ZigaForm version 5.9.1

Proszę czekać, trwa ładowanie

 

Black Friday – checklista dla E-commerce Managera

2 września 2022by Krzysztof Abram

“Jest taki dzień…” śpiewał kiedyś Seweryn Krajewski z Czerwonych Gitar. W swojej piosence mówił oczywiście o Wigilii Bożego Narodzenia. W świecie e-commerce “tym dniem” jest jednak zupełnie inna data. To ostatni piątek listopada zwany również Czarnym Piątkiem. Dlaczego Black Friday jest dla sprzedawców tak ważny? Jak przygotować do jego nadejścia sklep internetowy? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Znajdziesz tutaj również przydatną checklistę, z którą lepiej zaplanujesz przygotowanie do tego najważniejszego święta konsumpcjonizmu.

Black Friday – święto sprzedaży

Black Friday, podobnie jak większość tzw. “świąt sprzedażowych” (np. Walentynki) przybył do nas z USA. W kalendarzu dzień ten przypada na ostatni piątek listopada, który jest jednocześnie pierwszym dniem po Święcie Dziękczynienia. Czarny Piątek zaczyna oficjalnie sezon przedświątecznych zakupów i robi to – musimy przyznać – z wielką pompą.

W Stanach Zjednoczonych już od wczesnych godzin rannych przed sklepami ustawiają się ogromne kolejki osób chcących kupić wypatrzone produkty z naprawdę atrakcyjnymi zniżkami. Podobne akcje mają miejsce również w internecie, gdzie e-sklepy specjalnie na ten dzień przygotowują promocje dla swoich klientów.

Choć Black Friday odnosi się do amerykańskiej tradycji i kultury, zwyczaj ten został bardzo szybko zaadaptowany na innych kontynentach, również w Europie. Praktycznie rzecz biorąc, w ostatni piątek listopada większość sklepów w krajach rozwiniętych szykuje specjalne obniżki, aby przyciągnąć jak największą rzeszę kupujących. Co więcej, wiele biznesów rozszerza działanie na cały tydzień (Black Week), aby nakręcić jeszcze mocniej sprzedaż swojej oferty.

Mimo, że specjalnie dla branży e-commerce powstało tożsame święto zwane Cyber Monday (następujące w poniedziałek zaraz po Black Friday), zdecydowana większość sklepów internetowych działa aktywnie już od początku weekendu reklamując swoje akcje rabatowe i zachęca do zakupów.

Aby taka akcja przebiegła pomyślnie i zakończyła się pełnym sukcesem, warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do tego niezwykle intensywnego weekendu. Z tego też powodu zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Jak przygotować się na Black Friday?

Black Friday to okazja do zwiększenia obrotów w sklepie internetowym. Jak podają dane statystyczne, w czasie trwania Black Friday ruch na stronie sklepu może się zwiększyć nawet o 110%, a w samych tylko Stanach Zjednoczonych w ciągu tego dnia dokonano zakupów na ponad 8,3 miliarda dolarów!

Z tego też powodu przygotowując się do Black Friday musisz zrobić to zgodnie z przyjętym planem. Z racji, że w branży e-commerce działamy już wiele lat, wypracowaliśmy przez ten czas szereg procedur, dzięki którym Twój sklep internetowy będzie działał skutecznie nawet w czasie zwiększonego ruchu. Poniższa checklista podzielona została na dwie sekcje – organizacyjną oraz techniczną.

W części organizacyjnej prezentujemy listę zadań, jakie musisz wykonać w celu przygotowania sklepu od strony promocyjnej, w części technicznej bierzemy pod uwagę kluczowy dla sukcesu aspekt – stabilność sklepu w czasie zwiększonego ruchu.

Poniższą checklistę możesz również ściągnąć w skróconej, gotowej do druku wersji, dzięki której będziesz miał znacznie lepszą kontrolę nad postępem prac.

Black Friday – checklista organizacyjna

 • Zaplanuj, które produkty chcesz sprzedawać: patrząc na statystyki sprzedaży bardzo łatwo sprawdzisz, które grupy produktów (lub konkretne produkty) są najczęściej kupowane w okresie okołoświątecznym. To właśnie na nich powinieneś oprzeć swoją ofertę promocyjną na Black Friday,
 • Zaplanuj poziom rabatów: na podstawie analizy marży na produkcie jesteś w stanie ocenić, jakie rabaty zaoferować na konkretne produkty lub nawet całą Twoją ofertę. Zgodnie z danymi Findera, najpopularniejsze zniżki w zeszłym roku były na poziomie 50% (19% respondentów), następnie 90% (15% respondentów) i 70% (11% respondentów). Średnia promocja w czasie zeszłorocznego Black Friday w Stanach Zjednoczonych oscylowała w granicach 58%.
 • Zadbaj o stany magazynowe produktów: nie ma nic gorszego, niż wyprzedanie stanów magazynowych na samym początku promocji. Dlatego jednym z pierwszych zadań, jakie należy wykonać po określeniu produktów promocyjnych jest uzupełnienie ich ilości na magazynie. W jaki sposób to zrobić? Najłatwiej będzie przeanalizować zeszłoroczną sprzedaż w Czarny Piątek i dodać 10-20% narzutu ilościowego.
 • Przygotuj kampanię promocyjną: określ, w których kanałach będziesz chciał komunikować Black Friday w Twoim sklepie, a następnie przygotuj do nich komunikację – zarówno tekstową, jak i graficzną. Przygotuj slidery i grafiki do sklepu, określ również budżety niezbędne na przeprowadzenie płatnych kampanii promocyjnych (np. Google ADS).
 • Przygotuj landing page: skuteczność sprzedaży liczy się m.in. na podstawie tego, jak szybko klienci znajdą w Twoim sklepie potrzebne produkty. Dlatego, jeśli nie cała oferta sklepu bierze udział w Black Friday, przygotuj dedykowany landing page, na którym umieścisz wszystkie promocyjne przedmioty. Do tej strony powinieneś też linkować w swoich kampaniach reklamowych.
 • Przygotuj się na wzmożoną pracę: Black Friday w sklepie internetowym oznacza dużo pracy nie tylko przed jego rozpoczęciem, ale również w trakcie. Zwłaszcza dla osób zajmujących się logistyką i wysyłką towaru. Upewnij się, że mają wszystkie niezbędne do pracy produkty, przygotuj się również na ewentualne nadgodziny w celu jak najszybszej wysyłki wszystkich składanych zamówień.

Black Friday – checklista techniczna

 • Zidentyfikuj zagrożenia: Sun Tzu w swojej “Sztuce Wojny” mówi: “Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach. Kto nie zna wroga, ale zna siebie, czasem odniesie zwycięstwo, a innym razem zostanie pokonany”. Black Friday to zdecydowanie pole bitwy, na którym Twoim wrogiem jest technologia. Dlatego bardzo ważne jest poznanie jej i zidentyfikowanie pełnej listy możliwych zagrożeń. Do najczęstszych należą:
  • spowolnienie działania sklepu,
  • upadek sklepu i niemożność dokonania zakupów,
  • desynchronizacja informacji pomiędzy systemami wpiętymi w sklep (np. dezynchronizacja stanów magazynowych między sklepem a systemem ERP),
  • błędy w checkoucie uniemożliwiające dokończenie transakcji.
 • Wykonaj testy obciążeniowe landing page’y: wraz z agencją e-commerce, z którą współpracujesz, przygotuj się na wzmożony ruch ze strony klientów. Na podstawie zeszłorocznych danych sprawdź, jakiego ruchu możesz spodziewać się w czasie trwania promocji, dodaj do tego Twój tegoroczny target i poproś agencję o przeprowadzenie testów. Powinny one sprawdzić, czy strony docelowe, na które chcesz kierować ruch wytrzymają większą ilość użytkowników. Jeśli testy wyjdą negatywnie, konieczne będą zmiany w infrastrukturze serwerowej, które udźwigną wzmożony ruch.
 • Wykonaj testy końcówek API, zwłaszcza, gdy Twój sklep posiada również aplikację mobilną. Zwiększona ilość użytkowników w czasie Black Friday (niemalże 43% zamówień w czasie Czarnego Piątku składanych jest z urządzeń przenośnych) może spowodować, że sklep zostanie przeciążony i nagle, w czasie trwania największego piku sprzedażowego, przestanie działać.
 • Przetestuj systemy automatyzacji: automatyzacja to świetna rzecz w sklepie internetowym. Pozwala oszczędzić mnóstwo czasu traconego przez pracowników na wykonywanie powtarzalnych czynności. Systemy automatyzujące korzystają jednak z zasobów serwera, w związku z czym wzmożona ilość procesów może spowodować wolniejsze działanie sklepu lub nawet zupełnie uniemożliwić składanie w nim zamówień. Dlatego bardzo ważne jest wykonanie testów obciążeniowych ww. systemów i w razie wykrytych problemów, zdecydować się na przeskalowanie infrastruktury.
 • Sprawdź aktywne moduły w sklepie – czy wiesz, że niektóre moduły (np. rekomendacje produktowe) znacznie spowalniają ładowanie się sklepu internetowego? Przed Black Friday musisz zadbać o to, aby sklep działał szybko i bezproblemowo, bowiem od tego zależy w dużej mierze sukces całego przedsięwzięcia. Z tego powodu powinieneś zlecić audyt modułów pod kątem ich performance’u całej witryny. Dzięki temu będziesz wiedział, które z nich należy tymczasowo wyłączyć lub (jak choćby w przypadku wspomnianych rekomendacji podbijających wartość koszyka), przesunąć w kolejce ładowania na sam koniec.
 • Przetestuj proces zakupowy: sprawdź, czy cały proces zakupowy działa prawidłowo, nawet pod dużym obciążeniem. Czy wszystkie opcje płatności są aktywne, czy działają ewentualne kody rabatowe.
 • Zapewnij sklepowi wsparcie technologiczne w czasie Black Friday: możesz przygotować się na milion różnych sytuacji, ale i tak nie masz pewności, że Twój sklep chroniony jest przed każdym możliwym błędem lub poważniejszą awarią. Dlatego kluczowym elementem w czasie Black Friday jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki technologicznej. Skontaktuj się w tym celu z Twoją agencją e-commerce i sprawdź, czy oferuje Ci dodatkowe dyżury serwisowe w czasie trwania pików sprzedażowych. Dobry partner technologiczny powinien zapewniać takie wsparcie w razie potrzeby.

Dlaczego warto przygotować się na Black Friday?

Black Friday to dzień ważny dla obydwu stron transakcji – sklepów internetowych oraz kupujących. Dla tych pierwszych jest okazją do znacznego zwiększenia obrotów, dla tych drugich to doskonała okazja, aby nabyć pierwsze prezenty świąteczne w atrakcyjnych cenach.

Statystyki wskazują, że z roku na rok popularność czarnopiątkowych promocji rośnie o ok. 19%. W związku z tym ten dzień jest dla wielu E-commerce Managerów szansą na wykręcenie jeszcze lepszych wyników sprzedażowych w najbardziej gorącym dla sklepów internetowych okresie – sezonie przedświątecznym.

Jednak, by osiągnąć ten cel, warto już teraz przygotować się do Black Friday i nadchodzącego po nim czasu. Z naszą checklistą będziesz w stanie zaplanować nie tylko promocję, ale również zwrócisz uwagę na wszelkie techniczne aspekty kluczowe do prawidłowego działania Twojego sklepu. To zapewni Ci bezpieczeństwo i spokój, nawet w momencie, gdy Twój sklep będzie mierzył się ze zwiększoną ilością użytkowników zainteresowanych Twoją ofertą.

 

Szukasz sprawdzonego partnera technologicznego, który przygotuje Cię na Black Friday i sezon przedświąteczny? Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić – umów się na darmową, niezobowiązującą konsultację.

.


.

Zamów bezpłatną konsultację

.

Z nami rozwój Twojego biznesu nabierze tempa! Zapraszamy do kontaktu średnie i duże firmy generujące min. 7 mln PLN obrotu rocznie – tam nasza ekspertyza sprawdza się najlepiej.

.

Kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z jednym z naszych konsultantów e-commerce

.

Gate-Software jest zespołem specjalistów e-commerce Magento. Zabezpieczamy ciągłość sprzedaży online w ecommerce poprzez skuteczną opiekę techniczną. Maksymalizujemy potencjał sklepów internetowych poprzez nowoczesne rozwiązania technologiczne.