ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Zalety dobrych filtrów w sklepie internetowym

5 kwietnia 2018by admin0

Filtrowanie jest jednym z najbardziej zaniedbanych obszarów w platformach e-commerce. Mimo, że jest proste we wdrożeniu, to jednak często sklepy nie posiadają żadnych filtrów na listingu produktu, albo są one nieintuicyjne lub wręcz dekoncentrują kupującego. Filtry mają za zadanie poprawiać użyteczność, a nie jeszcze dodatkowo komplikować czynności w sklepie. Konsekwencją źle zoptymalizowanych filtrów, jest frustracja klientów, która skutkuje opuszczeniem przez nich witryny. Dlatego przy projektowaniu tego narzędzia każdy szczegół ma znaczenie. Nawet drobne błędy mogą wpłynąć na to, że klient więcej nie wróci już do sklepu zrażony, wydawałoby się, niewielkimi utrudnieniami. Poniżej odpowiem na pytanie dlaczego należy zadbać o ten podstawowy element witryny B2C.

84% sklepów robi to źle
Instytut Baymarda w 2016 roku przetestował 50 największych amerykańskich witryn e-commerce, z czego tylko 16% z nich zapewniało użytkownikom dość dobre doświadczenie w zakresie filtrowania.  Wśród pozostałych odnotowano szereg błędów czy braków w podstawowych możliwościach filtrowania. Przykładowo aż 42% z nich nie posiadało typów filtrów adekwatnych dla kategorii, a 20% nie dostarczało filtrów tematycznych, pomimo sprzedaży produktów o oczywistych cechach tematycznych (sezon, styl itp.). Błędami, które pojawiały się na badanych platformach, były również obecność opcji, które nie wyświetlały żadnych wyników, czy zbyt duży wybór filtrów, które na dodatek nie były w żaden sposób uszeregowane czy pogrupowane.

Filtry a nawigacja
Dobre filtrowanie jest szczególnie potrzebne, kiedy sklep internetowy oferuje wiele różnych kategorii czy pozycji produktowych, lub asortyment posiada po kilka atrybutów bądź możliwych kombinacji. Poruszanie się po witrynie mając tak duży wybór może być problematyczne. Klienci bowiem nie chcą przeszukiwać produktów strona po stronie, przekopując się przez nieistotne dla nich pozycje. Potrzebują szybko i intuicyjnie odnaleźć interesujący ich przedmiot, aby bez przeszkód dokonać jego zakupu. Nawet, jeżeli klient dokładnie wie, co zamierza kupić, w dalszym ciągu oczekuje wskazówek i ułatwień w trakcie pobytu w sklepie.  Mądrze zaprojektowane filtry są wtedy rozwiązaniem organizującym drogę zakupową. Ich obecność wpływa więc na usprawnienie nawigacji w sklepie, a co za tym idzie skracają czas odnalezienia i zakupienia produktów.

W służbie sprzedaży
Warto też pamiętać, że filtry nie tylko pomagają odwiedzającym znaleźć to, czego szukają, ale potencjalnie pokazują im przedmioty, o których nie pomyśleli przed rozpoczęciem wyszukiwania. Filtry są nieodłącznym elementem marketingu, a także sprzedaży. Udoskonalenie systemu filtrowania witryny detalicznej może mieć duży wpływ na to, ile produktów konsumenci oglądają i ostatecznie kupują w sklepie internetowym. Dobrym przykładem, gdzie filtry mogą służyć jako narzędzie do przekonywania i wpływania na zakup jest sklep internetowy z biżuterią Yes.pl. Używa on przemyślanego systemu filtrowania dla swojej gamy produktów. Rozwijane od góry filtry różnią się w zależności od kategorii, pozwalając zarówno na wybór standardowych atrybutów jak “cena” czy “kruszec”, jak i wprowadzając dodatkowo sortowanie wyników ze względu na okazję: “Zaręczyny”, “Rocznica”, “Urodziny” , “Dla przyjemności”. Dodatkowo jest możliwość wyszukania biżuterii przeznaczonej dla konkretnego odbiorcy: “Dla buntowniczki”, “Dla kochającej klasykę” czy “Dla minimalistki”, co jest dobrze wpisuje się w  techniką wspierającą personalizację.
Te dodatkowe tematyczne filtry ułatwiają zakupy online, dopasowując propozycje produktowe do rzeczywistych oczekiwań i wymagań użytkowników. Są wirtualnym asystentem, który odzwierciedla potrzeby klientów i oferuje bardziej dopasowane wyniki.

Wpływ na konwersję
Przemyślane filtrowanie w dłuższym okresie czasu wpływa na najważniejszy współczynnik dla sklepu, czyli konwersję. Jest ona zwykle wynikiem zastosowania wielu zmiennych, jednak narzędzie filtrowania odgrywa tu istotną rolę.
Wzrost konwersji wynika z efektywnego filtrowania  oraz z ogólnego zadowolenia klientów podczas ich drogi zakupowej.  Przykładem jest sieć sklepów Kilt i Scottish Highland Dress, która  udowodniła, że istnieje związek między dobrym filtrowaniem a wzrostem konwersji. Ich sklep internetowy  buyakilt.com zawiera wiele stron kategorii, a te dodatkowo mają po 4 strony podkategorii. Postanowiono sprawdzić, czy wdrożenie filtrów, których do tej pory nie było, pomogłoby im zwiększyć konwersje. Zaimplementowali więc filtr produktów, który daje odwiedzającym możliwość kupowania według rodzajów i wzorów kiltów. Okazało się, że odnotowano ogromny wzrost przychodów ze sprzedaży o 76,1% oraz wzrost  konwersji o 26%, a także wzrost odwiedzin koszyka o 19,76%.

Filtry wsparciem w personalizacji i UX
Filtrowanie można również wykorzystać jako dopełnienie procesów personalizacji na sklepie. Przykładem są wspomniane wcześniej filtry tematyczne, które są obecne w ponad 80% największych witryn e-commerce. Dzięki nim klienci mogą umieścić przedmiot w konkretnym kontekście co znacznie oszczędza czas na jego poszukiwania. Innym pomysłem jest używanie nietypowych lecz użytecznych filtrów, które wyróżnią sklep na tle konkurencji. Filtry te powinny różnić się w zależności od kategorii, aby zapewnić jak najbardziej dokładny podział asortymentu ze względu na poszczególne jego cechy. Liczy się tu nie tyle ilość co jakość poszczególnych filtrów, polepszających tym samym odczucia i wrażenia użytkowników.

Filtrowanie jest bez wątpienia koniecznym mechanizmem ułatwiającym nawigację w sklepie internetowym. Wpływa na wiele aspektów związanych zarówno z konwersja, pozytywnymi wrażeniami  klientów czy może wspomagać działania personalizujące.  Nie zawsze jednak wykorzystywane są  w pełni wszystkie  możliwości tego narzędzia.

Napisz do nas, aby dowiedzieć się czy filtrowanie w Twoim sklepie internetowym Magento może być bardziej efektywne.

źródła
https://baymard.com/blog/macys-filtering-experience
https://baymard.com/blog/external-article-state-of-ecommerce-filters

Why eCommerce Product Filtering Is Broken (and How to Fix It)

Product Filters: 9 Best Practices for Ecommerce Sites

31 Ecommerce Product Filter UX Design Best Practices


.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.