Systemy B2B (business-to-business) wpasowały się już na stałe w  środowisko handlowo-produkcyjne. Są one wdrażane zarówno przez rozwijające się firmy jak i przez dużych graczy rynkowych. Pomimo tego, często słyszę obawę ze strony przedsiębiorstw, że platforma B2B eCommerce nie będzie używana przez ich partnerów biznesowych. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że 10-20% transakcji zostaje przeniesiona na platformę już w pierwszym roku po jej wdrożeniu, a w ciągu 3-5 lat jest to już do 90% wszystkich zakupów. Proces ten można oczywiście przyspieszyć i poniżej znajdują się wskazówki jak tego dokonać.

 

Po pierwsze poinformuj klientów o zmianach!

Odbiorcy firmy muszą wiedzieć, że szykują się zmiany w sposobie zamawiania jeszcze przed uruchomieniem platformy B2B eCommerce. Można taką informację umieścić na stronie internetowej przedsiębiorstwa, poinformować odbiorców mailowo czy osobiście przy okazji składania przez nich zamówień. Należy też wstępnie zakwalifikować, którym klientom umożliwiamy zakupy na platformie i na jakich warunkach.

Ułatw zapoznanie się z procesem zakupowym w B2B eCommerce

Udostępniając klientom nowe narzędzie warto upewnić się, że odbiorcy będą potrafili z niego korzystać. Najlepszym i najefektywniejszym sposobem jest przydzielenie opiekuna klienta, który pomoże przy rejestracji użytkownika oraz pokaże zasady korzystania z platformy B2B. Innym rozwiązaniem mogłoby być udostępnienie krótkich filmów instruktażowych, pokazujących etapy czy kroki konieczne w procesie zamawiania przez platformę. Klienci oglądali by to co ich interesuje, a handlowcy mogliby przeznaczyć zaoszczędzony czas np. na zdobywanie nowych klientów. Dzięki tym propozycjom kontrahenci szybko otrzymają niezbędną im wiedzę dotyczącą sposobu logowania i  zamawiania.

 

Aktywnie zachęcaj

Jeżeli klienci mają zacząć czynnie używać platformy B2B, muszą mieć świadomość,  jakie korzyści dla nich niesie nowe rozwiązanie. Oczywiście z biegiem czasu sami dostrzegą jak wygodnie i szybko można składać zamówienia, mając dostęp do wszystkich potrzebnych informacji 24 godziny na dobę. Jednak dla lepszego efektu można na początku zastosować dodatkowe benefity np. rabaty za stałe zamawianie przez platformę, czy upusty na kolejne zakupy. Wszystkich nowych lub nieużywających systemu klientów, którzy dalej trwają przy tradycyjnych metodach składania zamówień, trzeba na bieżąco i systematycznie informować o sprzedaży internetowej, za którą mogą otrzymać dodatkowe korzyści.

 

Weryfikuj aktywność klientów

Bardzo ważne dla odniesienia sukcesu po wdrożeniu platformy B2B eCommerce jest prowadzenie stałego monitoringu procesu zakupowego. Należy gromadzić informacje zwrotne od klientów, czy otrzymali dane potrzebne do logowania, czy zamawiają przez nasz system. Jeżeli nie, to dowiedzieć się co im stoi na przeszkodzie. Upewnijmy się, że proces zakupowy jest dla naszych odbiorców jasny i intuicyjny. Pomogą nam w tym na przykład podłączone statystyki Google Analytics. Informacje zwrotne pozwolą usprawnić system, by bardziej odpowiadał zarówno klientom jak i  naszej firmie. Stała kontrola skuteczności platformy i monitorowanie opinii klientów pozwala samodoskonalić się i tym samym wyprzedzić konkurencję.

 

Przykład idzie z góry

Na nic zdadzą się wszystkie powyższe działania, jeżeli nie będzie motywacji i jasnego planu przygotowanego przez osoby zarządzające przedsiębiorstwem. Inwestycja w system B2B eCommerce to nie tylko przygotowanie zaplecza technicznego czy logistycznego. To także merytoryczne przeszkolenie swoich pracowników i nastawienie ich na zmiany. Osoby odpowiedzialne za wdrożenie platformy powinny aktywnie promować tą drogę sprzedaży i pilnować żeby jak najwięcej osób w firmie propagowało możliwości używania systemu B2B przez swoich klientów.

 

Na zakończenie warto pochylić się nad aktualnymi  prognozami firmy konsultingowej Frost & Sullivan, które podają, że całkowita wartość światowego e-commerce dla B2B w 2020 roku wyniesie  6,7 bln USD, a dla samych tylko Stanów Zjednoczonych  będzie to 1,1 bln USD. W Polsce do tego czasu ma nastąpić zrównanie rynku z zachodnim pod względem procentowego udziału systemów B2B w krajowym e-commerce, i jego wartość wzrośnie do ponad 344 miliardów złotych.

Czy mając przed oczami te liczby, nie warto by było już teraz wyprzedzić konkurencji i zautomatyzować sprzedaż wprowadzając platformę B2B?

 

Jeśli masz pytania jak wdrażamy B2B na Magento, skontaktuj się z nami.