Często słyszymy zdanie, że sklep Magento jest droższy w utrzymaniu niż sklep na dedykowanej platformie. Do dedykowanych (tzw. zamkniętych) platform sklepowych zaliczamy np. Shopify, Bigcommerce, Volusion, IAI Shop, RedCart, Open Cart lub Shoper. Wiele osób i firm wybiera zamknięte oprogramowanie, zamiast uruchomić sklep na platformie open source. Koszty uruchomienia dedykowanego sklepu są bardzo niskie, więc przypuszcza się, że późniejsze utrzymanie takiego sklepu nie będzie kosztowało wiele więcej.

Jak jest w rzeczywistości? Czy sklep Magento jest tańszy w utrzymaniu od dedykowanego? Odpowiemy na to pytanie prezentując kilka aspektów pracy z oprogramowaniem sklepowym, np. utrzymanie softu (platformy), rozbudowy, stawki godzinowe i dostępność firm.

 

Różnica między ceną a kosztami

Na początku należy powiedzieć kilka słów o cenie i kosztach utrzymania sklepu Magento. Otóż są to dwie odrębne rzeczy. Cena sklepu jest ceną płaconą jednorazowo (lub comiesięcznie) za uruchomienie sklepu lub używanie licencji na dedykowane oprogramowanie. Koszt utrzymania to wszystkie dodatkowe opłaty, które wychodzą w trakcie działania sklepu. Przykładowo: koszt certyfikatów, usuwanie błędów, dodawanie nowych funkcjonalności, podłączanie modułów czy też przekroczenie transferu lub ilości sprzedaży. Skoro wyjaśniliśmy sobie tą różnicę, przejdźmy do sedna sprawy.

 

Sklep Magento: utrzymanie i stawki godzinowe

Koszty generowane przez działanie sklepów internetowych mogą być bardzo różne. Często sklepy dają sobie radę z niewielkim nakładem miesięcznym. Jednakże im większy sklep, tym większe kwoty należy inwestować, żeby utrzymać działający sklep i dbać o pozytywne doświadczenia klientów. Więc odpowiedzmy w końcu na to trudne pytanie: ile kosztuje utrzymanie sklepu internetowego na dedykowanym oprogramowaniu versus na Magento? Odpowiedź nie jest tak prosta jak by się wydawało.

Istnieje mało informacji o tym, ile kosztują rozbudowy dedykowanych platform. Żeby dowiedzieć się jaką stawkę godzinową liczą sobie firmy można popytać ludzi, którzy mieli sklepy na takich platformach. Stawki godzinowe na rozwój, które byłem w stanie odnaleźć, to kwoty rzędu 80-100 PLN netto za godzinę pracy programistów. Są one porównywalne z kwotami niektórych agencji średniej wielkości, które tworzą sklepy na Magento. Niektóre firmy liczą nawet po 200 PLN za godzinę pracy na dedykowanym oprogramowaniu, wszystko zależy od typu wymaganych prac. W ramach utrzymania płacimy za modyfikacje grafiki i konfiguracje istniejących modułów.

Patrząc na Magento, tylko na terytorium kraju mamy dziesiątki firm mogących utrzymać nasz sklep. Stawki godzinowe kształtują się pomiędzy około 60-100 PLN netto za godzinę pracy u mniejszych agencji (często niezajmujących się tylko Magento). Około 120-150 PLN/godz. wynoszą stawki dla agencji średniej wielkości, które przeważnie zajmują się tylko Magento. Około 200-250 PLN/godz. zapłacimy w dużych software housach, które potrafią stworzyć całą strategię omnichannel i działają z wieloma klientami z zagranicy. W utrzymaniu sklepów Magento płacimy za usuwanie błędów, które pojawiają się z czasem, aktualizacje platformy, rozbudowy funkcjonalności oraz konsulting.

 

Czyli dedykowany soft tańszy niż open source?

Dodatkowo, do kosztów zamkniętych platform trzeba zapłacić  za rzeczy, które na open source mamy „za darmo”. Takie rzeczy to np. opłaty za duży ruch na sklepie, odwiedziny na sklepie lub przekroczenie limitu kwotowego sprzedaży, co daje dodatkowe comiesięczne koszty. Ponadto, w niektórych silnikach dedykowanych, po osiągnięciu wysokiego pułapu sprzedaży, wręcz wymaga się od klienta przejścia na wersję oprogramowania typu „enterprise”. Powoduje to zwiększenie kosztów oraz zmusza klienta do przejścia na system, który wybierze dostawca oprogramowania, a nie sam właściciel sklepu.

 

Sklep Magento a jego rozbudowa

Wspomniałem wcześniej, że firmy serwisujące sklepy open source zajmują się ich rozbudową i nowymi funkcjami, a co z dedykowanymi softami? Bardzo ciężko jest znaleźć informacje o rozbudowach prowadzonych na takim oprogramowaniu. Główne modyfikacje w takich softach są związane ze zmianami w grafice sklepu lub konfiguracją istniejących funkcji – zero informacji o rozbudowach. Znalazłem także informację, że niektóre softy przewidują dostęp do rozbudów, ale tylko w najwyższych wersjach abonamentów. W takich przypadkach płacimy osobno za dostęp do modyfikacji oraz dodatkowo za same rozbudowy, co powoduje podwójne opłaty na takim silniku.

Ciekawą (i szokującą) informacją, którą uzyskałem od klientów jest to, że kiedy byli na dedykowanym oprogramowaniu, cena rozbudowy ich sklepu była zdecydowanie większa niż porównywalna rozbudowa na platformie Magento. A mówię tutaj o klientach, którzy taką informację uzyskali, bo spotkałem też ludzi, którzy zostali zablokowani i nie mogli swojego sklepu rozbudować, co zdarza się częściej niż myślałem.

 

Pieniądze jednak to nie wszystko?

Wszyscy znamy przysłowie mówiące „czas to pieniądz”. Jest tak zdecydowanie w przypadku platform sklepowych, na których błędy należy likwidować szybko, a w odpowiedzi na potrzeby klientów musimy szybko wdrażać nowe funkcjonalności. Używając sklepu Magento, mamy do wyboru wiele firm i programistów, dzięki czemu zawsze znajdziemy firmę, która szybko odpowie na nasze potrzeby. Przy dedykowanych softach sklepowych, często słyszę narzekania na powolne odpowiedzi i brak czasu firmy na jakiekolwiek prace nad sklepem. Można więc przypuszczać, że tracimy pieniądze tylko z powodu samych opóźnień, w czasie których nasza konkurencja będzie miała lepszą funkcjonalność na sklepie, a my nie będziemy w stanie zaprezentować nowych treści użytkownikowi, bo cały czas na nie czekamy – są to realne straty po naszej stronie.

 

Podsumowując

Jak widzimy, nie powinniśmy rozpatrywać wyboru platformy sklepowej tylko poprzez kwestię ceny. Mimo że cena platformy dedykowanej jest początkowo niższa, wraz z rozwojem sklepu musimy się liczyć z dodatkowymi opłatami poza abonamentem na zamkniętym sofcie. Dodatkowo, jeśli chodzi o rozbudowy, jesteśmy niezdolni do modyfikacji naszego sklepu na dedykowanej platformie. Często zdarza się też tak, że prace nad naszym sklepem opóźniają się, bo możemy liczyć tylko na jedną firmę. Ostatecznie powinniśmy podjąć decyzję biorąc pod uwagę rozwój naszego sklepu na przestrzeni kilku lat wprzód.

 

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz rady odnośnie utrzymania Twojego sklepu Magento, to zapraszamy do kontaktu.

 

*Wszystkie nazwy dedykowanych platform sklepowych są podane dla przykładu. Wszelkie informacje podane w artykule są przedstawione losowo. Nie są one przyporządkowane do jakiejkolwiek dedykowanej platformy wymienionej w artykule.

** Aktualizacja stawek godzinowych przeprowadzono na luty 2018 roku