ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Jak wygląda migracja z Magento 1 do Magento 2?

18 marca 2021by Krzysztof Abram

Magento jest jedną z najpopularniejszych platform do prowadzenia sprzedaży w internecie. W związku z końcem rozwijania przez Adobe Magento 1, wiele sklepów stoi przed zadaniem zmigrowania całego systemu do nowszej wersji oznaczonej numerem 2. Jak wygląda cały proces i o co należy zadbać?

Dlaczego warto przeprowadzić migrację z Magento 1 do Magento 2?

30 czerwca 2020 roku – ta data przejdzie do historii e-commerce jako dzień, w którym firma Adobe przestała oficjalnie wspierać platformę Magento 1 skupiając się na drugiej odsłonie swojego produktu. Co to oznacza dla sklepów działających na wcześniejszym silniku?

Przede wszystkim brak dalszych oficjalnych aktualizacji, dzięki którym do sklepu dodawane były nowe funkcje, zabezpieczenia lub poprawiano ogólną optymalizację platformy. Jeśli więc Twój sklep wciąż pracuje na Magento 1, powinieneś zastanowić się nad przeprowadzeniem tzw. migracji.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś pozostał na M1. Jednakże brak oficjalnego wsparcia spowoduje, że Twój sklep z czasem będzie o wiele bardziej narażony na nowe rodzaje ataków. Również dodawanie kolejnych funkcji będzie kosztowniejsze. Choćby z tego powodu, że tworzyć je będziesz musiał na zlecenie w wyspecjalizowanych software house’ach.

Migracja na Magento 2 nie wydaje się więc w perspektywie czasu złą decyzją. Jesteśmy nawet zdania, że to konieczny krok do zachowania wysokiej wydajności oraz odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa sklepu.

Zalety Magento 2

Decydując się na migrację do Magento 2 zyskujesz nie tylko aktualność oprogramowania, ale również kilka cech wyróżniających tę wersję platformy. Wśród najważniejszych zalet wymienić możemy m.in.:

 • szybkość działania: sklep na Magento 2 działa co najmniej 20% szybciej niż identyczny stworzony przy pomocy Magento 1. Pozwala Ci to m.in. uzyskać wyższy współczynnik konwersji prowadzący do większej ilości zamówień,
 • łatwiejsze skalowanie: jako, że Magento 2 znacznie mniej obciąża infrastrukturę serwerową, migrując na tę platformę jesteś w stanie utrzymać stabilność jego działania w czasie tzw. pików sprzedażowych (np. w okresie przedświątecznym, przy okazji Black Friday, wyprzedaży etc.),
 • lepsza ścieżka zakupowa: w porównaniu z poprzednią wersją, została ona skrócona z aż 6 do ledwie 2 kroków, co znacznie zmniejsza odsetek porzuconych koszyków. Mniej czynności do wykonania w Twoim sklepie przez klienta sprawi, że nie będą oni rezygnować z zamówienia w trakcie jego składania,
 • wsparcie dla mobile: jako, że e-commerce zmierza coraz prężniej na urządzenia przenośne, Magento 2 został stworzony w taki sposób, aby możliwie najlepiej wspierać właśnie technologie mobilne. Co to oznacza dla Twojego sklepu? Choćby możliwość uzyskania wyższego współczynnika konwersji przy ruchu ze smartfonów oraz tabletów,
 • lepsza integracja z zewnętrznymi narzędziami: dzięki API Magento jesteś w stanie łatwiej zintegrować je z wieloma przydatnymi narzędziami (np. systemami ERP), co pozwala na usprawnienie i przyspieszenie procedur sprzedażowych.

Jak wygląda migracja na Magento 2?

Migracja z Magento 1 do Magento 2 zdecydowanie jest procesem, do którego należy się przygotować. W jaki sposób? Dużą pomocą będzie współpraca z agencją e-commerce, która posiada doświadczenie w tego typu zadaniach.

Nim sama migracja będzie miała miejsce, agencja wykona dla Ciebie:

 • kompletną kopię zapasową Twojego sklepu, dzięki czemu możliwe będzie jego odzyskanie w sytuacji, gdyby wystąpiły nieprzewidziane zdarzenia,
 • analizę obecnego sklepu, dzięki czemu zyskasz wiedzę dotyczącą tego, które rozwiązania warto przenieść do Magento 2, a które będą tam zbędne,
 • test kompatybilności, dzięki któremu dowiesz się, które funkcje obecne w sklepie są kompatybilne z Magento 2, a które trzeba będzie dostosować w toku prac.

Posiadając powyższe informacje Twój biznes e-commerce jest praktycznie gotowy do migracji na nową platformę. Jak więc wygląda cały proces?

Składa się on z następujących kroków:

 1. Konfiguracja serwera pod potrzeby Magento 2. Specjaliści z agencji e-commerce przygotują zaplecze technologiczne pod Twój sklep. Skonfigurują odpowiednio infrastrukturę serwerową, aby zoptymalizować działanie sklepu i zapewnić mu maksymalną wydajność.
 2. Migracja bazy danych. Twoja baza danych zostanie przeniesiona do nowej wersji sklepu.
 3. Migracja szablonu. Szablon wykorzystywany w Twoim sklepie zostanie dopasowany do wymogów Magento 2. W momencie migracji możesz również zakupić nowy szablon lub poprosić o jego wykonanie agencję e-commerce. Doświadczona agencja przygotuje dla Ciebie propozycję wspartą wcześniejszym audytem UX, dzięki czemu konwersja w Twoim sklepie ulegnie znacznej poprawie.
 4. Migracja modułów. Na tym etapie agencja e-commerce dokonująca migracji wybierze i zarekomenduje Ci wersje lub odpowiedniki przenoszonych modułów dostosowane do Magento 2.
 5. Migracja dedykowanych rozwiązań. Jeśli w Twoim sklepie znajdują się dedykowane rozwiązania, agencja przystosuje je do działania na nowej platformie.
 6. Testy. Całość migracji kończy się zestawem testów przeprowadzanych przez dział Quality Assurance mających na celu dokładne sprawdzenie, czy wszystkie funkcje sklepu działają poprawnie.

Gdy ostatni z powyższy kroku zakończony zostanie sukcesem, oznacza to, że Twój sklep został poprawnie zmigrowany na Magento 2. Możesz cieszyć się nowoczesnym, funkcjonalnym oraz otwartym na ciekawe rozwiązania silnikiem wspierającym Twoją sprzedaż online.

Co dalej? Wszystko zależy od Ciebie! Jeśli nie masz pomysłu na kolejny krok, chętnie wspomożemy Cię w tym swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Szukasz sprawdzonej agencji e-commerce do przeprowadzenia migracji do Magento 2? Umów się na darmową konsultację i sprawdź, jak możemy Cię wspomóc w tym projekcie.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.