Magento to nie tylko sklepy związane ze sprzedażą B2C (business to consumer) ale również to dynamicznie rozwijający się system B2B (business to business). Według badań Frost & Sullivan w roku 2020 wartość rynku B2B wyniesie globalnie 6,7 bln USD. Jednak aby móc sukcesywnie realizować cele związane z platformą B2B trzeba spełnić wiele wymogów. Poniżej przedstawię 4 najczęstsze problemy, które wpływają na słabą sprzedaż B2B. Opiszę również w jaki sposób Magento może przyczynić się do rozwiązania tych problemów.

Wybór nieodpowiedniego oprogramowania

Nieodpowiednia platforma B2B może być wielkim zagrożeniem dla każdej firmy. Bardzo istotne jest to, aby oprogramowanie było adekwatne do potrzeb, które ma firma. Złe dopasowanie platformy do firmy może powodować kłopoty nie tylko finansowe, ale przede wszystkim te związane z obsługą i wykorzystaniem takiej platformy. Magento charakteryzuje się otwartym kodem co pozwala na swobodne modyfikowanie silnika sklepu pod własne potrzeby. Jesteśmy więc w stanie wraz z rozwojem firmy rozwinąć także platformę, a co za tym idzie sprzedaż B2B.

Brak integracji

Bardzo dużo przedsiębiorstw odnosi porażki, ponieważ firmy te nie integrują platformy B2B z innymi, ale równie ważnymi systemami usprawniającymi procesy firmy. Musimy być świadomi, że sama platforma B2B nie jest wystarczająca dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Bardzo istotna jest integracja danych np. dotyczących ceny, dostępności czy opisu produktów. Ręczne przenoszenie takich informacji jest czynnością bardzo czasochłonną, dlatego też warto pomyśleć nad integracją z systemem magazynowo księgowym. Wielkim plusem platformy Magento jest prawie nieograniczona możliwość integracji z zewnętrznymi systemami. Pozwala to nie tylko oszczędzić znaczną część czasu handlowcom, ale i usprawnić procesy sprzedażowe w firmie.

Brak odpowiedzi na wymagania klienta

Przedsiębiorcy muszą być świadomi, że potrzeby i zachowania klientów ciągle się zmieniają. Klient poprzez swoje wieloletnie doświadczenia związane przede wszystkim z platformą B2C, oczekuje jeszcze bardziej wymagających standardów od platformy B2B. Dzięki platformie B2B klienci mając dostęp do wszystkich potrzebnych informacji 24h na dobę i mogą szybko składać zamówienia. Inną zaletą wynikającą z korzystania z takiej platformy jest możliwość  przeglądu historii własnych zamówień i rozliczeń. Istotne jest również i to, że klient korzystający z takiego systemu może pobrać elektroniczną fakturę, co bez wątpienia jest bardzo atrakcyjne dla każdego użytkownika.

Brak programistów rozwijających platformę sprzedaży B2B

Wiele firm narzeka, że nie mogą rozwinąć swojej platformy z powodu braku programistów. Według oficjalnych danych na świecie mamy aż 150000  Developerów zajmujących się platformą Magento. Ponadto w każdym kraju znajdziemy wiele firm zajmujących się wdrażaniem sprzedaży B2B na platformie Magento, każdy z przedsiębiorców może więc  wybrać takiego wdrożeniowca, którego tylko zechce.
W Internecie widnieje wiele forów (w tym również na oficjalnej stronie Magento) na których doświadczeni programiści dzielą się swoją wiedzą, dając cenne wskazówki w razie jakichkolwiek technicznych problemów z funkcjonowaniem sklepu. Takie rozwiązanie sprawia, że programiści, a nawet laicy, są w stanie pogłębiać swoją wiedzę i zwiększyć swoje umiejętności.

Podsumowanie

Powyżej opisane problemy to tylko niektóre z którymi mierzą się przedsiębiorcy w sprzedaży B2B. Platforma Magento odpowiada na te problemy i sprawia, że klienci dzięki wdrożeniu i umiejętnym wykorzystaniu systemu Magento są w stanie znacząco podnieść obroty w firmie. Co ważne, taka platforma pozwala odciążyć pracowników sprzedażowych od żmudnych procedur związanych ze zbieraniem treści zamówienia, kalkulacji cen i rabatów . Żeby jednak sukcesywnie osiągać zyski przedsiębiorcy muszą zrozumieć, że rozwijanie takiej platformy jest bardzo istotnym czynnikiem. Pamiętajmy, że każda chwila, w której odkładamy rozwój systemu B2B,  może oznaczać mniejsze zadowolenie klientów. To z kolei wpłynie na słabą sprzedaż B2B.

Jeśli nie chcesz powielić tych problemów u siebie w firmie, a szukasz platformy B2B odpowiadającej Twoim wymaganiom, napisz do nas.