ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Trendy w e-commerce w 2021 roku – przyszłość e-zakupów

8 stycznia 2021by Krzysztof Abram0

Rok 2020 był ciężką próbą dla wielu biznesów. Na szczęście, dla branży e-commerce okazał się znacznie lepszy, m.in. poprzez popularyzację zakupów intenetowych w czasie lockdownu. Kolejne 12 miesięcy to następne szanse dla właścicieli sklepów internetowych na szybszy rozwój. Dlatego warto wiedzieć jakie trendy w e-commerce będą popularne w 2021 roku.

Trendy w e-commerce w 2021 roku – co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Rynek e-commerce podlega ciągłym zmianom. Nowoczesne technologie pozwalają sklepom jeszcze lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie klientów i czynić zakupy prostszymi, szybszymi oraz bezpieczniejszymi. Sprzedaż w sieci zaczynają również prowadzić ci, którym z internetem do tej pory było nie po drodze. Każdy, kto planuje rozpocząć lub zwiększać e-sprzedaż zastanawia się, w którą stronę powinien iść. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie trendów, za jakimi podążać będzie światowy e-commerce w bieżącym roku.

Wzrost znaczenia platform B2B

Ograniczenia w przemieszczaniu oraz praca zdalna sprawiły, że dla hurtowników i dystrybutorów działających w modelu B2B przejście na dedykowane platformy sprzedażowe stało się niejako koniecznością.

Koniecznością, która szczęśliwie niesie ze sobą wiele konkretnych i mierzalnych zalet. Należą do nich m.in. łatwość i szybkość składania zamówień, automatyczne generowanie dokumentów sprzedażowych, czy choćby oszczędność czasu handlowców. Ich pracownicy nie muszą już bowiem zajmować się bieżącą obsługą telefonicznych i mailowych zamówień. Zamiast tego skupiają się np. na poszukiwaniu kolejnych klientów zainteresowanych ich usługami.

Dedykowana platforma B2B Magento automatyzuje wiele zadań wykonywanych do tej pory przez człowieka. To z kolei znacznie usprawnia proces realizacji zamówienia i pozwala skalować sprzedaż bez konieczności znacznego zwiększania stanu osobowego firmy.

Wzrost znaczenia architektury Headless w sklepie internetowym

O Headless E-commerce głośno było już wcześniej, ale przewidujemy, że trend ten będzie również grał główne skrzypce w 2021 roku. Rozdzielenie backendu od frontendu i wykorzystanie do ich komunikacji API sprawia, że struktura sklepu staje się bardziej otwarta na wszelkie zmiany mające na celu zwiększenie sprzedaży.

Uniezależnienie się od sztywnego podziału na backend i frontend sprawia, że sklepy internetowe są w stanie skuteczniej wprowadzać politykę omnichannel, przyspieszać działanie sklepów a przede wszystkim – usprawniać je pod kątem urządzeń mobilnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Headless E-commerce, zapraszamy do przeczytania dedykowanego artykułu: Headless eCommerce – trend eCommerce dla którego stracisz głowę.

Kolejny rok dla mobile e-commerce

Skoro poruszyliśmy temat mobile – 2021 to kolejny rok, w którym wzrośnie znaczenie zakupów internetowych dokonywanych z urządzeń przenośnych. Obecna sytuacja pokazuje, że coraz więcej zamówień spływa właśnie ze smartfonów i tabletów.

Zgodnie z raportem “Ecommerce w Polsce 2020” przygotowanym przez Gemiusa, już 69% internautów robiących zakupy w sklepach internetowych dokonało ich przynajmniej raz przy użyciu smartfona, a 25% wykorzystało do tego celu tablet.

Co to oznacza dla Ciebie? Przykładowo to, że jeśli jeszcze nie zoptymalizowałeś sklepu pod kątem urządzeń mobilnych – to już ostatni dzwonek, aby to zrobić.

Sklepy budowane w oparciu o PWA

W lepszym dopasowaniu do mobile e-commerce pomóc może zbudowanie sklepu w oparciu o Progressive Web Apps. PWA, bo o nich właśnie mowa, to technologia umożliwiająca budowanie sklepów internetowych w taki sposób, aby poprawnie wyświetlały się na każdym urządzeniu i w każdej przeglądarce. Dodatkowo działanie takich aplikacji jest wydajniejsze nawet przy słabym połączeniu internetowym, co sprawia, że technologia PWA idealnie sprawdza się tam, gdzie chcemy mocno działać w segmencie mobile.

O tym, jak PWA wpływa na działanie sklepu piszemy w artykule Optymalizacja sklepu internetowego – od czego zacząć?

Voice commerce, czyli zamówienia głosowe

Siri, Alexa, Asystent Google – głosowi asystenci zdobywają coraz większą popularność. Łatwość, z jaką wypowiadając odpowiednie komendy jesteśmy w stanie otrzymać interesujące nas informacje sprawia, że technologie te implementowane są w coraz większej liczbie miejsc. Szacuje się, że w USA do 2025 roku aż 75% gospodarstw domowych będzie korzystało z asystentów głosowych.

Jako, że chętnie przejmujemy zachodnie trendy, w ciągu najbliższych lat również i w Polsce możemy spodziewać się wzrostu znaczenia technologii do komunikacji głosowej. Dzięki niej będziemy mogli nie tylko dodawać ważne plany do kalendarza, czy włączać poszczególne światła w domu. Będziemy mogli również robić zakupy bez potrzeby używania myszy i klawiatury. 

Voice commerce, mimo, że technologia ta nie jest jeszcze u szczytu swojej funkcjonalności jest już obecna w Polsce. Pierwsze testy asystentów głosowych pomagających w zamówieniach prowadzi m.in. Flixbus i Pyszne.pl.

Subskrypcyjny model sprzedaży jeszcze bardziej popularny

Jednym z ciekawszych trendów na rok 2021 jest zwiększenie znaczenia subskrypcyjnego modelu sprzedaży. Zwłaszcza, że zgodnie z raportem firmy McKinsey, w ciągu ostatnich 5 lat rynek subskrypcji wzrósł o ponad 100%.

Czym jest sprzedaż subskrypcyjna? To nic innego, jak umożliwienie klientom zakupu pakietów produktowych, które dostarczane są do nich w określonym interwale czasowym, a za które pobierana jest automatycznie określona płatność.

Takie rozwiązanie sprawdza się obecnie m.in. przy sprzedaży kosmetyków, artykułów dla dzieci, artykułów higienicznych, soczewek kontaktowych, suplementów, karm dla zwierząt, czy akcesoriów do golenia. Przyszłości sprzedaży subskrypcyjnej analitycy upatrują również w branży fashion, FMCG oraz motoryzacyjnej.

Trendy w e-commerce w 2021 roku – Quo Vadis e-sklepie?

Sprzedaż internetowa z roku na rok ma się coraz lepiej. Wzrost bezpieczeństwa płatności, wygodne możliwości dostawy, personalizacja ścieżki zakupowej, łatwa procedura zwrotów. Te i inne rozwiązania sprawiają, że z każdym kwartałem obserwujemy rozwój tego segmentu sprzedaży.

Rok 2021 pod tym względem nie będzie różnił się od lat poprzednich. Technologie poprawiające komfort i bezpieczeństwo sprzedaży będą coraz mocniej wspierać klientów w procesie składania zamówień. To zaś sprawia, że e-commerce jest kierunkiem, w którym pójdzie coraz więcej firm korzystających do tej pory wyłącznie z klasycznych kanałów sprzedaży.

 

Chcesz wdrożyć któryś z powyższych trendów do swojego sklepu? Szukasz sprawdzonego partnera technologicznego, który usprawni Twój biznes? Zamów darmową konsultację i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.