Jeżeli czytasz ten artykuł, zrobiłeś już pierwszy krok do wykonania aktualizacji. Zatem pozwól mi popchnąć cię we właściwym kierunku. Aktualizacja Magento do nowszej wersji prędzej czy później powinna być przeprowadzona. Przestań o niej myśleć, a zacznij ją już planować. Jest wiele powodów dla których mógłbyś powiedzieć “spokojnie, na razie wszystko mi działa” – i możesz mieć rację. Każdy przypadek jest inny, ale ogólnie to już nie jest pytanie “Czy powinieneś zrobić aktualizację?” ale “Kiedy powinieneś zrobić aktualizację?”. Z wypuszczeniem wersji 2.1 platforma stała się stabilna i prezentuje solidne podstawy aby pomóc twojemu biznesowi osiągnąć cele sprzedażowe. To jest moja opinia jako developera i project managera.

 

Technologia szybko się zmienia

Zmiany i ulepszenia nie ominęły platformy Magento 2, którą wyposażono w znaczne usprawnienia. Nowe wersje PHP, MySQL i Apache/Nginx są dla nowszych wersji oprogramowania niż Magento 1. Ponadto metodologie programowania zmieniły się dramatycznie. Szczególnie jeśli chodzi o zamysł wstrzykiwania zależności (dependency injection), zarządzanie obiektami, obszary nazw (namespacing) oraz inne modne praktyki w Magento 2. Dodatkowo programowanie wyglądu sklepu internetowego zmieniło się drastycznie. Podczas gdy styles.css został ten sam i w zasadzie można by go było przetransportować do Magento 2, to poziom trudności w implementacji znacznie się zwiększył. Dlatego programiści potrzebują dwa do czterech razy więcej czasu na implementację projektu graficznego. Oznacza to, że programista który będzie pracował nad twoją stroną, musi zadbać o jakość kodu i przeprogramować obecnie używane moduły od nowa, zgodnie ze sztuką Magento 2.

Dlaczego zatem aktualizacja Magento potrzebna jest już teraz ?

  • Przede wszystkim dlatego, że Magento 1.9 będzie wspierane do końca 2018 roku. Po tym czasie, nasz sklep będzie narażony na dziesiątki prób ataków. Jeżeli haker znajdzie sposób aby wykraść dane o klientach, zamówieniach lub historii zamówień, to nasz sklep straci lojalnych klientów i ich zaufania. O innych zagrożeniach chyba nie muszę wspominać.
  • Wraz z końcem wsparcia Magento 1.9, wielu producentów modułów również pójdzie w tym kierunku. Może nie od razu, ale po kilku lub kilkunastu miesiącach zostaniemy bez opcji aktualizacji modułów, które używamy obecnie.

 

Utrzymanie Magento 2

Utrzymanie Magento 2 jest prostsze odkąd platforma została wyposażona w mechanizm Composer. Jest to świetna metoda budowania aplikacji ponieważ pozwala nam na tworzenie wymagań i zależności wersji używanych bibliotek w pliku composer.json. Odciąża to proces instalacji modułów będących oddzielnym procesem, uniemożliwiając wręcz instalacje niepoprawnych bibliotek, które mogą następnie unieruchomić sklep. Oznacza to, że instalacja nowych modułów z Magento Marketplace, wgrywanie aktualizacji bezpieczeństwa czy łatek nie wymaga obecności developera. Nie oznacza to jednak, że sklep powinien być bez żadnej opieki firmy specjalizującej się w Magento. Pozostawienie platformy Magento bez opieki w zasadzie wiąże się ze spadkiem sprzedaży i ewentualnym wyłączeniem się sklepu. Pamiętaj, że Magento jest tylko oprogramowaniem (ale jakże świetnym!), które też może przestać działać po aktualizacji, jeżeli nie robi tego specjalista. Z mojego doświadczenia z Magento 2, nie zalecam takich rzeczy robić samodzielnie na środowisku produkcyjnym.

 

Aktualizacja łatek bezpieczeństwa

Jeżeli czytasz na temat wszystkich łatek bezpieczeństwa dla Magento 1, widzisz że są one publikowane dwa razy na kwartał. W przypadku Magento 2 możesz je zainstalować przy pomocy Composera i przetestować przed wysłaniem na wersję produkcyjną sklepu. Mamy również do dyspozycji CLI Tools do Magento 2, które w prosty sposób umożliwia nam czyszczenie cache oraz włączanie / wyłączanie modułów. Oprócz tego zmienia też status modułów jak i reindeksuje kategorie i produkty, które w Magento 1 były kłopotliwe. Zatem jeżeli twoja strona cierpi z powodu powolnego indeksowania, wieszających się indeksów, czy deadlocks, kiedy zapisujesz produkty, kategorie lub zamówienia, aktualizacja do Magento 2 może być dobrą inwestycją. Posiadacze wielkich sklepów internetowych powinni dodatkowo wziąć pod uwagę przejście na wersję Magento 2 Enterprise.

 

Aktualizacja Magento wspomaga szybkość działania sklepu

Innym argumentem przemawiającym za aktualizacją Magento do wersji 2 jest to, że platforma może obsłużyć więcej zamówień na godzinę oraz więcej równoległych sesji administratorów mając do dyspozycji ten sam serwer co w Magento 1. Magento pokazuje, że z poprawnie skonfigurowanymi serwerami i użytymi właściwymi mechanizmami cachowania, mniej zasobochłonne procesy zamówienia Magento 2 mogą być szybsze od Magento 1.

Nasuwa się pytanie: czy twój obecny sklep na Magento 1 działa wolno lub chciałbyś aby działał szybciej? Potencjalną wadą Magento 2 jest to, że nie jest jeszcze szybsze niż Magento 1 przy ładowaniu całej strony. Jednak przy odpowiednio skonfigurowanym serwerze, odpowiednich parametrach i wykorzystaniu PHP 7 oraz Varnish, szybkość sklepu będzie zbliżona. Zatem argumentów przemawiających za aktualizacją jest coraz więcej. Sam fakt, że wydajność na tym etapie może być już podobna sprawia, że pewnie w niedługim czasie programiści Magento to jeszcze poprawią. Wówczas firmy, które nie zrobiły aktualizacji odpowiednio wcześniej, stracą swoją pozycję poprzez odpływ klientów na szybsze platformy.

 

Podsumowanie

Obecnie właściciel sklepu staje przed dylematem, czy inwestować w nową platformę czy pozostać na starej. Prędzej czy później stracimy możliwość wdrażania nowych modułów i funkcjonalności, dzięki którym sklep może nadal się rozwijać. Jeżeli nie zaplanujesz aktualizacji odpowiednio wcześnie, nie przygotujesz budżetu na te działania, a konkurencja zajmie profesjonalne firmy realizujące wdrożenia Magento 2 na kilka miesięcy w przód. Przez to sklepy zostaną wręcz zmuszone aby się zatrzymać w rozwoju i pozostać na tym samym poziomie przez długi czas. Wówczas konkurencja która zaplanowała działania ruszy szybciej.

Nie bez znaczenia będzie również utrzymanie sklepów oraz wdrażanie nowych funkcjonalności. W ramach tych prac zawsze dostarczamy nowe pomysły. Rozwiązania te sprawdzają się w innych sklepach, lub wynikają z najlepszych raportów dot. użyteczności sklepów, modułów, mechanizmów. Prace nad sklepem zawierają również cykliczne aktualizacje do wyższych wersji, poprawiając tym samym bezpieczeństwo. Ułatwiony sposób zarządzania aktualizacjami pozwoli na oszczędność czasu, który będzie można przeznaczyć na inne działania np. optymalizację koszyka. Implementacja nowych mechanizmów buforowania wyświetleń strony, reindeksowania i optymalizacji kompilowania plików PHP, przekłada się na znaczne wzrosty konwersji sprzedaży, a tym samym na wzrost obrotów sklepu.

Zachęcam wszystkich do refleksji na temat aktualizacji Magento i strat jakie mogą nastąpić, gdy konkurencja zrobi to wcześniej. Wtedy otrzyma ona nowe narzędzia do zdobywania rynku, a my pozostaniemy ze starszą wersją. Jak to bywa w handlu i w życiu – kto pierwszy, ten lepszy.

Źródło:

human-element.com

 

Nie jesteś pewien, czy to odpowiedni czas na aktualizację do Magento 2? Napisz do nas, a my sprawdzimy i doradzimy, kiedy migracja będzie opłacalna dla Twojego sklepu.