Jednym z powodów dlaczego sprzedaż B2B między firmami cierpi jest brak czasu działu handlowego na pełne wykorzystanie swoich umiejętności w sprzedaży. Dlaczego tak jest? Wraz z rozrostem firmy zwiększa się ilość klientów. Większa ilość klientów oraz platforma B2B bez automatyzacji wiąże się z potrzebą coraz częstszego kontaktu osobistego z klientem na temat jego zamówień i dodatkowych potrzeb. Handlowcy coraz więcej czasu spędzają na telefonie informując klienta o statusach zamówień, rabatach itd. Tracą też czas na niekończące się negocjacje mailowe lub uzupełnianie i drukowanie kolejnych dokumentów w arkuszach Excela.

Przez to dział handlowy coraz więcej czasu poświęca na nadzór nad obecnymi zamówieniami zamiast pozyskiwać nowych klientów i zwiększać obroty dla firmy. Platforma B2B w handlu biznesowym może pomóc handlowcom zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu procent czasu, który obecnie tracą. Pod spodem znajduje się pięć przykładów jak taki system oszczędzi czas działu handlowego.

 

Handlowiec 24/7

Dzięki takiemu systemowi online klienci mogą składać zamówienia przez cały dzień, w każdym dniu tygodnia. Dzięki temu nie ma potrzeby kontaktu z handlowcem przy zakupie, gdyż platforma jest dostępna cały czas online. Ograniczamy przez to ilość telefonów wykonywanych do działu handlowego i zmniejszamy ich obłożenie podczas kilkugodzinnego dnia pracy. Dodatkowo, dajemy naszym klientom wygodę do zamawiania wtedy, kiedy mają na to czas i ochotę.

 

Ponawianie zamówień

Jedną z głównych charakterystyk handlu B2B jest ponawianie złożonych zamówień. Na platformie internetowej klienci będą mogli ponowić jednym kliknięciem swoje stare zamówienia. Dzięki temu nie muszą przesyłać listy zakupów do handlowców w celu ich ponowienia, którzy ten czas mogą spędzić na innych czynnościach.

Dostęp do informacji

Na platformie B2B klient dostaje dostęp do wszystkich informacji (np. dostępność produktu, czas wysyłki, czas dostawy, rodzaj rabatów na dany produkt itd.). Informacje są łatwo dostępne z poziomu koszyka oraz podglądu zamówień. Dlatego klienci nie muszą dzwonić do naszych handlowców i dopytywać się o informacje na temat danego produktu.

 

Statusy zamówień

Po dokonaniu zamówienia platforma B2B automatycznie powiadamia klienta o statusach jego zamówienia. Statusy pokażą klientom, kiedy wpłynęła płatność, na jakim etapie jest realizacja zamówienia oraz później w jakim miejscu jest nasza wysłana paczka. Eliminuje to ponownie potrzebę kontaktu z handlowcem, który nie musi już kontaktować się z działem logistyki/magazynem/kurierami, żeby sprawdzić jak wygląda status zamówienia.

 

Zautomatyzowane negocjacje

System handlu B2B znacząco zmniejszy czas negocjacji między handlowcami a klientami. Handlowcy nie muszą już spędzać niepotrzebnych godzin na wymianach mailowych lub telefonicznych, ustalając indywidualne rabaty lub upusty na konkretne produkty. Klienci składając zamówienie dostają informacje o tym, na jaki produkt lub grupę przypada im rabat. Jeśli nie są zadowoleni, przekazują zamówienie do negocjacji. Wpisują swoje komentarze i proponują cenę, jaką są w stanie zapłacić. Handlowiec dostaje automatyczne powiadomienie o prośbie negocjacji i może na nie odpowiedzieć w dogodnym czasie. To pozwala mu lepiej zaplanować swój dzień pracy. Później za pomocą kilku kliknięć akceptuje lub nanosi poprawki do wyceny, która jest odsyłana do klienta. Po akceptacji zamówienie jest składane, a nasz handlowiec oszczędził czas na kontakt z klientem, utrzymując całą historię negocjacji wewnątrz systemu.

Jakie rezultaty przyniesie platforma B2B dla handlowców?

Głównym rezultatem jest zmniejszenie ilości traconego czasu. Ponieważ handlowcy nie poświęcają czasu na to co może za nich zrobić system, mogą zająć się zadaniami generującymi przychód dla firmy. Przykładowo: skupienie się na swoich największych klientach lub pozyskanie nowych klientów lub nowych rynków. Ma to  bezpośredni wpływ na wyniki finansowe handlowca i firmy.

Kolejnym rezultatem jest zwiększenie zaufania klienta do firmy. Ponieważ wszystkie informacje o produktach i sprzedaży są w systemie, zmniejsza się ilość błędów w komunikacji mailowej lub telefonicznej. Dodatkowo klient przywiązuje się do systemu, w którym może łatwo zamawiać oraz mieć szybki dostęp do wszystkich danych o jego zamówieniach.

Wszystko to przekłada się na realne zyski i zmniejszenie kosztów w firmie. Jeden z naszych klientów w branży produkcyjnej był w stanie oszczędzić około 70% czasu swoich handlowców poprzez automatyzację sprzedaży B2B. Tym sposobem przekierował zasoby handlowe na pozyskiwanie nowych klientów, podnosząc obroty o około 100% przez pierwsze 12 miesięcy obsługi systemu.

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak możemy Ci pomóc zaoszczędzić czas Twoich handlowców, napisz, na pewno odpowiemy.