o rozwoju swojego e-commerce? Umów się na darmową konsultację i sprawdź, jak pomożemy Ci wnieść go na jeszcze wyższy poziom!

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.