Magento hucznie ogłosiło, że w roku 2018 nie zakończy się wsparcie wersji 1.X. Obecnie nie przewiduje się żadnej konkretnej daty na wygaśnięcie wsparcia tej wersji. Firma poinformuje o planach wygaśnięcia wsparcia przynajmniej 18 miesięcy przed planowanym zakończeniem. Dzięki temu wszyscy właściciele Magento 1.X  mogą odetchnąć spokojnie. Nie muszą się spieszyć i nerwowo wybierać dostawcy usług migracyjnych, żeby zdążyć przed planowaną datą. Czy jednak wszystko jest tak piękne jak nam się wydaje?

 

Co wziąć pod uwagę przy Magento 1.X

 

Od początku roku 2017 wielokrotnie słyszało się pytanie o przyszłość Magento i wsparcie dla wersji 1.X. Sam wielokrotnie odbierałem telefony lub maile z pytaniami “Co dalej, kiedy migrować?”. Dlatego ten komunikat ściąga duży ciężar z ramion właścicieli sklepów, którzy nie muszą się martwić migracją z Magento 1 na 2, a wiadomość o wygaśnięciu wsparcia otrzymają półtorej roku wcześniej.

 

Mimo że łatki bezpieczeństwa i aktualizacje środowiska będą publikowane w starszej wersji Magento Enterprise Edition, nie powinniśmy oczekiwać znacznych innowacji. Olbrzymie środowisko programistów i wdrożeniowców Magento skupia się coraz bardziej na nowej wersji Magento 2, i to na tej platformie będą widoczne największe zmiany i ulepszenia. Jest to widoczne np. w nowych funkcjach B2B, które zostały wprowadzone do wersji Magento Enterprise 2.2. Mimo że będziemy kontynuować wsparcie klientów na wersji Magento 1, jesteśmy podekscytowani możliwością wdrażania nowych platform na przyszłościowym Magento 2. Dodatkowo, niejasna jest dalsza przyszłość wersji Community Edition po dacie 18 listopada 2018. Klienci, którzy mają sklep na wersji 1 Enterprise Edition będą mogli się dalej cieszyć wsparciem, ale nie ma pewności, że wszystkie łatki bezpieczeństwa i uaktualnienia będą zamieszczane na wersji Community (darmowej).

 

Dlaczego przeprowadzić aktualizację do Magento 2?

 

Jak już wspomniałem wcześniej, Magento 2 może realnie wpłynąć na lepsze wyniki sprzedaży. Dzięki nowszej wersji zyskamy więcej klientów i utrzymamy sklep zgodnie z najnowszymi trendami. Główne korzyści z użycia Magento 2 to:

  • przyspieszone ładowanie stron nawet o 1-2 sekundy, co daje do 30% więcej obsłużonych zamówień na minutę,
  • możliwość skalowania bazy danych pod optymalizację w czasie zwiększonego ruchu, np. podczas świąt lub akcji wyprzedażowych,
  • koszyk dla użytkownika niezarejestrowanego jest szybszy o około 51%, dla użytkownika zarejestrowanego o około 36%,
  • efektywne zarządzanie dużą ilością zamówień,
  • jeszcze lepsze zabezpieczenia w porównaniu do wersji 1.X,
  • silnik lepiej przystosowany do strategii wielokanałowych (omnichannel),
  • dostęp do największej na świecie społeczności doradców i wdrożeniowców, która jest szacowana nawet na 300 tys. osób.

 

Mimo że wsparcie Magento 1.X zostało przedłużone, nie są to w pełni pozytywne wieści dla posiadaczy wersji 1.X Enterprise Edition. Nie trzeba się już martwić o brak wsparcia Magento w starszej wersji i można na spokojnie planować migrację do Magento 2.X. Musimy jednak pamiętać, że wersja 1 nie będzie wzbogacana o nowe funkcje i prym przejmie rozwój Magento 2. Dodatkowo nikt do końca nie wie jak będzie wyglądało oficjalne wsparcie wersji Community. Jeśli nasz sklep dynamicznie się rozwija to jest to idealny powód, żeby migrować się na nową wersję, zwłaszcza ze względu na nowe funkcje. Żeby wyprzedzać konkurencję musimy dbać, żeby nasz sklep był zgodny z najnowszymi trendami. Umożliwi to właśnie Magento 2.

 

Jeśli nie jesteś pewny, czy jest to odpowiedni czas na migrację do Magento 2, napisz, a my poradzimy, kiedy będzie to opłacalne dla Twojego sklepu.

 

Źródła:

https://magento.com/blog/magento-news/ongoing-magento-1-support

https://meet-magento.com/breaking-end-of-magento-1-x-support-extended/

https://websolutionsnyc.com/why-magento-2/

https://websolutionsnyc.com/blog/2017/7/12/announcement-magento-extends-support-for-1-and-what-to-know