ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Przedsiębiorca jako konsument – ważna zmiana w przepisach!

7 stycznia 2021by Krzysztof Abram

Od 1 stycznia 2021 roku mamy do czynienia z ważną zmianą w przepisach dotyczących m.in. sprzedaży internetowej. Mówi ona, że przedsiębiorca dokonujący zakupów w sklepie zostaje objęty w określonych przypadkach ochroną konsumencką.

Przedsiębiorca jako konsument – jak to wyglądało do tej pory

Gdy do końca 2020 roku przedsiębiorca kupował na fakturę dowolny produkt w sklepie internetowym, nie mógł liczyć na żadne specjalne przywileje. Oznacza to, że umowa między sprzedającym a kupującym w takiej sytuacji mogła być kształtowana w dowolny sposób.

Zwykle oznaczało to, że biorąc towar “na firmę” przedsiębiorca pozbawiony był np. możliwości jego zwrotu na identycznych zasadach, jakie przyznane zostały konsumentom.

Modyfikacja przepisów wprowadzona wraz z początkiem 2021 roku spowodowała, że w określonej sytuacji również przedsiębiorca może uzyskać ochronę konsumencką przy zakupach dokonywanych w sieci.

Jak zmieniają się przepisy ws. ochrony konsumenckiej?

To, od czego warto zacząć to informacja, iż zmiana w przepisach nie dotyczy definicji konsumenta. Dalej zgodnie z art. 221 Kodeksu cywilnego jest nim osoba fizyczna dokonująca zakupu niezwiązanego bezpośrednio z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą lub zawodową.

Nowelizacja wprowadza jednak pewne sytuacje, w których nawet przedsiębiorca dokonujący zakupu na fakturę może liczyć na identyczne prawa jak konsument. Dotyczy to nowego podziału zakupów firmowych na zakupy o charakterze zawodowym i niezawodowym.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisów, to właśnie zakupy o charakterze niezawodowym będą podlegały ochronie konsumenckiej.

I tutaj od razu jedna ważna uwaga. Zakupu jako przedsiębiorca-konsument może dokonać tylko osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą! Nowelizacja nie dotyczy spółek.

Czym są zakupy o charakterze niezawodowym?

Zakupy o charakterze niezawodowym to wszystkie zakupy dokonywane przez przedsiębiorcę, które nie wiążą się bezpośrednio z wykonywanym przez niego zawodem (tj. przypisanym do jego działalności kodem PKD). Przykładowo, gdy mechanik będzie chciał kupić drukarkę na firmę, może zrobić to z zachowaniem ochrony konsumenckiej, ponieważ nie posiada PKD niezbędnego przy handlu sprzętem komputerowym.

Podobnie jest w przypadku firmy, która nie handluje sprzętem AGD, a dokonuje zakupu firmowej lodówki dla pracowników. Identyczny przypadek to grafik komputerowy szukający dla siebie wygodnego krzesła do pracy.

Oczywiście – przypominając –, że zarówno mechanik, firma jak i grafik muszą prowadzić jednoosobowe działalności gospodarcze.

Co otrzymuje przedsiębiorca po zmianie przepisów?

Przedsiębiorca na prawach konsumenta otrzymuje dostęp do identycznej ochrony, jaką posiadają standardowi konsumenci w przypadku zakupów internetowych. Od 1 stycznia ma on m.in.:

  • dostęp do szerszego prawa do rękojmi,
  • możliwość odstąpienia od umowy w terminie 14 dni (lub 12 miesięcy, gdy sklep nie umieścił takiej informacji na swojej stronie),
  • dostęp do ochrony przed klauzulami abuzywnymi, niedozwolonymi przy sprzedaży B2C.

Ważna uwaga: nie oznacza to jednak, że w razie sporu ze sprzedawcą przedsiębiorca może liczyć na pomoc Rzecznika Praw Konsumenta. Takie prawo przysługuje wyłącznie konsumentom w rozumieniu art. 221 KC.

Jakie zmiany należy wdrożyć w sklepie internetowym?

Zmiany w przepisach to dodatkowa praca dla sklepów internetowych. Z jednej strony wymaga ona zaktualizowania wszystkich umów i regulaminów. Z drugiej – niesie ze sobą również konieczność weryfikacji zakupów firmowych o charakterze niezawodowym na podstawie PKD poszczególnych przedsiębiorców.

Jest to zadanie nie tyle trudne, co czasochłonne. Zwłaszcza dla sklepów generujących każdego dnia po kilkadziesiąt, kilkaset zamówień.

Jednym z rozwiązań, które może ułatwić sklepom lepsze przystosowanie się do nowych przepisów jest umieszczenie w formularzu zamówienia dodatkowego pola, np. oświadczenia składanego przez przedsiębiorcę w momencie wpisywania danych do faktury.

W razie skorzystania z rękojmi lub prawa zwrotu, pracownik będzie w stanie na podstawie takich danych łatwo zweryfikować zasadność roszczeń ze strony przedsiębiorcy i w odpowiedni sposób poprowadzić dalszą obsługę posprzedażową.

 

Szukasz sprawdzonego partnera technologicznego, który dostosuje Twój sklep do zmian w przepisach prawnych? Umów się na darmową, niezobowiązującą konsultację i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.