Zakupy nie wyglądają tak jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego obecnie sklepy stacjonarne pełnią bardziej funkcję wystawienniczą niż sprzedażową. Celem klientów sklepów stacjonarnych coraz częściej jest wypróbowanie danego produktu lub zobaczenie go na żywo. Transakcji dokonują głównie online. W odpowiedzi na takie zachowanie IKEA zmieniła swoją strategię marketingową i zamiast ogromnych hipermarketów stawia na e-handel i na omnichannel. Rozwój eCommerce jeszcze bardziej potęguje fakt zagrożenia koronawirusa. Sprawia on, że na wielu rynkach handel online jest jedyną formą prowadzenia sprzedaży.
Ikea kreuje trendy
Doskonałym przykładem sklepu analizującego zmiany rynkowe i potrzeby klientów jest koncern IKEA. Marka konsekwentnie rozwija nowoczesne sposoby sprzedaży wielokanałowej. Kreuje rozwiązania pozwalające na dostarczanie produktów firmy szybko i w atrakcyjnej cenie na terenie całej Polski. IKEA rozwija sprzedaż przez aplikacje mobilne i Internet, otwiera Punkty Odbioru Zamówień w miastach, w których nie ma sklepu stacjonarnego oraz wprowadza nowe formaty takie jak Centrum IKEA dla Firm czy IKEA Gościnnie.
Ostatnio ta znana szwedzka sieć, po analizie rynku, kosztów i preferencji kupujących, ogłosiła ogromne zmiany w strategii sprzedaży. Podjęto decyzję o rezygnacji z wielkopowierzchniowych sklepów na rzecz niewielkich, kompaktowych punktów handlowych, inwestycji w e-sklep i nowych showroomów podobnych do istniejącego już centrum handlowego Blue City. Marka testuje nowe rozwiązania, cały czas badając opinie swoich klientów i wdrażając te pomysły, które najlepiej wpasowują się w realia.
Do tej pory sprzedaż internetowa stanowiła około 10% udziału w całkowitej sprzedaży spółki. W tym roku widać realny wzrost kanału online i udział ten wynosi już ok. 12%, a w dalszym spodziewane są kolejne wzrosty.
Rynek e-commerce stale rośnie
Obecnie rynek e-commerce stanowi jeden z ważniejszych filarów handlu. Portal Statistica.com szacuje, że polski e-commerce ma zanotować w bieżącym roku wzrost o ponad 16% osiągając wartość 43,5 mld zł. Coraz więcej osób kupuje online i to niezależnie od wieku czy płci. Jak wynika z badania BIG InfoMonitor aż 47% osób w wieku 18-44 lata zwiększyło swoje wydatki na zakupy online. Znaczny wpływ na tą sytuację miało ograniczenie niedzielnego handlu, które zmieniło zwyczaje zakupowe Polaków. Klienci doceniają fakt, że mogą dokonać zakupów o wybranej przez siebie godzinie.
Bieżąca sytuacja epidemiologiczna jeszcze bardziej umacnia rozwój eCommerce, jako głównego kanału umożliwiającego wygodne i bezpieczne zaopatrzenie się w niezbędne produkty. Zamknięte galerie i centra handlowe spowodowały naturalne przeniesienie handlu do online. Dlatego realne skutki zmian rynkowych w kontekście koronawirusa już odczuwają giganci np. Komputronik i CCC. Obie firmy spodziewają się wzrostu sprzedaży w kanałach e-commerce kosztem sprzedaży stacjonarnej. CCC zaznaczył, że jak na razie w marcu br. z e-commerce pochodziło już 45 proc. jego przychodów. To oznacza dla CCC wzrost sprzedaży internetowej o 49%. Podobny scenariusz może też dotyczyć innych wielkich firm, które powinny przygotować się na nowe reguły sprzedaży i proaktywnie rozwijać swoją sprzedaż internetową.
.
.
Zamów bezpłatną konsultację
.
Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.
.
Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce
.